T55 M8A2 Tifon2 si mai vechiul AGM

tifon-3l

Tifon2 pe pagina uzinei Morozov

In urma competitiei pentru un tanc care sa inzestreze fortele peruane, ucainenii de la uzina Morozov au pus la punct un derivat al T-55 AGM, si anume M8A2 Tifon2, care va asigura o imbunatatire semnificativa a parcului de T-55 pe care Peru le detine.

24_motor

Motorul 5TDFMA de 1050CP

Din datele disponibile, se pare ca noua versiune de modernizare a T55 pune accent pe greutate redusa (de la 48t la AGM la maxim 45 in cazul Tifonului) si putere mai mare a agregatului “multi-fuel”(de la cei 850 CP ai motorului 5TDFM la cei 1050 ai variantei 5TDFMA ).

 

34_Tifon2

T-55 M8A2 Tifon 2

Este demna de remarcat solutia adoptata de ucraineni pentru modernizarea motorului, fara a alungi semnificativ sasiul, asa cum a fost cazul TR-85, ci taind cu totul si extragand locasul motorului din sasiu si inlocuindu-l cu unul nou, adaptat noului agregat. Astfel sasiul a fost doar putin alungit, de la 6,2 m la 6,85 m, fara a fi nevoie sa adauge un al 6-lea galet, ca in solutia romaneasca la care sasiul are in jur de 9 metri lungime, tancul pastrandu-si greutatea sub 50t cat are Bizonul romanesc si o forma compacta.

 5_KBM_1M_gun

Tunul de 120 mm KBM 1M

 

Tifonul “zburda” la propriu, asa cum se vede si in videoclip, crescand raportul CP/tona de la 17,7 la AGM si 17,2 la TR-85 la 23,3. Scopul acestei alegeri este mobilitatea crescuta ceruta de peruani, chiar si in conditii de desert si evitarea pierderilor de putere in astfel de conditii de lupta. Viteza maximă atinsa de tanc este 78 Km/h pe drum si 38 Km/h pe teren denivelat, agilitatea fiind datorata si unor imbunatatiri ale trenului de rulare si suspensiei precum si inlocuirii complete a transmisiei si cutiei de viteze.

12mm_gun

Mitraliera de 12mm si sistemul sau de vizare

11

Racheta antitanc Kombat (lansabila pe tunul de 125mm)

Solutia aleasa pentru armament este pe model sovietic (desi exista si varianta cu tun 120mm NATO): tun 125 mm KBM1 L/48 calibre (cu bataie estimata la foc direct de 2,5 Km -3,4 Km, in functie de munitia folosita), alimentat de un autoloader cu carusel de incarcare orizontal (conform cerintelor peruanilor de reducere a echipajului de la 4 la 3 persoane) si incadrat in turela modificata, careia i s-a adaugat o magazie etansa, fiind necesara prelungirea spre in spate a turelei.

6

Spatiul pentru carusel si magazie de munitie

7

Acelasi spatiu din spate si sistemul de control

Pentru suplimentarea puterii de foc, a fost adaugata o turela telecomandata pentru o mitraliera anti-aeriana de 12,7mm, care poate fi operata si din exterior. Ceea ce nu reiese clar pentru aceasta varianta este si daca a mostenit sistemul de module de armament interschimbabile, in functie de necesitatile misiunii.

 

Video aici:


Blindajul de baza al T-55 este completat cu kit-uri de protectie reactiva si pasiva iar tancul a primit un nou sistem de telemetrie laser, optronica, contramasuri si un sistem nou de stingere a incendiilor.

20_Deflekt_T

Blindajul pasiv ceramic Deflekt T – diagrama

21Noz

Si cel reactiv Nozh

Astfel ucrainenii au la dispozitie 2 variante de upgrade semnificativ a batranului T-54/55 care se afla in cantitati imense in depozitele multor armate de pe glob, upgrade-uri care pot deveni interesante in conditii de criza economica sau de crestere rapida si semnificativa a capacitatii de lupta a unei armate.

