SAFE – Tic-Tac-ul de pe urmă

Evident că nu-mi stă gândul la nimic cu excepția programelor SAFE. În sfârșit împrumutul a fost semnat, dar mai avem fix șase zile pentru ca parlamentul să aprobe împrumutul și pentru ca respectivele contracte să fie semnate, asta dacă nu cumva Curtea Constituțională va declara ordonanța OUG 38 necunstitutională.

Nu știu dacă acest lucru va afecta contractele odată semnate sau doar va anula doar efectele ordonanței referitoare la investițiile din apărare, în contextul programului SAFE. Adică vor afecta exact atragerea de bani prin programul SAFE către economia națională.

Nu mai avem mult până când vom ști. Lunea viitoare, vom fi bine-dispuși sau dimpotrivă vom avea din nou motive să ne blestemăm clasa politică bună de nimic.

Deocamdată semnalele nu sunt chiar atât de încurajatoare, MApN  a transmis un comunicat de presă cu privire la posibilitatea “decalarii” semnării pentru unele programe, doar că nu există posibilitatea să decalezi nimic. Ori semnezi până pe 31 mai, ori pierzi bani și rămâne de văzut dacă vom avea ceva semnat până duminică viitoare inclusiv. Așa că nu știu la ce se referă MApN prin termenul „decalare”.

În cazul programelor derulate de M.A.I. nu știm în continuare absolut nimic, nu tu termene, nu tu comunicare decentă, politrucii din MAI și MApN au în continuare grijă să ne țină cât mai departe de realitate.

Reiau mai jos lista programelor MApN care trebuiesc semnate obligatoriu până duminică 31 mai:

–          Piranha 5 – 139 de transportoare – 831,2 milioane euro;

–          Platforme de transport auto multifuncționale – pe roți – IVECO – 1115 platforme – 344,4 milioane euro;

–          Vedete de intervenții pentru scafandri – VIS – 2 bucăți – 84 milioane euro;

–          Două nave OPV – 836 milioane euro;

–          Mașina de Luptă a Infanteriei – 232 unități – 2598,4 milioane euro;

–          SKYNEX – 476 milioane euro;

–          Skyranger35 – 470 miliaone euro;

–          (CIWS) Millennium – două bucăți – 36 milioane euro;

–          Muniție cal. 35 mm (C-RAM- Oerlikon+Skyranger, inclusiv AHEAD) – 450 milioane euro.

 

Vedem că aici bătaia peștelui este de fapt Rheinmetall cu programele sale, iar compania germană a fost atacată frontal de marele lider al PSDului, Grindeanu, tot ăla care a sesizat, alături de AUR și de cretina care este în fruntea instituției Avocatului Poporului, Ordonanța 38 la CCR.

Și uite-așa cei care țin cu adevărat cu România se unesc, își dau mâna pentru prăbușirea a încă unui program derulat pe fonduri europene.

Pe de altă parte compania germană nu este vreun SRL de cartier, are și ea proprile pârghii de persuasiune asupra politrucilor locali. Vedem, până la urmă, cine are relatiile cele mai tari, rușii sau europenii…

În privința programului pentru armament individual de infanterie, vedem ce-o ieși, doar că în 2019 am avut o discuție față-n față cu reprezentantul de atunci al Beretta în România și acel domn mi-a spus că, dacă compania sa va câștiga contractul, atunci își vor face propria uzina, de la fierul ierbii, la Plopeni.

De ce la Plopeni și nu la Cugir?! Pentru că la Cugir, spunea distinsul domn, mafia e cât casa și nu te poți apropia de uzina de acolo fără să rămâi dezbracat de cum treci poarta. Dar ni se spune acum că tocmai Cugirul este aleasă pentru fabricarea locală a viitoarei arme de asalt.

S-or mai fi schimbat lucrurile din 2019 sau, dimpotrivă, cocălăraela locală de partid și de stat a devenit chiar mai puternică, precum la Craiova la așa-zisă fabrică de avioane?!

Prin presă a apărut și știrea, pe surse, că acordul de împrumut ar putea fi semnat în prima partea a acestei săptămâni, urmând că mai apoi toată lumea implicată să treacă la semnarea contractelor la foc automat.

