Și până la urmă ce puteau să facă?! Astfel, la Eurosatory, compania Nexter (acum KNDS Franța) a prezentat un concept discutat de mult prin presă și intitulat CAPINT (CAPacité INTermédiaire).
Nimic nou sub soare, francezii au luat un șasiu de Leopard 2A8 și i-au montat o turela ASCALON cu tun de 120mm, sperând ca aceasta ar fi soluția dintre pensionarea Leclercului și apariția MGCS-ului, deși nu pare chiar o soluție serioasă, atât timp cât dacă tot te-ai hotărât să cumperi un tanc din Germania cumpără-l măcar complet, să scapi de eventualele probleme cu integrarea șasiului cu turela.
Dar într-un final această este soluția? Evident că nu! Parisul nu poate investi miliarde de euro într-o cârpeala de interimat, cu atât mai mult cu cât tancurile au o durata de exploatare de +30 de ani, nu și cele rusești din Ucraina, așa că să cumperi acum corcitura s-ar putea să fie bine sau s-ar putea să fie rău, tărăgănând și mai mult programul pentru dezvoltarea unui tanc nou european.
Problema francezilor este cu atât mai mare cu cât germanii nu par să aibă aceeași dilema, ei merg pe Leopard2 A8 și dezvoltă ceea ce a fost numit de presă Leopard 3, așa că despre ce MGCS mai vorbesc francezii astăzi?
CAPINTul acesta va păstra însă sistemul francez, cu încărcător automat și doar trei membri în echipaj, toți în șasiu de aceasta dată, nimeni în turelă și nu poți să nu te întrebi dacă acest tip de echipaj redus nu a fost chiar unul dintre motivele penrtru care Leclerc nu s-a vândut aproape de loc, deși nu este un tanc rău.
KDNS Franța se laudă că turela lor – ASCALON – poate primi în viitor chiar și tunul de 140mm/48 calibre, dar oare acest tun are vreun sens în ziua de azi? S-a văzut în Ucraina că 120mm este arhisuficient în fața proastelor tancuri rusești, să crești la 140mm, cu toate neajunsurile care decurg de aici și să obtii de fapt ce? O rază mai mare? 120mm are o rază suficientă, un tun de 140mm ar putea oferi o rază mai mare dar fără efecte în realitate, pentru că sistemul optic al tancului nu bate la mulți kilometri, decât în cazuri foarte rare, iar forța de penetrare, mai mare la un 140mm, nu cred că-și va găși rostul în cazul în care tancurile rusești au fost căsăpite și de MLI-uri, nevand efectiv nici o șansă în față tunurilor occidentale de 120mm.
Astfel încât, cel mai probabil că tunul de 140mm va rămâne doar o posibilitate statistică pentru francezi, în condițiile în care nici germanii nu s-au arătat prea entuziasmati de tunul de 130mm al Rheinmetall, preferând în continuare tunul de 120mm/52.
GeorgeGMT


You dacă aș fi șef în bătătură, aș cumpăra licență lui Leclerc,și las fabrica in țară,sub denumirea de TR-2030.Franțuzilor nu-i mai trebuie,pt noi ar fi State of the art.
Un Leclerc, cred ca are vreo 50 de tone de otel. Romania nu mai produce nici macar o lingura…
Intrebarea este ce facem noi dupa Abrams, mergem la shopping pentru restul de bucati din necesar, sau ne multumim cu recenta modernizare a TR58 si asteptam si noi ca tot clientul Leopard 3?
Safe 2? Ghici care?
Raspuns corect! 🙂
Luăm licență lui Leclerc.
Este un concept. Asta nu înseamnă că va intra în producție de serie. La ce prădători naturali are Franța, Leclercul este mega ok. In caz că vor pune botul ceva fraieri cu petro$ poate îl vor băga în producție. Deși, șasiul teuton îi cam poate încurca(au nevoie de acceptul Bonn ului ptr export)!.
Sunt de acord cu tot ce s-a zis in articol. Aceste tancuri, de „generatie III”, cu „mici” adaosuri(pasive si active) pentru a supravietui intr-un mediu intesat cu AT si drone sunt suficiente. Luptele tanc-tanc sunt destul de rare in Ucraina, iar aceasta moda s-ar putea pastra. Astfel un tanc de 55-60 tone, zvelt, cu sisteme pasive si active de protectie este ceea ce trebuie. Imi place modul in care a fost (poate inca este) utilizat britanicul Challenger 2, un „tanc lunetist”.
Cat despre Romania, ca am vazut deja comentarii despre ce ar trebui sa facem, eu unul prefer un tanc netestat inca in lupta, dar pe hartie atinge punctele necesare in razboiul de azi: K2. O brigada mecanizata cu Abrams(ca totusi ne-am pricopsit cu ele), restul de 2-3 brigazi mecanizate sa fie dotate cu K2, pe modelul polonez. Iar asa fabrica Hanwha din RO va produce obuziere si tancuri.
Hanwha nu produce K2, ala e al Hyunday Rotem…
Dar altfel sunt de acord, actualele tancuri nu trebuie reproiectate radical, sasiurile cel putin pot fi mentinute, pentru tun nu e nici o nevoie sa fie ridicat calibrul, e arhisuficient ce exista acum.
unde m-as uita e partea de turela pe care as incerca sa o reproiectez chiar in stilul sugerat de francezi si se pare si de americani, automatizata, fara echipaj iar pe spatiul suplimentar dispozitive anti drona si protectie activa/pasiva, senzori etc.
Greseala mea cu Hanwha!
Daca nu ma insel K2PL are sisteme active deja instalate.
Vad ca se sugerează cumpărarea licenței de Leclerc. Nu contest ca ar fi un tanc super la ce avem noi acum. Dar ultimul Leclerc a fost produs acum 20 de ani, chiar credeți că linia aia de producție mai există fizic si cam cât ne-ar lua nouă să o repunem in funcțiune…
Umbla o vorba ca la UMB este un ttunel si acolo este ascunsa o linie de fabricatie tancuri – a basca are stocate vreo 2000 de R2 cam cum erau si alea 900 de IAR80 ascunse in lazi. 😉
Mai ramane sa luam licenta de la francezi pentru D2 si asa vom avea combo-ul din Star wars R2-D2 😉
Pun mai jos referinta la D2 ca sa nu egziste incurcaturi din cauza caniculei:
https://en.wikipedia.org/wiki/Char_D2
linie de fabricare tancuri, FMGS era Fabrica de asamblare tancuri, componentele veneau cu trenu, multe de peste gard ,peste gard incep bloacele acu
Nu stim noi ce se ascunde sub bloace 😉
Ce licente…. aiureli , pe termen scurt , negociat cu SUA si luat inca 250 de Abrams modernizate ca si celelalte comandate ! In 2 ani le primim. Polonezii fac RK la turbine…. facut un centru de mentenanta la noi… . Nu avem nici banii necesari, nici industria pregatita si nici timp sa facem tancuri, mai ales ca modele de pe piata, sunt doar imbunatatiri a celor vechi, vezi bine pentrua le mentine eficienta…. SUA o sa scoata cel mai curand un nou tanc, la care muritorii nu vor avea acces multi ani la rand. Cand vor scoate si europenii ceva similar in productie de serie, comparabil cu ce vor avea SUA, atunci mai vorbim de achizitii noi. Constructia unui nou tanc e posibil peste 5 ani in Romania, dar cu costuri de miliarde…. ca sa ce ? Daca ajungem la 300 de bucati modernizate inca min 15 ani vor fi eficiente. Pana atunci bagati banii in alte arme mult mai eficiente si necesare, Obuziere pe roti, Sisteme MRLS, Rachete cu raza peste 800km, eventual 3 submarine cu posibilitati de lansare rachete….. Ucrainienii ii tin pe rusi la distanta cu drone, rachete, avioane. Dati-le licenta la Leclerc, ce sa faca cu ea? sa si o bage undeva? Unde mai vedeti actiuni cu tancuri ? O sa fie pace in Ucraina ! ce tancuri superioare la Abrams M1A2SEPv 3, au rusii ? Pe unde sa vina cu tancuri ? Ca m-au exasperat expertii p–ii, cu antrenamente pentru razboaiele de acum 80 ani „Aparam Poarta Focsanilor”. Daca rusii nu au cu ce blindate sa vina prin „Porta P–ii” si nici prin alte locuri ? Cu ce sa vina cu done, cu ugv ? La toate stagiile cu NATO i au batut ucrainienii de le au sarit capacele. Tocmai pentru ca nu s au adaptat la realitatile razboiului sec 21.. Deja se are in vedere construirea de UGV grele pentru a fi folosite in prima linie, plus ca au evoluat dramatic toate sistemele care pot distruge un tanc….. In momentul asta Romania, nu trebuie decat sa bifeze o capabilitate de 300 buc tancuri actualizate, sa scapam de TR 85 sa fim in rand cu aliatii la calibru si eficienta, asta repede. Peste 15 ani cand deja se v a stabili o linie, o doctrina in UE ce inseamna arma tanc, ce presupune…Atunci se poate trece la un tanc modern fiabil care sa fie relevant inca 30 ani……
„Ca m-au exasperat expertii p–ii, cu antrenamente pentru razboaiele de acum 80 ani „Aparam Poarta Focsanilor”. Daca rusii nu au cu ce blindate sa vina prin „Porta P–ii” si nici prin alte locuri ? ”
Subscriu și aprob pozitiv. Dacă acum, protejați de 300 de km de mare, Dunăre și Prut și relief avantajos pentru noi, se piș@ pe ei că vin rușii și nu-i putem opri, când și dacă vom ajunge pe FNG și Siret la deal, își fac harakiri mărețele constelații???
Să mor dacă înțeleg logica asta, nu îi poți opri când încearcă să vină peste mare, dar îi oprești la Siret???? Pe bune????
Asta ținea, probabil, acum 100+ ani, nu acum.
Și tot ei vorbesc despre formarea mentalității de învingător.
Părerea mea, hâc…
According to the outlet Le Grand Continent, at the current pace, it would take Russia 229 years to conquer all of Ukraine.
https://euobserver.com/211355/listen-can-ukraine-still-win-the-war/
Ale noastre constelatii gandesc in eoni…ce sunt 229 ani cand pt ei conteaza ca mareata patrie sa reziste inca milioane de ani? 😉
Nu de alta dar tot neamurile lor vor fi in acele functii…
Generalul (r.) Virgil Bălăceanu, fost comandant al Brigăzii Multinaţionale din Sud-Estul Europei, a atras recent atenția asupra vulnerabilității Porții Focșanilor și a reiterat faptul că Poarta Focșaniului ar trebui să fie la fel de importantă precum e coridorul Suwalki în nord-estul Europei. Controversele privind Poarta Focșanilor au adus păreri diferite între specialiști.
Generalul (r.) Bălăceanu a precizat de mai multe ori că Poarta Focșanilor ar trebui să fie tratată de NATO la aceeași importanță cu Coridorul Suwalki.
https://www.defenseromania.ro/de-ce-e-importanta-poarta-focsanilor-gen-balaceanu-unii-colegi-m-au-criticat-o-eventuala-intrare-a-rusilor-pe-aici-deschide-doua-culoare-cruciale_624851.html
Ai nostri generali gandesc precum acum 100 de ani. Poarta Focsanilor are 85 de km latime. Teoretic armata romana ar putea sta in Carpatii de curbura si sa-i toace pe rusi cu drone, rachete si obuze. La Suwlaki e teren plat in toate directiile. Nu mai vorbim ca, de pe linia Carpatilor, le poti distruge toate liniile de aprovizionare de peste Prut. Ridici F-16 de la Campia Turzii, Carpatii blocheaza sau limiteaza detectia pe radar sub o anumita inaltime, arunci cu rachete, si repetir. Nu e atat de greu de aparat coridorul dar trebuie sa gandim in alti termeni.
Chestia asta intra la capitolul :Cum poti sa-ti bati joc de un sasiu bun si de un tun bun
Arata oribil …din ce in ce mai oribil . Nu stiu cine le face proiectele astea de MBT-uri la francezi dar cred ca daca ar lasa-o pe tanti care le matura prin hala , tot ar scoate un concept cat de cat mai inchegat
De la designul de masini , acu si la blindate au ajuns sefi niste mediocrii care habar nu au ce vor sa faca