 

23_blindaj_integral

Dispunerea blindajului suplimentar

            Cele 2 sub-variante ucrainene aduc T-55 la nivelul secolului 21, chiar daca nu se poate compara cu tancurile mai moderne intr-un duel 1 la 1, si ofera niste alternative de upgrade extrem de interesante pentru T-55, variante la care ar trebui sa se gandeasca si militarii nostri, dar mai ales cei din industria militara romaneasca. De fapt aceasta varianta ar pune serioase probleme chiar si unui TR-85 M1, fiindu-i superior la puterea de foc si mobilitate si probabil comparabil la protectie.

T-55AM2B_Munster

T-55AM 2B german

Ca sa nu mai vorbim de T-64 Bulat sau T-84 Oplot, cazuri in care deja batranelul nostru TR-85 M1 ar incepe sa schiopateze serios intr-o confruntare directa. De aceea sper ca viitorul TR-85M2, sau cum se va numi el, sa tina cont de acesti posibili rivali din viitorul apropiat si de capabilitatile lor.

TR-85M1-tanc-romanesc-1_be17eb1cadTR-85 M1

In incheiere am adaugat si tabelul comparativ T-55 / T-55AGM de pe pagina uzinei producatoare, pentru a sesiza imbunatatirile :

http://www.morozov.com.ua/eng/body/t55agm.php

 

Parameter description Parameter value
Before modernisation After modernisation
General data
Combat weight (t)

36

48

Power-to-weight ratio (hp/t)

6.1

17.7

Hull length (mm)

6200

6858

Vehicle movement speeds (km/h)
Average speed
(on natural soil road)

22 – 27

30 – 35

(on highway)

32 – 35

40 – 45

Maximum speed on highway

50

70

Operational data
Fuel consumption per 100 km (lt)
(on natural soil road)

300 – 330

300 – 330

(on highway)

190 – 210

190 – 210

Cruising range (km)
(on natural soil road)

290 – 320

at least 320

(on highway)

485 – 500

at least 500

Ambient air temperatures admissible for tank operation (degrees Centigrade)

±40

-40 to +55

Deep fording without preparation (m)

1.4

1.8

Deep fording with preparation (installation of the tank deep fording equipment) (m)

5

Power pack
Engine
Model and type V-55, four-stroke one-chamber liquid-cooled diesel 5TDFM, two-stroke liquid-cooled multi-fuel diesel with boxing pistons, with supercharging
Maximum power output (hp)

580

850

Crankshaft rotation speed at maximum power output (rpm)

2000

2800

Specific fuel consumption (g/hp-h)

190+5

≤160+10

Weight (kg)

≤920

1080+30

Lubrication system
Oil used MT-16P GALOL M-4042TD
Oil tank capacity (lt)

60

110

External oil tank capacity (lt)

35

Oil filters MAF with two oil cleaning sections and MTs-1 centrifugal oil cleaner Centrifugal oil filter
Cooling system
Type Liquid-type, closed, forced, under pressure, with centrifugal fan to create cooling air flow through the radiators Liquid-type, closed, forced, under pressure, with ejector to create cooling air flow through the radiators
Engine operational data
Coolant temperature (degrees Centigrade)
recommended

70 – 90

80 – 115

maximum

105

130

Oil temperature (degrees Centigrade)
recommended

70 – 90

80 – 115

maximum

110

130

Crankshaft rotation speed (rpm)
operational

1600 – 1800

1600 – 2800

maximum (for short periods of time)

2000

3400

Oil pressure in the operational range of crankshaft rotation speed (kgf/cm2)

6 – 10

min 1.5

Power transmission
Change-gear train Increasing gear-type reducer
Gearbox With permanent engagement of teeth of gears with synchronizers in 3rd, 4th and 5th gears Mechanical planetary with hydraulic control
Number of gears
  • forward

5

7

  • rear

1

1 + 3

Oil used MT16p MT8p or TS3p8

 

0

 

Marius Zgureanu

 

