Autoritatile grecesti s-au hotarat si au aprobat achizitia a patru fregate FREMM din Italia sub forma de 2+2, adica doua nave la mana a doua cu o optiune pentru inca doua nave tot din dotarea actuala a italienilor.
Scriam în octombrie 2025, că Atena este în discuții avansate cu Roma pentru o posibilă preluare a două fregate FREMM, iar autoritățile italiene au notificat partea elenă cu privire la disponibilitatea vânzării fregatelor “Carlo Bergamini” (F-590) și “Virginio Fasan” (F-591) din 2028, pentru că în 2029, respectiv 2030, cele două noi fregate FREEM EVO comandate în 2024 vor fi lansate la apă.
Navele oferite Greciei sunt primele două FREMM-uri italiene, intrate în flotă în 2013. “Carlo Bergamini” este o fregată de uz general, în timp ce “Virginio Fasan” este una dedicată războiului anti-submarin. Autoritățile italiene au declarat că doar aceste două nave sunt disponibile la vânzare și cam atât.
Ambele nave au la bord radare AESA și sisteme de rachete antiaeriene cu rază lungă Aster 30, ceea ce le face extrem de utile marinei elene care în acest fel își crește numărul de nave purtătoare de rachete Aster 15/30, pentru că FREMM-urile vor face corp comun cu noile corvete franceze FDI – Belharra class și ele dotate similar.
Planurile aprobate acum pentru marina elena include 12 fregate, astfel: patru FREMM italiene, patru FDI din Franta si patru fregate MEKO 200HN, in timp ce fregatele olandeze din clasa Eli vor fi retrase treptat din dotare.
Alegerea grecilor pentru fregate FREMM italiene la mana a doua are probabil mai multe motive. Unul dintre cele mai importante este calendarul livrarii, primele doua FREMM vor putea fi preluate imendia ce italienii primesc primele doua FREEMM EVO, adica in 2030, pe de alta parte putem presupune ca pretul navelor la mana doua este mult mai mic decat al unora noi si cum grecii au fost placuti impresionati dupa inspecatrea naveor italiene au batut palma cu macaronarii.
Însa înainte de a se hotărî pentru FREMM-urile italiene, grecii au fost ofertati de americani, cu rapandulele lor de LCS-uri, mai apoi au cochetat cu ideea de a cumpăra fregate FREMM americane, adica Constellation-class si bine au facut ca n-au marsat pe idee pentru ca acum ar fi batut din buze a pagubă.
Și uite-așa și-au găsit grecii sufletul pereche cu doi aliați: Franța și Italia, ambele constructoare mari de nave de luptă. Prețul pentru cele două FREMMuri la mâna a două este, pură speculație de presă, cuprins între 500-700 de milioane de euro, în funcție de câte rachete vor veni odată cu navele, de contractul de susținere, de modernizarea unor senzori, piese de schimb etc, dar să ai două FREMMuri gata de luptă pentru, să zicem, 700 de milioane de euro eu zic că-i lucru mare de tot, dacă ținem cont de calitatea acestor nave și a senzorilor și sistemelor de armament ambarcate. Și când te gandești că modernizarea celor două fregate românești Type 22 este evaluată la un milliard de euro, ajungi la concluzia că noi chiar suntem printre cei mai proști europeni.
Felicitări grecilor că au avut tăria să reziste ofertei americane cu rapandulel de LCSuri pentru că râdeau turcii de ei până la leșin. Așa probabil că nu prea le mi vine să radă când palicarii vor defila mandrii prin Mediterana de Est cu 2-4 FREMM și 4 FDI și patru Meko 200NH, bașca Rafale, F 35A și F 16V…
GeorgeGMT


Grecia este exemplul concludent al zicalei ‘Fice pazeste pepenii!’ Bravo lor….din toata saracia au reusit sa se caute prin posnare si sa mai scoata ceva bani si pentru armata, noi inca se scobim si niste pensii si salarii marite la bugetari, platite pe credit!Doar datoriile ne aseamana cu grecii.
alte scoli si alta educatie,
si noi avem bani, dar nu stim ce sa facem cu ei,
noi mai pe sistem traditional,
la marina militara intai facem plinu la sticlele de vin
ca militaru daca are/n-are tehnica de lupta ce mai conteaza,
la noi semege descopera ca poate lupta impotriva tehnicii de lupta inamice (tunuri si tancuri grele) cu factoru uman,
bani ai, minte ce-ti mai trebuie,
si vezi de la IDU, Grecia locu 24 in Evropa, si 34 in lume,
Polonia locu 25 in Evropa si 35 in lume,
Ungaria locu 32 in Evropa si 44 in lume,
si turcii sunt peste noi,
noi cu bulgarii locu 35 in Evropa si 55 in lume,
si-s datele din 2023,
nu s-au analizat inca minunile soldatului penele ce fuse pe toate drumurile patriei si ale ciolacului,
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_in_Europe_by_Human_Development_Index
refuz sa cred asa ceva ca descoperise ciolacul ca noi avem atata succes pe credit ca-i depasim pe austrieci, desi austrieci la IDU is pe locu 14 in Evropa si 22 in lume,
o fi de la aeru de la noi,
o fi de la religie,
n-are cum sa fie de la conducatori,
de la modu in care lucreaza serviciile, justitia si militia la noi, etalon in Evropa pt drepturile infractorilor – are grija lia si curtea constitutionala,
Noi ne concentram pe armata de uscat datorită specificului geografic….
da dar banii pt modernizarea fregatelor noastre n-ar fi fost mai bine cheltuiti pe astea doua la mana a doua?
eu tot zic sa aprofundam relatia cu Franta si militar, si cu Italia ar fi util
Ei, si tu acum! Ce vroiai sa faca, sa ia niste nave care chiar pot lupta? 🙂 Duamne fereste! Pe noi mereu ne nimereste.
Lasa, facem RK la niste nave imbatranite de ani si de vremuri, greu de modernizat cu un armament pe masura deplasamentului, pe care oricum le-am tinut 20 de ani cu un tun si niste torpile… Ce vrei sa comande toti comandorii aia din FNR? Drone? Nave cu reala capacitate de lupta?
Cat era devizu’ la ultima incercare de „modernizare” a T22-urilor? Parca le cam dadea cu virgula ca nu s-a mai zis nimic de ele in afara de Millenium si NSM, ramane de vazut ce fac cu radarele si CMS-ul.
stii cum e, speranta moare ultima 🙂
ma uit la celelalte categorii, aviatie si trupe de uscat, s-au miscat bine, au luat chestii folositoare; ceva ceva si pe la marina a fost cu dotarea pentru RIM dar la nave suntem catastrofa
cu astea doua fregate inclinam balanta strategica in zona, s-au temut de succes ai nostri
mi-e ca si nsm-urile alea le-am luat degeaba …
Pe uscat si subteran,ca nici la suprafata nu avem cu ce lupta.
Pentru Grecia asa o achizitie e logica:
1. Turcii ii sufla la gard.
2. Au ditamai mare de pazit.
3. Sunt si cu NATO direct in MM.
Asta i diferenta intre ei si Romania
Nu se compara situatia maritima a Greciei cu a Romaniei . Aia sunt inconjurati pe trei parti de apa plus o gramada de insule si insulite . Noi avem 250 de km de litoral. Adevarat ce este o greseala sa mai bagi bani in fregatele alea vechi de 40 de ani . Daca vorbim de nave la mana a 2a eu as sta cu ochii pe fregatele Norvegiei . Se aude ca vikingii vor sa le inlocuiasa in viitorul apropiat. Asta daca ne hotaram sa mergem pe nave mari de suprafata
in balta neagra doar submarinele au ‘supravietuit’ ukrilor… asta e o observatie… cred ca as avea grija sa am o gramada de suburi de clasa mica…corvete pentru suprafata, decent inarmate, poate ceva de blue water ca sa avem cu ce merge prin mediterana la defilare sau la prins pirati te miri pe unde…dar nu mai mult de atat la marina…blindeaza coasta, si ‘mineaza’ dosul baltii pe partea ta…
eu tot zic de ceva vreme, sub-uri Scorpene cu rachete de croaziera MdCN si MICA; sau germane cu perspectiva integrarii de rachete de croaziera (parca e o intentie); le-as lua in locul fregatelor, a Marasestiului, a Delfinului, cam 3 buc. apoi corvete mici si testat si-un submarin pitic italian
Hmm, căutați pib Grecia vs România. Ce bine stăm pe hârtie. Ei vor avea 12 fregate, noi ne luptam sa dobândim vreo 3 OPV-uri. O să ziceți că au multă mare. Dar uitați-vă la tancuri sau avioane, ne bagă în budă scuzați expresia. Important este să mergem in Thassos unde îi umilim cu tipsurile noastre😅
Noi suntem oricum unicati in Europa. Sa ai 2 santiere navale la tine in tara care culmea au cereri mari de nave militare din toata lumea si tu sa cumperi de la turci doar una si una fara armament se chema nu PROSTIE ci ca sunt clar HANDICAPATI. Dar ne batem cu pumnul in piept ca avem o nava noua in dotare. Vai si amar de capul nostru
Cand nu ai educatie si valori „bune” acceptate de societate, sa nu va mirati.
Eu sunt adeptul confucianismului nu al crestinismului asta mistic neaos deTomis.
Baza sa fie educatie pe bune si cresterea liderilor. Cam ca in Asia…ca tot dati exemple grn Singapore, Coreea de Sud, Japonia.
Culmea cei mai abitir in a implementa asta sunt chinezii.
Asa ca orice comparatii faceti intre China comunista si RSR cu toti distrusii ei de lidrri si urmasa RSR actuala veti vedea ca educatia e primul lucru pe care l-au stricat din 47 incoace si se face in continuare o contraselectie crunta a ceea cw inseamna lider i Ro.
Ah, bomboana pe coliva…aici nu raspunde nimeni pt nimic. Acolo stiu ca-i adteapta glontul…Aici doar un fraier in 36 ani si-a luat-o. Ala de la HexiPharma. In rest toti sunt bine sanatosi cu conturile pline si nu ii extradeaza nimeni chisr din tari UE.
Grecii se intorc la o doctrina de descurajare activa si o marina care poate sa lupte departe de porturile lor…sa zicem cipru.
Le mai trebuie niste submarine.
Era si mai distractiv pentru turci dacă varianta italiană de FREMM putea lansa MdCN ca cele franceze, atunci să vezi emotie pe turci.
Păcat că variantele italiene de FREMM nu pot lansa MdCN ca cele franceze, să fi văzut atunci enoții pe turci.
O sa aiba PrSM gretzilii 😉
Le parcheaza pe insule sau pe continent si dau direct in Moscheea Albastra din Stambul…
Nu in Hagia Sofia…aia ar fi blasfemie.
https://newsweek.ro/actualitate/armata-romana-primeste-cumpara-scut-antiaerian-shorad-vshorad-contract-de-peste-2000000000-de-euro
Degeaba salivam cum pot grecii sau altiiii……..
Gata o data cu jelitul ,nu v-a ajunssa jeliți ?
Poate nu v-ați dat seama, dar Jeliți la porți închise !
Nu o fi mai just sa dărâmăm ușile… ?
Poate ne amintim …..
Când a fost ultima dată când a dat cineva cu pumnul în masă și a zis stop jafului …stop prostiei și indolenței???
Vrem fregate, vrem corvete și submarine, vrem drone aeriene,terestre și marine … Etc,etc,etc…..
De la cine vreți toate astea …. ?
Vreți înarmare cu niste hoți și jepcari pe fata, ce se prefac că vor binele țării și conduc după ureche statul român ?
Hai sa ne băgăm unghia in gat…că doar asta știm să facem…..
Am avut SAFE-ul ….
Ce am făcut cu banii???
Fu-răm la talcioc și umplurăm buzunarul nemțălăilor ….bravo romane !!!
si de restul semințe…. 😉
S-au jucat cu ei……. Pa și pusiiii
Am luat beliscoptere pt MAi …că le trebuia să-și plimbe curvele generalii lu peste murat…….
Am ajuns sa avem arma de asalt pusă pe seama MAI… la fel o prostie monumentala ….
Nicăieri în lume nu a am mai văzut așa ceva…..și lista rusinii continua …..
A scris cineva mai sus: ai 2 șantiere uriașe (unu în faliment ) la tine în curte și tu stat jegos, te dai mare că , cumperi un opv turcesc….. ?????
Tot ce se întâmplă în România este de noaptea minții și noi inca suntem pe model de salivat și pus cenușă în cap ….offffffffffff
Baaaaa cat ne mai rabdă Dumnezeu?
Rad rușii cu curu ……
Pe noi nu trebuie sa ne cucerească nimeni … la cat de prosti suntem , ieșim cu năframa înfiptă într-un băț și ne predam la primul glonț tras .
Ne atingem noi ușor,usor; sub jugul datoriilor și trădării gunoaielor politice și militare ….
Care sunteți mă încă soldați , sau ați fost ostași și ați ajuns la o vârstă venerabila ?????
Vai de soldatu (actual) lu pește prăjit… ăla care primește (mâine, poimâine) ordin și trebuie să ia focul în propiile-i mâini (daca o fi cazul)
PS: nu mai salivați concetățeni ….
Vreți ceva puneți mâna și faceți petiții până se satura politicienii ăștia de carton presat.
Parcă era ceva prin constituție care zicea că o dată semnată o petiție de un număr x de persoane …. statul este obligat să ia măsuri …..
Poate 3 cazul să spunem noi cetățenii ce are nevoie armata……
Și să nu-i mai lăsăm pe coate goale să facă pdf-uri și să mimeze înzestrarea…..
Poate așa om avea și noi ceva mai bun , decât jaful de acum .
Zic și eu nu dau cu parul…..