 

GeorgeGMT

72 de comentarii:

  1. Ar fi vorba de 10 din cele 21 de programe care sunt la limita limitata. Nu stiu daca s-ar putea face o “șmecherie” tipica noua in sensul de a le muta la cele cu achiziții in comun cu alții, în felul ăsta nemaifiind legate de termenul de la
    sfârșitul lunii ăsteia.
    În orice caz , proasta gestionare a programului, cu întârzieri nepermis de lungi, lălăielii și idioțenii care ne sunt caracteristice. Vorba proverbului “Dumnezeu îți dă dar nu-ți bagă și în traistă”.
    Așa ceva …

    16
    • Ok, okkkkk…….. Chill ,chilll !!!!
      Deci inca un program pus pe butuci ….
      Tipic…. Incompetenta, Horia și trădarea merg mana in mână pe plaiurile mioritice …..
      Nici nu mă așteptam la alt ceva din partea șarlatanilor ……
      Se da cu piciorul la o șansă adevărată pt a revitaliza industria militara autohtonă, dar puțin le pasa decidenților politici ….. Ciolanul e ros și burțile le „e” pline…..
      Șpaga merge, surubu se învârte……
      Prostimea anesteziata cu vrajeli …totul roz și frumos împachetat…..
      Dar totuși ……..acm rămâne o întrebare logica și anume…
      Cine răspunde penal , pt aceasta debandadă?
      Nimeni , nimic ….. pai daca totul este ok, mă scuzați pe mine…. !
      Ne dăm cu părerea, dar nu văd pe nimeni cu adevărat că se fâstâcește , sa de-a de pământ cu cei care erau răspunzători de acest program; de o importanta imensa pt aceasta tara horopsită… !
      PS:daca până acum nu va era clar …..de azi sper să vedeți maroul……aceasta tara își merita soarta….. !!!!!!

      9
      • „Se da cu piciorul la o șansă adevărată pt a revitaliza industria militara autohtonă, dar puțin le pasa decidenților politici ….. Ciolanul e ros și burțile le „e” pline…..”

        Cand te uiti la ce e in lista contractelor din primul val, incepi sa te intrebi daca nu cumva ingroparea definitiva a Romarm e si scopul .
        Si ca sa fim sinceri, baietii isi-au cam meritat copeicile.

        13
        • pai…cand a fost sa facem cele 4 corvete l-am avut pe dragnea/psd-ul blocand totul…santem fara corvete si acum, iar cand le vom face va fi la un alt pret…ca sa nu mai spun ca santem cu nadragii in vine pe timp de razboi la marea neagra….
          ce se repeta acum?….iarasi avem o varianta de facut ceva si baga bete in roate grindeanu/psd + auristii…nu e clar patternul…??
          practic sant niste ticalosi in romania care executa foaia de lucru de la moscova…

          7
  2. O gestionare mai mizerabilă ca a României privind programul SAFE , nu exista în întreaga UE.

    19
    • Permite-mi sa te corectez: În întreaga lume 😉 !
      Poate doar țări africane precum Somalia sa fie mai cu moț…. la corupție

      14
  3. Bogdan Nicolae

    Daca tinem cont de ce se intampla la noi cu SAFE ar trebui ca Grindeanu si Simion sa fie acuzati de tradare !
    Nu sa fie parlamentari.

    33
    • Ce vorbesti Bogdan…astia o sa fie decorati…ca au reusit daramarea safe..de ai nostrii prosti utili,si de partea..adversa😏

      10
    • Sugerezi ca Grindeanu si Simion au gestionat catastrofal programul SAFE. Ei au deci sa nici nu dicute cu coreenii, care asigurau la MLI 80 % localizare, si in acelasi pret intrau toate cele 298 bucati, si s-o lalaie pana acuma cu Reinmetal, acceptan si o scumpire de 30% fata de caietul de srcini? Ei sunt de vina ca „istetul” de Bolojan a facut OUG-ul in Ultima clipa, stiind cu mai bine de o saptamana inainte de MOTIUNE?
      Ce handicap are Bolojan, de trebuie sa raspunda altii pentru faptele Lui? Dar Miruta?