Sursa informatii:

http://desarrolloydefensa.blogspot.ro/2010/05/tanque-de-batalla-t-55-m8-a2-tifon-2.html

Leopard 1V vs T55 M8A2 Tifon 2 Chile vs Peru

http://www.areamilitar.net/DIRECTORIO/TER.aspx?nn=465

http://www.areamilitar.net/DIRECTORIO/TER.aspx?nn=262

T-55AGM

http://www.morozov.com.ua/eng/body/t55agm.php

VIDEO:

T-55M8A2 Typhoon upgrade package modernization program T-55

http://www.youtube.com/watch?v=iqup8giz7Nw

 

Si ce fac israelienii – Sabra Mk2:
http://www.youtube.com/watch?v=8p8MhCcvNK8

si Achzarit:
http://www.youtube.com/watch?v=_w-1vCLmIxI
 Citeste si:

TR-85M2 o certitudine cu multe necunoscute

Va avea Romania un nou tanc? Si daca da, cum va arata?!

 

34 de comentarii:

  1. Ar exista posibilitatea (realistic) sa ne modificam si ale noastre t55 la acest standart?

    • Nu se justifica.Noi avem nevoie de tancuri care sa poata lupta in inferioritate numerica, de la egal la egal, cu T84Oplot, T90MS si noul tanc rusesc Armata.T55 modernizat nu are nicio sansa sa faca acest lucru.
      Peru nu se va confrunta in viitorul apropiat cu T84Oplot, T90MS sau Armata(sper ca nici Romania sa nu o faca) asa ca T55 modernizat este ok pentru nevoile sale.

      • @Sorin,

        Cand spui ca T55 – Trifon2 nu are nici o sansa in lupta impotriva T-84 Oplot si T-90MS, PE CE TE BAZEZI?

        Diferenta in inferioritate numerica o face echipajul.
        eu cred ca T-84 si T-90, intr-o confruntare, pe teritoriul Romaniei nu are nici o sansa impotriva unui tanc T-55 romanesc (adus la nivelul lui Trifon2)

        ………………………………………………..

        gandeste-te ca in WW2 tanchistii romani aveau Panzer-4/75mm sustinute de tunuri A.T. de 75mm si 88 mm, 2 regimente de tancuri(100-120 buc in IASI, Targu Frumos si 100-120 buc in SE Basarabiei)… teoretic inferioare lui T-34 si T-44.

        Si aici adaugam 2 fabrici de reparatii:
        – 1 fabrica la BACAU (sau chiar la Iasi)
        – 1 fabrica la CHISINAU

        Crezi ca Romania ar fi putut fi cucerita de URSS?

        • Panzer 4 in versiunile pe care le avea Romania in ’44 cu tun L 48 de 75 mm nu era inferior lui T-34. Cel putin in privinta puterii de foc sisteme de ochire.
          Iar daca citim „Tancuri in flacari ” a lui Ion S Dumitru echipajele romanesti erau peste cele sovietice. Avand in vedere luptele de tancuri din August ’44 pana la intoarcerea armelor cred ca avea dreptate. Dar numarul rusilor a facut din nou diferenta.

      • Mircea cel Batran

        Eu nu vad in viitorul apropiat o invazie ruseasca in Europa.Din ce ma uit Rusia construieste armamaent defensiv.Cred ca dupa ce pune la punct asta,abia pe urma vor incepe sa gandeasca si ofensiv.Acum nu au acest scop,pentru ca ar ramane in fundul gol in spate si nu au cu ce sa se acopere,dar cand vor fi pusi la punct defensiv dtpd vedere,putem lua in calcul o invazie spre vest.Asta nu se va intampla mai devreme de 2030 in nici un caz.Dar poate ma insel eu.Deci Romania nu are nevoie de tancuri mari,greu de intretinut cu mentenanta mare.Are nevoie de minm 675 tancuri updatete .Adica jumatate din cate avem voie conform tratatelor semnate.Eu as cumpara carcase T-72 As dezvolta pe el un cel mai performant kit vestic, astfel putem avea un tanc super bun ,ieftin si usor de intretinut pentru ca e realizat in tara.Putem dezvolta si noi un kit performant sa putem vinde.Daca nu vindem,nu vom avea bani pentru ceva modern,pentru viitorul tanc care e in mintea multor de pe aici.Sa cumperi 300 de Leopard SH la minim 3 mil bucata plus mentenanta clar nu se merita.,clar costul se va ridica la 1.35 mld euro.Cu un kit foarte bun putem cheltui maxim 2 mil pe un tanc T-72 upgradat.Avem in batatura 30 tancuri T-72 .Putem incerca pe unu sa vedem de ce suntem in stare.Daca iese un tanc de nivelul T-90MSe foarte bine!Dar cred ca ca va fie superior acestuia.Cu 1.35 mld facem 675 tancuri T-72.Cred ca am si putea vinde daca produsul e cel putin la fel de performant ca T-90MS.Parerea mea!Avem si T-55.Cred ca putem incerca si pe el ceva.Romania nua re bani de cai verzi pe pereti.Acestea ar trebui transformate in lansatoare de rachete multiple,mortiere,autotunuri,capete de pod,etc.Oricum,din ce stiu sigur Romania va cumpara 270 tancuri medii in rumatorii 10 ani.Deci nu va fi Leopard,Abrams,sau altul de capacitate mare.Sunt curios ce tanc au in cap.

        • „Tu esti Mircea?” 🙂
          Am dat deja exemplul cehilor, care cu T-72M4 CZ au cheltuit cam 5 mil.$/tanc modernizand SCF-ul si restul electronicii, blindajul, suspensia, un pic si drivetrainul dar pastrand autoloaderul rusesc si tunul cal. 125mm non-NATO (cu problemele cunoscute pe cele ultimele 2 elemente: fiabilitate slaba, precizie redusa, carusel slab protejat, cu risc de accidentare a echipajului de catre brat si cu ritm de incarcare relativ redus ). Daca ar fi fosrt sa inlocuiasca si aceste doua elemente, pretul tancului ar fi sarit probabil de 7 mil.$, si vorbim de un T-72 usor superior unui T-90 dar nu superior unui LEo2 A6 sau M1A2 Sepv Vxx.

    • Sigur ca se poate.

  2. T-55 peruane risca sa intalneasca Leopard1 chiliene intr-un eventual conflict…

    Legat de Romania, eu zic ca are rost sa modernizam T55 AM pe care le avem in dotare, din mai multe motive:

    1. Componenta fortelor noastre este probabil sa arate cam asa, dupa cum sustin si cei de la ArmyRecognition, la un total de 350 de tancuri pt. 5 batalioane + scoala de tancuri:
    T-55 165
    TR-85M1 154
    TR-580 42

    Deci avem peste 150 T55 in dotare
    Asa ca, pentru urmatorii 5-10 ani este posibil sa avem inca in dotare un numar semnificativ de T55, pe care eu as incerca sa le modernizez la un standard comun cu TR-85 M2 (motor, tun, sisteme, blindaj). Diferenta o va face doar blindajul de baza si trenul de rulare.
    Chiar daca am incepe peste 2-3 ani productia unui nou tanc, altul decat TR-85M2, tot ar lua 5-10 pentru a inlocui complet efectivele necesare celor 6 batalioane (300+ tancuri).

    2.) In acelasi timp ar fi bine ca tancurile din rezerva strategica, aia cu care o folosesti sa echipezi rezervistii in caz de razboi, sa fie functionala si cat de cat moderna.

    3.) Avand in vedere ca in lume sunt mii de T-55 in depozite, sa ai un pachet de modernizare semnificativ iti poate da de lucru industriei tale militare, pe nisa asta concurand cu israelienii si ucrainenii. Eu m-as asocia cu israelienii si as pune la punct un standard comun Tr-85 M2 si T55 modernizat la nivelul tehnologiei actuale.

    4.) Avand in vedere bugetul subtire al armatei romane pe urmatorii 3-4 ani, ca sa-ti refaci capacitatea de lupta rapid, e mult mai ieftin un upgrade T-55 si TR-85 la standard M2 decat sa te apuci sa produci tancuri noi. Probabil poti completa cu 50-100 tancuri TR-85M2 noi sau de alt tip.

    • Pentru punctul nr.4, enuntat de tine, din punctul meu de vedere, in defensiva, mai ales cand nu detii suprematia aeriana, este mai ieftin si practic un soldat foarte bine instruit, echipat cu RPG29 sau Kornet, decat un T55 sau TR85, modernizat, si cei 4 membrii ai echipajului sau.Sa nu mai vorbim de T90MS sau T84.

      • fara Suprematie aeriana, sau cel putin un echilibru aerian in confruntarile cu inamicul…vorbim degeaba de TANCURI chiar si LEOPARD-2 sau ABRAMS.

        Tancurile sunt simple tinte.

        Acum… personal vad mult mai important atragerea Rep Moldova de partea noastra, si probabil dotarea celor 3 brigazi moldovenesti cu 3 batalione de tancuri (chiar T-55 Trifon2) si militari (tanchisti fff bine pregatiti)

        Si apoi inzestrarea Rep Moldova cu un Batalion de tancuri puternice (trupe de soc)
        Rep Moldova are un adversar mai puternic decat are Romnia, RUSII DIN TRANSNISTRIA.

        Rep. Moldova cu minim 150 tancuri T-55Trifon (pe cele 3 batalioane aferente brigazilor mecanizate) + 80-100 tancuri intr-o unitate de soc va fi greu de penetrat de catre adversari.

        Mai ales daca moldovenii vor fi sustinuti de romani (cu service si instructie) pe perioada unui conflict.

        in regiunea TRANSNISTRIA… RUSIA are 120 Tancuri T-64… nus ce varianta.
        Aceste tancuri reprezinta inca o sperietoare pentru Rep. Moldova si chiar pentru Romania.
        Mai ales ca RUSIA are posibilitatea sa incorporeze si vreo 60.000-80.000 militari doar din Regiunea transnistreana…
        Acest scenariu este plauzibil. sustinut din Crimeea cu aviatie + atac cu rachete balistice.

    • Mircea cel Batran

      Arata romana are in dotare in 2018 urmatoarele care de lupta:
      93 de TR-85M1
      315 de TR-85
      226 deTR-580
      560 de T-55
      30 de T-72
      Sunt de acord cu tine,dar cu o exceptie;Eu as moderniza T-72.E un tanc mult mai aproape de realitatea de acum,decat T-55.Sau as face un kit pentru fiecare.Daca din T-55 iese un tanc mai bun decat TIPHON-ul ucrainean cu siguranta putea vinde ,iar pentru noi as upgrada numai T-72.Cu siguranta cu 1.5-2 mil euro putem crea un tanc de valoarea lui T-90MS cel putin stiindu se ca materialele compozite din vest sunt net superioare celor rusesti.Parerea mea!Ce ar mai fi sa vindem cele 560 bucati T-55 la 2 mil bucata,in care noi sa fi investit maxim 800-1 mil euro.Ar rezulta un profit bun,cu care am dezvolta 400 T-72.Si din acestea se gasesc carcase la greu.Sunt 25000 bucati in tarile estice si foste sovietice.Am vazut undeva pe net intr un parc imens in Ucraina mii de tancuri de T-72 si T80.Putem cumpara de acolo sasiuri la pret de fier vechi din fiecare.Eu as cumpara T-80 sa vad ce ar iesi din el cu ultimul kit vestic.S au as crea un kit aici in tara.De ce nu?Cu 2-3 mil euro e posibil sa facem un super tanc de atac de 45-50 tone.Dar la ce minte au cacaciosii din conducere,clar vor cheltui bani grei pe niste tancuri vestice handralite la 3 mil euro cel putin pe bucata in care vom baga bani sa le upgradam inca jumatate din cost cel putin.Asa vad tradatorii astia lcururile,pentru ca trebuie sa „mananca si gura lor ceva”dupa cum bine spune un amic de al meu.

  3. Ce sanse reale are avea chiar si 300 de T55, modernizate, in fata catorva mii de T84 Oplot, T90MS si Armata,singurii posibili adversari, inclusiv fara ca Romania sa detina suprematia aeriana?Eu zic ca nici una.Ar fi doar tinte ideale pentru tancurile adverse.
    Repet ce am mai afirmat de mai muște ori pana acum, intrun razboi modern, conteaza pe langa cantitate, atat calitatea tehnicii de lupta cat si profesionalismul militarilor.Nu merge una fara cealalta.Uneori, si au fost cazuri in ultimii zeci de ani, in conflictele militare arabo-israeliene, calitatea tehnicii de lupta si pregatirea de lupta a militarilor au dus la castigarea razboiului, chiar daca invingatorii s-au aflat initial in vadita inferioritate numerica.

    • @Sorin,

      INTREBARE:
      Pe unde aduce RUSIA cele cateva mii de T-90MS ca sa atace ROMANIA?

      UCRAINA nu va mai fi aliata RUSIEI. Sa presupunem ca Ucraina isi va pastra neutralitatea…

      PRIVESTE LA SCENARIUL cu TRANSNISTRIA in prim plan.
      In Transnistria, momentan sunt 120 tancuri… T-64, probabil o mica parte au fost modernizate, TRANSNISTRIA avand un combinat de Otel la RABNITA iar restul echipamentelor venind cu avioanele.

      Poate RUSIA (Transnistreana) sa strapunga apararea Rep. MOLDOVA intr-un timp record, chiar cu sustinere aeriana din Crimeea?
      Presupunem ca DA!

      • In martie, sansele erau foarte mari ca partea sudica a Ucrainei, limitrofa Marii Negre sa fie anexata Rusiei.In aceasta situatie, ipotetic vorbind, ar fi existat posibilitatea ca Romania sa fie invadata terestru din aceasta zona.

    • Mircea cel Batran

      Daca nu vom avea in parc minim 250 avioane si 150-200 elicoptere de atac, 200 MLI -lansatore rachete aer sol ,200 lansatoare multiple si 200 mortiere,tancurile le vom avea degeaba in cazul unei invazii rusesti.Si asta pana se grupeaza aliatii,pentru ca nu vom rezista luni de zile.Vom fi coplesiti numeric la toate capitolele.Romania ar trebui sa aiba 1350 tancuri pe langa toate astea.Noi suntem primul bastion si aliatii ar trebui sa inteleaga asta.SUA are in Romania la ora asta 500 Abrams.Daca aduc si avioane si eleicoptere,clar vom stopa Rusia aici.

      • 500 de Abrams ale SUA in Romania? 🙂
        150-200 de elicoptere de atac? 250 de avioane de lupta? 🙂
        Ai idee cate tancuri, avioane si elicoptere de atac au tari dezvoltate si cu armate puternice? Ia exemplu Marea Britanie, Germania, Italia, Israel sau Spania… sau daca vrei Turcia, ca-i statul NATO cu cea mai mare armata dupa SUA, daca nu ma insel!

        1
  4. Sorin,

    a.) nimeni nu are mii de Oplot sau T-90 sa trimita spre Romania. T55 la standard AGM eu spun ca e comparabil cu TR-85 M1 si poate chiar cu M2.

    b.) Eu vorbesc de starea actuala a armatei in care ai aproximativ 6 batalioane de tancuri. Cu ce le echipezi? Sau le lasi asa cum sunt, cu jumatate din tancuri operationale si si alea vechi? Ai o parte a armatei care nu e operationala! Deci daca se doreste in continuare a avea 6 batalioane de tancuri, ce facem cu inzestrarea lor?

    c.) Un razboi de manevra nu presupune doar defensiva! Trebuie sa ai cu ce sa exploatezi puncteleslabe si greselile inamicului… Si asta nu o faci doar cu infanterie.

    d.) Sprijinul aerian e alta poveste si nu este obiectul actualului articol. Acolo stam rau, de la avioane multirol supersonice, la elicoptere, drone si chiar la protectie AA cu raza lunga, medie, scurta si foarte scurta, oricare iei la intamplare. Si oricum achizitiile doar pe domeniul AA ar lua cumulat 5 pana la 8 sau chiar 10 mld. euro daca vrei sa-ti faci o aparare etajata, in adancime si de ultima ora.

    Un upgrade de T-55 sau TR-85 ar costa aprox. 1,5 mil.$ x 300=> 450 mil.$.
    Asta nu exclude ca ai nevoie de o infanterie bine echipata care sa lupte cot la cot cu tancurile.

    e.) Si da, de acord, o armata bine antrenata si motivata face mai mult decat diferenta de echipare, cu conditia ca aceasta diferenta sa nu fie foarte mare… Cu asta iti raspunzi singur la TR-85 M2 sau T-55 la acelasi standard vs. Oplot sau T-90.

    • Marius,

      Eu aduc un scenariu mult mai ieftin… ce ar ridica performantele tancurilor T-54 si T-55 (daca mai avem T-54)

      1. Schimbarea motorului (cu un motor de turbo de minim 750 cp) si a cutiei de viteze automata (poate 12 trepte cu reductor)
      Aceste schimbari nu ar necesita cheltuieli ff. mari, probabil s-ar integra intr-un cost de 100-150 mii euro (maxim costul unui cap tractor – camion nou)

      Cel mai mare avantaj il are MECANICUL CONDUCTOR care depune un efort mult mai mic, fiind ajutat de motor si cutia automata.
      In felul acesta creste mobilitatea tancului nu doar datorita puterii motorului cat datorita pilotarii (conducerii)

      2. pastrarea turelei actuale… dar schimbarea tunului cu un tun L7 (105mm) daca se doreste tun de 120mm apar probleme de spatiu deci schimbari majore ale turelei.
      (tunul acesta penetreaza orice blindaj de la distanta de 1000-1500 metri pe un front de lupta deluros gen Moldova sau rep. Moldova) cu un echipaj fff bine pregatit chiar in aplicatii pe teren, nu doar in poligon.

      3. Pastrarea unui echipaj de 4 persoane. nu-i nevoie de incarcare automata si in felul acesta economie majora.
      E bine de identificat ce sisteme de control al focului pot fi pastrate pe tank.
      Si ce sisteme trebuiesc schimbate.

      4. Instalarea de blindaj suplimentar al turelei si pe sasiu, stratificat sau reactiv pentru a putea proteja tancul de un atac de la distante mai mari de 2000 m, si impotriva unei game mari de rachete (macar 70%)

      ROMANIA A ACHIZITIONAT CEL PUTIN 800 de tancuri T-54/T-55 in perioada comunista.

      Daca reusim sa aducem la nivelul de sus minim 400-500 buc cred ca ar fi o mare realizare.
      …………………………………….
      Acum… chiar si carcasa unui tanc e valoroasa in conditiile in care ROMANIA nu mai are posibilitatea sa produca placi de OTEL.
      Va spun sincer… chiar si CARCASA de T-34 e valoroasa. si poate fi folosita de exemplu T-34 pot si trasformate in MASINI A.A. purtatoare de rachete.

      • Romania ar trebui sa asigure:
        – 500 tancuri T-55/modernizate – functionale
        – cele 30 tancuri T-72/ revitalizate
        (poate mai achizitionam vreo 30-40 buc la pret mic)

        – 300 tancuri TR-85M1
        – 200-300 tancuri TR-85 M2 (cu tun de 120 mm)

        si repet:
        ar trebui sa-i ajute pe Rep Moldova sa-si puna in miscare 3 batalioane de tancuri… chiar si T-55

        • Chipp, scriu de pe telefon… Ce propui tu se apropie de Ramses, care e sub AGM. Nu cred ca avem mai mult de 800 T55 si TR85, in diverse faze de degradare. Cam ce se poate pune pe TR85, se poate si pe T55, doar ca e mai compact si mai incomod pe 55. Avem 5 batalioane x2 rezerva… T55 ar merge si BMPT. Despre T34 MLI am scris, dar au fost taiate mai toate.

  5. In ce privese protectia oferita de T55 AGM penetrarea redusa:
    HEAT: 2.5…3;
    Cinetic: 1.8;

    Sau

    Din Army Guide – cu o alta arnura reactiva:
    HEAT: 2.3-2.6;
    Cinetic: 3.5-4.3;

    Ce bine s-ar simti pe un Tr85 (200×3, 3.5 sau 4…stiu nu chiar asa se calculeaza dar i idee tot iti poti face) un tun de 120mm, motor de min 1000 cai si o mitraliera care sa poat fi folosita si din interior. Toate Tr85 ar trebuii operationalizate si upgradate.

    Deja visez un T55 imbunatatita protectia contra HEAT, in special, transformat in IFV greu cu 2 tunuri de 35mm sau un tun de 40mm si ceva rachete…

  6. Tunul de 105 ofera castig redus fata de 100mm iar majoritatea Nato il foloseste pentru sprijin infanterie, standardul AT fiind 120mm.

  7. Enigma al irakienilor pare mai bine construit. Are straturi multiple otel-aer care acopera turela existenta (cel mai bun si ieftin „mecanism” impotriva APFSDS) iar protectia laterala a carcasei blindate pare f solid intarita: http://gurth.home.xs4all.nl/afv/pdfs/enigma.pdf

    • Da, si eu l-am dat exemplu in cateva randuri, insa nu mi-e clar cat de mult a crescut masa si cat de eficienta a fost genul asta de protectie…

      • Uite ce fac 3 placi de otel de 1 cm grosime spatiate la 2 cm distanta, unui proiectil din tungsten: https://www.youtube.com/watch?v=3QwxJfOWBKo

        http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/T-55_Enigma_tank_at_the_Bovington_Tank_Museum.jpg

        T-55 Enigma are 6 straturi care afecteaza serios APFSDS-ul inainte sa ajunga la blindajul principal. Oricum, eu cred ca un APFSDS modern (din aliaj compozit sau uraniu) cu viteza >1700 m/s strapunge blindajul Enigma. Dar daca intre caseta cu cele 6 placi de otel si turela tancului lipesti si placi ceramice, sansele de a opri un APFSDS sunt f mari. Proiectilul este topit si deformat pe suprafata mare de catre casetele cu placi de otel spatiate, apoi varful topit loveste placa de ceramica care actioneaza COMPLET diferit fata de otel, in sensul ca nu se topeste (nu are loc mai departe procesul de fuziune intre metale – sper ca asta-i cuvantul potrivit). Proiectilul trece de placa de ceramica (o sparge) dar suprafata lui este deformata si mai mult. Deci proiectilul cu corp deformat, incetinit, cu varf turtit, intalneste turela tancului si, cred eu, va fi oprit. Solutia Enigma + mici imbunatatiri sunt suficiente ca sa aduci din nou in carti T-55-rile.

  8. Sunt cateva poze cu Abrams facute praf in linkul asta: http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/216312-modern-day-composites/#topmost

    Blindajul lateral al turelei Abrams are urmatoarea compozitie: blindaj exterior (2-3 cm), 3 straturi spatiate (de 1 cm, spatiate la ~2cm), blindaj principal (probabil 7-10 cm). Inclinate la (estimez eu) cca. 40 de grade fata de verticala (verticala = 0 grade). Si cam atat. Eu cred ca un RPG-7 trece prin el. Pe lateral nu sunt montate placi de uraniu saracit sau mai stiu e ce „minune” Chobham. Fara casete suplimentare, turela Abrams e vulnerabila din lateral si spate. Iar de top attack nu mai zic, aici e vulnerabil da capo al fine.

  9. Pingback:Americanii si britanicii vor tancuri noi - Romania Military

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *