Această se referă bineînțeles la achizitia de către India a încă 114 Rafale. Dacă cererea de informații se va materializa, într-un sfârșit, într-un contract ferm, atunci indienii vor avea ocazia să închidă cercul pentru programul MMRCA după o căruță de ani.
Să amintim că indienii sunt niște nătărăi, pentru că au avut contractul pentru 126 de aparate încă din ianuarie 2012, atunci când tot Rafale a fost desemnat câștigător. Din păcate lucrurile au fost lălăite, până la urmă nu s-a semnat nimic, dar indienii tot spre Rafale au mers și într-un târziu au semnat un acord pentru 36 de Rafale în 2018.
Și după ce au reanalizat ei oferta de pe piața internațională, după alți 14 ani pierduți, au ajuns în acelasi loc. Doar că de această dată se discută nu numai despre achizitia în sine ci și despre un transfer de tehnologie semnificativ, costul total fiind estimat la 33 de miliarde de euro, iar în program ar fi implicate trei companii franceze: Dassault Aviation, Thales și Șafran.
Se pleacă de la anumite cerințe indiene: 94 de aparate să fie asamblate pe teritoriul Indiei, cel puțin 50% din componente să fie fabricate local și de asemenea indienii își doresc acces la sistemele avionului pentru a putea să-și integreze propiile sisteme de armament.
În esență abia de acum încolo cele două părți vor demara negocierile tehnice și de preț adevărate.
Practic, India își dorește 114 noi Rafale, din care 26 cu dublă comandă, ducând asftel numărul total de Rafale din forțele aeriene la 150 de aparate, în timp ce forțele navale vor opera și ele 26 de unități cu o intenție de achizitie pentru încă 31 Rafale M.
GeorgeGMT


Induenii sunt natarai?
Sa amintim epopeea corvetelor?
epopeea corvetelor e in primul rand opera statului roman, nu a francezilor. Ultimii au gresit putin la calcul, in sensul ca s-au asociat cu cine nu trebuia (desi recomandat e statul roman) dus foarte jos cu pretul, neputand peste niste ani sa il mentina.
Sa ne amintim si episodul cu submarinul inchiriat de la rusi, care a intrat in imersiune cu ceva trape deschise.
A fost INS Arihant, produs local. Iar incidentul a fost și mai umilitor, era în port, legat la țărm, când un geniu a uitat „ușa” deschisă.
Oricum, indienii au o tradiție cu chestiile astea, a se vedea INS Betwa…
Hmmm … Se pregătesc să se ia la trântă cu chinezii….
nu neaparat, au multe avioane de inlocuit.
Tejas va inlocui Mig-21 iar Rafale va inlocui initial Mig-29 si Jaguar si apoi si Mirage 2000 spre 2035.
Pe surse: se pare ca 26 sunt pe dubla comanda pentru sefi din castele superioare, restul reprezinta o inovatie mondiala, Rafale cu tripla comanda. Unul citeste ordinul, altul scrie raspunsul si celalalt semneaza si pune stampila pe raport.
in privinta asta nici o diferenta fata de instelatii de la noi, diferenta e ca dupa ce s-au coit atatia ani, macar la final au achizionat un aparat excelent, pe cand la noi dupa ce ne-am dat cu stangul in dreptul ani de zile, in loc sa ne intoarcem la alegerea initiala si corecta ( corvetele Damen), am luat un OPV turcesc
parca era un banc cu militieni: unii prosti dar consecventi, altii prosti insa inconsecventi