      23
    • Nu doar PSD și AUR sunt capul răutăților …
      Și PNL-ul are partea lui de vina…. și încă una mare…..
      Lipsa transparenței , contracte încâlcire , o alba-neagra pe bani împrumutați…..
      Contracte vorbite și decise in spatele cortinei….
      Azi zici una ,mâine iei decizii pt alta….etc,etc,etc!!!!
      Este ușor să dai vina doar pe 2 partide …că ei fac și dreg…
      Ok AUR +PSD =cancer ….dar și PSD+PNL+iar+ minorități =alt cancer !!!!!
      Trebuie sa ne clatim nițel
      Sa nu ne amăgim și să nu din ipocriți …….
      Hai sa ne clatim oochii împăienjeniți de atâta mascaradă și dezinformare mass-media…. și s-o spunem verde în față….
      Toate partidele de guvernământ sunt vinovate pt debandada asta….
      Nu exista om politic la ora actuala nemanjit……
      Nici militari cu putere decizională…. Toții complotează in defavoarea țării…și își umple buzunarele cu dulciuri otrăvite…..
      Părerea mea e că vina principala o are MApN-ul si tot aparatul milităresc decizional….
      Aia de acolo , chiar trebuie să-i taie cineva….. La propriu !!!!
      Hotia d-colo e de un grotesc fantastic…… !
      Toți sunt părtași, toți sunt cu mâna în borcanul cu miere…..
      Păcat de militarul de rând…. Ăla suferă, țară suferă poporul anesteziat….nu șefii din birouri….!!!!

      13
    • PADUREAN LIVIU

      Eu am înteles că sud coreieni fac fabrica in Romania și produsele lor sunt f competitive pe cin nemți fac in Ungaria mașină de lupta și numai componente in tara sud coreieni sunt la ora actuala peste nemți și peste multe țări de ce polonezi au colaborat numai cu ei au preturi bune și fabrica laei acsa ! Este greu de înțeles dar sunt interese și comisioane mari care de care să pună mîna pe acest purcoi de euro și copi de copii noști vor plăti și nici industrie nu vom avea și datori cam așa sună treba dar nimeni nu suflă o vorbuliță de ce nu au luat specialiști din armata să hotărască nu casa de avocatura !!!

      5
  4. Sa nu uitam de blocarea achizitiei celor 4 corvete . Acum SAFE .Sper ca acest partid PSD sa ajunga la lada de gunoi a istoriei . Va venii si ziua raspunderi !!!

    37
    • Raspundere poate s-o faca doar populimea la vot.Statul roman e impanzit cu tradatori.

      19
      • Avem criza politica cu CG.Cdt suprem nou ales a promis lumina.Ai mai auzit ceva de actorul statal care a facut si dres?Zic cu mintea mea cea proasta ca ar fi fost o prioritate sa vedem cine ne ataca la ordinea constitutionala.Cine vrea sa ia cetateanului dreptul sacru la alegere libera.

        Imi pare ca sa astepti ca votul sa rezolve problema unui stat interesat direct sa nu se rezolve e oarecum o contradictie logica.

        Si daca pica SAFE,lasa ,merge si asa.Cine ne ataca pe noi in saracia noastra?Si daca o fac,le dau patriotii judetul Galati si rezista prin cultura recitand din Eminescu cand ii castreaza buriatii.Daca stiu sa recite vreo poezie din Eminescu.

        26
        • Cum nu stii? Ai primit recent raspunsul statului si sistemului: de vina e recorder pentru ca atenteaza la siguranta nationala. Asta spusa de onor gurita constelatiei de purtator de cuvant al MAI.

          La CG toti sunt mucles dar cand apare reortaj despre serparia si sobolanimea din Militie, gata recorder destablizeaza statul.

          Ba baieti – inclusiv tu robi, nu mai mergeti fratilor dupa fente. Suntem toti legati de gat si fortati sa ne uitam la zidul pesterii unde niste umbre danseaza si cica ne prezinta realitatea.

          Papusarii din spate cine sunt? Bubulii, Reptilienii, Americanii, rusii, chinezii? Nu stiu…doar stiu ca nu am incredere deloc in cei care ne conduc…asa ca…FOC si PUCIOASA.

          9
          • Daca vrei sa găsim un vinovat ….. Cică Anunaki ar fi in spatele la toate ….
            Nu rușii, nu americanii , nu chinezii….toți băieții finiți cu gânduri pacifiste…..
            De reptilieni cu atât mai puțin ….fosta soția se tragea d colo…
            Și cu mana pe inima ți-o spun …. Sunt o specie de zahar….
            Teoria conspirației pe dracu … că o dam in SF-uri și realitatea bate filmul…..
            Realitatea e de-a dreptul hilară și simplistă :
            Niște coate goale (homo-sapien-hoțoman) ajunse pe scaun decizional la, fura pe rupte….. fără rușine,sau gândul la consecinte.
            Fosile vii din era comunistă ,nepoții….strănepoții comuniștilor de alta data…. băieții deștepți ….taie și spânzurat fara remușcare, în spatele legilor ft proste sau in lipsa lor totală …..
            Apoi vine al doilea esalon….asa zisii justițiari (miliția, procurorii,avocații ,etc,etc,etc) ; mânjiți și ei , care le spala urmele ….primilor…
            Concluzie: O țară de oi și capre… condusă spre măcelul final ….
            Aplauze va rog….. se închide cortina !!!!

            9
            • Un comentariu inteligent, cam duce lipsa noua generatie de comentatori, de umor fin. La granita fluieratului in biserica :)).
              Nu te-am mai remarcat pe-aici, poate comentai.
              La mai multe!

              3
      • populimea la vot nu poate decide soarta tradatorilor. Aceste obiceiuri s-au anulat, nu mai este vremea pietroaielor in public (desi… ).
        Jigodiile tac MALC atunci cand constructii civile din capitala vecina sunt nivelate de hipersonice, cu civili morti si raniti printre ruine! DAR sunt tare ofticati si vin instant cu pozitionari si raspunsuri batoase, de anii ’70, atunci cand se ‘face putin lumina’ prin sistem de catre jurnalisti.

        3
      • Vot ……ai uitat sa cocietatea este divizată?
        Pulimea est împărțită și la o adică ….daca partidul de suflet le promite ceva …sar cu capul fara sa se uite și dă cu stanța…cu ochii larg închiși !!!!
        Votul populimii ,este o hârtie cu care te ștergi la popou !
        Te duci la vot, votezi cu unii, ies altii…..
        Rămâne doar instanțele militare….ale „cred” că sunt singurele în măsura ,care pot da verdicte precum …trădare….
        Dar și acolo e greu ,spre imposibil…din cauza corupției pandemice !
        Nu cazul de fata populimea mai poate un singur lucru sa facă: Se numește răscoală….. Mitinguri ….. Etc,etc!!!
        Dus peste x,y,z (oameni corupți , cu dovezi incontestabile unde statul este prea corupt să ia măsuri )…..și băgați la tomberon , strânși de beregata….decapitati de-a binelea….
        Ca în Ucraina ….daca mai ține cineva minte……tomberoniada !!!!

  5. neamtu tiganu

    Desigur Romania trebuie sa se inarmeze. Nu stiu care ar fi directiile prioritare, dar trebuie sa faca ceva.

    Pe de alta parte citeam ca: „prezent Ro plateste peste 1 miliard de lei în contul dobânzilor în fiecare săptămână.”

    Desigur, cea mai buna solutie ar fi fabricare in tara a cite ceva, desi si in acest caz ar costa destul.

    9
  6. Sa vedem pana la sfarsit…programele pentru P5, camioane se pot semna cred mai repede . Acolo avem deja facilitatile care produc deci nu ar fii probleme . La cele prin achizitii comune se poate semna si mai tarziu ex. elicopterele . Problemele sunt la programele care trebuie semnate cu RM si SIG. Adica la cele cu cei mai multi bani . Mai este si problema SN Mangalia . Da , calendarul este strans si riscam sa pierdem banii . Iar politrucii psd , aur si altii fac tot posibilul ca acest lucru sa se intample . Plus ca avem un guvern demis si interimar. Iar Nicusoru e flower power …Fara cojones baiatu asta ..sau cineva l-a prins de ele si il strange tare …

    14
    • Cu iti permiti sa critici netotul, sau proeoropenii progresisti ? Unii au servit sarmale la cotroceni si acum se pare ca le stau in gat,dar se ascund cand tusesc.

      9
  7. George GMT – ordonanta e clar ilegala, legile sunt prentru toti indiferent cat de ‘pro europeni’ se eticheteaza unii….Singurii care pot transa daca vor sunt cei din Parlament.
    Restul este zgomot.
    MApN-l si MI-ul sunt principalii vinovati fiindca nu au nicio treaba cu concurenta reala si transparenta, Beretta, FN, Damen, Leonardo s-au plans de lipsa de transparenta si nu li s-a raspuns nimic.
    Deci probabil ca ceva este „putred” in contractele Rheinmetall, faptul ca PSD lucreaza la greseala adversarului si ii doare undeva de dotare nu e o chestie noua.
    Faptul ca avem ministri care nu au minimul de cunostinte tehnice si spun ca o turela nu pote fi produsa deloc in Romania – Lance 2 sau Lance 2 RC si ca MMPV 90-ul este la pret mai mare ca si SIGMA 10514 ma pun pe ganduri.

    25
    • Nu există adunătură de oameni care sa fi făcut mai mult rau României până acum decât cloaca pesedistă asezonată cu gruparea mafiotă din PNL (aia cu chelul ăla abject care a fost prezentator la TV și cu satrapul de Ilfov) Pe viitor apare AUR la orizont, dar mai e până să ajungă la performanțele pesedeului. Găina isterica de avocat al poporului pesedist tot opera lor e. Dacă românii ar avea sânge în instalație, ăștia ar trebui tratați medieval… dar așa probabil ca o să ajungă iar la guvernare și o să ne enervăm la rece, iar dacă iese cu scântei, jivinele astea toate o să arunce prosopul ca să poată după bagă strâmbe de pe margine și să se erijeze în mari salvatori ai poporului… am mai văzut asta.

      27
    • bati campii!

      2
  8. SAFE Romania : Concluzie
    nu avem o problemă de oportunități, avem o problemă de stat care nu știe (sau nu vrea) să transforme programe ca SAFE în capacitate industrială reală. Mai pe românește: riscăm să ne facem iar de râs cu bani pe masă și contracte neasumate sau amânate desi nu se mai poate , dar mereu am avut nevoie de o dispensa de timp , parca este un déjà-vu

    sper sa nu ajungem in aceasta situație , desi timpul ramas este extrem de mic , măsurat in zile , daca mai vine si CCR ul cu ceva , ajungem de rasul lumii mondiale

    8
    • Atacarea Ordonanței la CCR e doar o frână politică. Dacă Parlamentul o aprobă prin lege, jocul s‑a închis: devine blindată juridic și nu mai poate fi contestată.
      dar cine o contesta PSD ? au contestat si Damen au contestat si altele, in permanentă lucram pe frâna parca nu dorim sa realizam ceva

      10
  9. Mai oameni buni,eu tot spun de ceva timp….chiar credeti ca Ungaria a fost curva rusiei in NATO si UE ????
    Eu zic sa va mai ganditi….
    P.S SAFE……ce SAFE :}}

    7
  10. Se anulează SAFE și se fac transportoare cu coreenii, din bani împrumutați de la coreeni. Sau, apar experții care vor zice că nu mai este nevoie de fer, că sunt drone și să se cumpere drone. Care drone se fac la niște firme apărute ieri.

    6
    • Dar nu ai 10 ani de gratie, ca la Safe și dobânda foarte bună
      Eu as fi dorit pe fondurile safe sa fie făcută acesta mașina de lupta….
      Zicea cineva pe aici ca nu se pot produce motoare, pai a venit șeful de la ROMARM , care a spus ca în parteneriat cu Uzinele Dacia, se pot produce și motoare…. Soluții se pot găsi, dorința să fie

      2
      • Uzinele Dacia nu sunt parte a Romarm! Dacă stăm să ne gândim e mai bine că nu sunt, altfel creșteau copacii prin hale, nu se produceau mașini!😈 Motoarele folosite la Dacia nu sunt aceleași ca la Piranha, iar șeful ăla e un politruc de sorginte comunistă și hanarnist care doar plânge pe la ușile politice pentru un colț de pâine!
        Nici o fabrică de autovehicule nu produce echipament militar, doar la noi pe vremea comunismului exista această dualitate, din cauza asta Bulă, care fura piese de la Zărnești pentru a-i face o bicicletă fiului său a reușit să îi dea cadou … o mitralieră!😈
        Și în UE sunt discuții pentru ca RhM să CUMPERE fabrici de la WV ori Opel, una din ele, pentru a le TRANSFORMA în fabrici militare, dar alea nu vor mai produce piese destinate pieței civile!
        Cei de la Renault, proprietarul Dacia, intenționau să facă o secție separată și independentă de grup în care muncitorii aleși voluntar, adică nu în genul ,,X, mâine ești transferat la Secția Dron!”, e să producă piese și drone, dar nu știu cum a evoluat ideea.

        7
    • Bogdan Nicolae

      Nu ne trebuiesc fieratanii, nici drone. Noi avem batele stramosesti…
      Si furci, topoare si alte acareturi de acelasi gen…

      5
    • Coreenii erau cea mai buna solutie la orice parteneriat strategic pe partea tehnica.

      13
      • deja sau reorientat spre un contract de ugv daca e din buget si sub 100 mil poate il primesc sigur si la secret de la urmatoru ministru al aparariii

        2
      • din pacate mli-urule si care or mai fi sunt la categoria consumabile intr-un proiect real

        asa ca ar fi fost interesant sa se produca cat mai mult in tara , ca sa nu stai la mila altora.

        si ales masinile care cu diverse mijloace , protejeaza la max echipajul
        miliardele puteau fi folosite cu cap, trioul bolo mirutza si jurca au sarit pe sub stachete evitand licitatii serioase
        nu-i vad bine. sa ajungi sa aiba dreptate a3…wtf

        4
        • Coreenii au venit cu producție locală. Restul au venit cu povești.
          SAFE trebuia să fie industrie în România, dar s‑a transformat în excursia lui Rheinmetall prin Europa după hale goale, datorita avariției nu au unde produce acuma
          În loc de motoare făcute aici, luăm „implicare locală” în Ungaria.
          În loc de dezvoltare, avem lăcomie.
          În loc de strategie, avem monopol cu pretenții.

          am refuzat singura ofertă serioasă ca să cumpărăm scump, puțin și făcut la vecini.

          1
  11. Neseriosi si europenii astia, nu se mai incred in pesedei ca odinioara si nici spaga nu vor sa dea! Macar Haur o face pe fata, asculta de Moskva precum un copil cuminte. Nu vrea sa se puna rau cu finantatorul.

    Si pentru ca tradarea de tara nu mai exista, aia e!

    2
  12. Deja ar cam fi trebuit sa vedem ”pe media ”comentarii de genul ”Tradare de tara de la psd … ” , ”psd-aur actioneaza la ordinul lui putler ”… , ”ne se semneaza pentru ca -capuselele pesediste nu si-au luat spaga ” …Vedeti pe undeva genul asta de comentarii pe posturile media ? Daca nu inseamna ca plata de la psd si-a facut efectul …
    Asta asa , ca sa stim cu cine votam data viitoare …desi bine ar fi ca ND sa faca ”cu calm ” niste presiuni , in sensul de ”consens” sau …anticipate …daca nu se semneaza , ca altfel nu are nici un rost in functia prezidentiala , altul decat sa pice de fraier sau sa cardaseasca cu psd-aur la falimentul Romaniei

    3
  13. Dupa atata TIC-TAC sa nucumva sa ramanem cu numai 2 Kalori,,,

    Sau cu alte cuvinte: TIKA-TAKA Barcelona – iar ne-au facut de nu mai stim pe unde e mingea, o fi ajuns prin ciulini/scaieti/boscheti, ca deh, iar nu suntem la Campionatul Mondial, ca noua ne palce in spatele blocului, adica la umbra, la o bere, sa stim numa’ noi cat e Scoru’ si sa putem zicem mereu: Biscuim Maria Ta!

    PS: e despre SAFE…
    PPS: iar despre RM, ar fi a doua oara cand sa facem ceva cu ei (cazul SAUR pe steroizi/uploaded) , dar nu mai facem…

    1
  14. Marius Florin

    Această situație este dorința majorități cetățenilor români prin votarea cu obsesiei a partidelor cu ADN din FSN respectiv PSD AUR PNL SOS UDMR. Poporul iubește sărăcia și corupția.

    11
  15. https://www.stiripesurse.ro/romania-se-pregateste-de-safe-2_3889340

    România se pregătește de ‘SAFE 2’! Dezvăluirea a fost făcută de colonelul Narcis Brotac, șef de birou la Direcția de Planificare a Apărării – Departamentul pentru politica de apărare, planificare și relații internaționale din cadrul Ministerului Apărării Naționale. Potrivit lui Narcis Brotac, întreaga sumă se ridică la aproximativ 800 de miliarde de euro.

    „La nivel european, o să existe și SAFE 2. (…) SAFE 2 începe în 2027 și se bazează pe o direcție la care România este parte.

    Sunt proiecte europene în aceleași condiții de eligibilitate ca și SAFE 1. Adică tot cu 65% echipamente produse în Europa sau cu sorginte europeană”, a spus reprezentantul Ministerului Apărării Naționale, în cadrul conferinței „REINDUSTRIALIZAREA ROMÂNIEI PRIN DEZVOLTAREA INDUSTRIEI DE APĂRARE”, organizată de Financial Intelligence, cu sprijinul Organizației Patronale Industria de Apărare (OPIA), la Parlament.

    …..

    „Este un mini SAFE 2, care începe în 2027. Sunt proiecte de 1,5 miliarde de euro, împărțite în proiecte mari, adică peste 50 de milioane de euro de fiecare.

    În programul mare, care o să fie aprobat la nivel european, ar trebui să fie până la 800 de miliarde de euro, așa cum este în programul Readiness. Tot programul Readiness are 800 de miliarde de euro nenominalizat, în care are mai multe mecanisme financiare. Unul este SAFE. REDIP este al doilea mecanism care nu a fost implementat și se discută la nivel european, despre cum se va implementa”, a precizat colonelul Narcis Brotac.

    6
    • nici nu au luat toti banii de la primu safe si viseaza mai multi ,ca ei tocmai asta nu inteleg daca la primu dai chix cine te mai baga in seama la al doilea , iar o sa vina cu texte ca noi am vrut dar nu vor altii ,pai cand au vrut ce ai facut ?

      2
      • pai atunci e clar , nu i mai interesează safe 1, visează la 2 , deci pot sa atace ordonanța pentru a nu se mai semna nici un contract

  16. Vorbitul e gratis.

    2
    • Ca sa fie clar, nu ma refer la cei ce comenteaza aici ci la cei ce sunt platiti sa faca ceva si pentru ca nu sunt in stare sa faca NIMIC, povestesc despre ce lucruri miraculase urmeaza sa se intample.

      2
    • nu e
      unii traiesc din asta

  17. Mai nou nu scrieti martea?

    2
  18. Romania’s €16.7 billion bet: What Europe’s second-largest SAFE allocation actually buys https://share.google/I6A9qLtMJSATrzSjC

    1
  19. South Korea’s Quiet Push to Arm NATO’s Eastern Front https://share.google/qOtzgwLMDVTBKJA8l

    1
  20. Nu cred ca a mai fost postat.

    Nu am avut timp sa vad exact ce s-a modificat si ce consecinte vor fi.
    https://agerpres.ro/viata-parlamentara/2026/05/26/senat-doua-ordonante-privind-safe–adoptate-cu-modificari-psd-si-pnl–acuzatii-reciproce-de-intere–1560158

    „Senatul a adoptat, marți, două ordonanțe de urgență privind programul SAFE de înzestrare a Armatei, ambele fiind modificate față de variantele aflate în vigoare.”

    „În acest sens, din Ordonanța de Urgență nr. 38/2026 pentru modificarea și completarea unor acte normative au fost eliminate, la propunerea PSD, 12 articole. Senatul este primul for sesizat în acest caz, iar Camera Deputaților – decizională. Votul a fost de 71 ”pentru”, unul ”contra” și 30 de abțineri.”

    „Senatul a adoptat amendamente și la Ordonanța de Urgență nr. 21/2026 pentru modificarea și completarea OUG nr. 62/2025 privind măsurile de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2025/1106 al Consiliului din 27 mai 2025 de instituire a Instrumentului ”Acțiunea pentru securitatea Europei” (SAFE) prin consolidarea industriei europene de apărare.”

    „Acestea vizează repartizarea fondurilor acordate României către instituțiile din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională, precum și dreptul acestora de a încheia angajamente în cadrul SAFE în termen de 30 de zile de la data semnării acordului de împrumut, și nu de la aprobării acestui acord, cum este în prezent.

    Votul a fost de 69 ”pentru”, 3 ”contra” și 31 de abțineri.

    Senatul este for decizional în legătură cu OUG 21/2026, Camera Deputaților adoptând-o tacit anterior. „

    1
  21. WTF, o știre cam suspectă! Din rău în mai rău!
    „Programul de înzestrare din SAFE care vizează transportoarele blindate de personal 8×8/ Piranha 5 a fost respins, a transmis, în această seară, ministrul apărării, Radu Miruţă. El spune că acestea erau iniţial plănuite să fie achiziţionate cu 4,8 milioane euro. Un preţ aprobat de Parlament a fost de 6 milioane de euro, dar oferta care a venit ulterior de la companie, de 9 milioane de euro, a fost respinsă.”
    https://monitorulapararii.ro/programul-safe-privind-transportoarele-piranha-5-a-fost-respins-in-parlament-pretul-cerut-era-aproape-dublu-spune-ministrul-miruta-1-62397

    2
  22. Miliardele de la miezul nopții: România a semnat pentru mașinile de luptă Lynx sau navele de patrulare. Piranha 5 a fost respins din cauza prețului

    https://www.defenseromania.ro/645174

    Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat ieri, aproape de miezul nopții, semnarea a mai multe contracte prin mecanismul european de împrumut SAFE, inclusiv pentru mașini de luptă Lynx sau nave de patrulare OPV. Au fost semnate și contracte pentru soluții anti-dronă. Toate aceste proiecte au fost acordate companiei germane Rheinmetall.

    În comunicatul transmis la miezul nopții de MApN se precizează că pentru mașinile de luptă a fost semnat acordul-cadru, în timp ce pentru restul programelor parafate contractele.

    Acordul cadru vizează achiziția de mașini de luptă pentru infanterie de tip Lynx produse de Rheinmetall, contractele soluții anti-dronă, dar și construcția a două nave de patrulare și două vedete pentru scafandri în valoare de aproape 1 miliard de euro. Obiectivul acestui din urmă contract, așa cum a precizat de mai multe ori ministrul Radu Miruță, e salvarea Șantierului Naval de la Mangalia.

    Într-o conferință de presă, ministrul Apărării a mai precizat că programul Piranha 5 a fost respins de Parlament după ce prețurile s-au dublat.

    „Au rămas 10 programe (n.r. – arma de asalt a fost trecută la MAI). Din cele 10, unul singur a venit cu un preţ aproape dublu decât valoarea aprobată de Parlament şi astfel nu a putut fi aprobat. Vorbim de transportoarele blindate Piranha 5 pe care până acum câteva luni le luam în înzestrarea Armatei cu 4,8 milioane de euro însă după calcule cu inflaţia s-a ajuns la concluzia că un preţ aprobat de Parlament era de 6 milioane de euro, oferta venită a fost de 9,4 şi a fost respinsă”, a precizat Miruță.

    Detalii despre programele semnate la miezul nopții: https://www.defenseromania.ro/645174

    3
  23. Eu nu înțeleg ce facem cu atâtea șenilate? Avem atâtea râuri…cum să le traversezi cu Lynx-ul, în caz de război? Iar cu avionul câte să cari, căci sunt și grele…

    Eu cred că accentul trebuia pus pe antiaeriană, să ne putem apăra teritoriul. D.p.d.v. maritim nu cred că ar trebui să irosim bani fiindcă acolo jocurile sunt făcute de marile puteri. Ce să facem noi cu câteva nave/fregate. Nici nu suntem înconjurați de ape așa cum sunt alte țări…Noi ar trebui să ne focusăm pe apărarea teritoriului, sol-sol, sol-aer, aer-aer. Ori ne înzestrăm, ori salvăm șantiere navale ?!?

    2
    • Pt Neptun Deep ar fi necesare, avem o corvetă ușoară, 2 OPV-uri pe viitor.
      Dar din ce am văzut despre modernizarea celor 2 fregate vor sa o facă cu Turcia.
      Adica ce are corveta ușoară turceasca pe ea sa puna pe cele 2 fregate in mare.
      Iar dupa aceea sa treacă iar prin alta etapa de modernizare a fregatelor si corvetei usoare turcești cu nsm , mica.
      Atat de complicat in loc sa aleagă C-Dome.

      La mli alte tari stau bine, noi avem Jderul…
      Din declarațiile in presa se pare ca Lynx va avea sisteme antidrone.

      Mai rămâne pt IRIS-T, h225m , radare si inca ceva sa semneze.

      Cel mai bine e sa achizitioneze drone interceptoare, am văzut ca au avut discuții cu ucraina in acest sens.

      E impresionat cum drona aia mica portabila ucrainiana, la un cost de 1000 euro, o scoți din rucsac, o îndrepți spre drona întrata in spațiul aerian si zboară spre ea o distruge instant.

      Au facut din rahat bici ucrainienii.
      Uitați-vă si la americani cum apelează la ei din acest punct de vedere, oricât de mult a încercat trump si restul sa nu colaboreze cu ei.

      1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *