Iar germanii stau la pândă. Povestea a început în anii “90 și avea ca protagoniști de partea franceză DCN – Directorate of Naval Construction, devenit mai târziu DCNS iar astăzi cunoscut sub numele de Naval Group, iar de partea spaniolă Navantia fosta Empresa Nacional Bazán.
Aceste două companii au format un parteneriat pentru dezvoltarea unei noi clase de submarine clasice. Francezii au venit cu transfer de tehnologie, dar logica Parisului era să-i țină la distanță pe germani.
Rezultatul a fost clasa Scorpene care s-a dovedit a fi una relativ bine vândută, nu la nivelul submarinelor germane, dar orișicum s-au vândut prin Chile, Malaiezia, India și Brazilia.
Dar lucrurile au degenerat când francezii i-au acuzat pe spanioli că au furat tehnologia Scorpene și au folosit-o pentru dezvoltare submarinelor din clasa S-80 pentru marina spaniolă cu – ofensă maximă – tehnologie americană de la Lockheed Martin. Francezii promti au și înaintat o plângere pentru… plagiat.
Spaniolii, la rândul lor, i-au acuzat pe francezi de calicie pentru faptul că Navantia a fost exclusă din contractul Scorpene pentru Brazilia, deși spaniolii au fost parte în contractul cu India.
În fine, prin 2010 cele două părți au ajuns la un acord și au dizolvat parteneriatul, iar francezii și-au retras plângerea din instanța.
Însă de ceea ce se temeau francezii nu par să fi scăpat, pentru că după 16 ani de la liniștirea apelor, spaniolii n-au reușit să vândă S-80 vreunui client extern și cum în 2027 va fi livrat cel de-al patrulea și ultimul submarin S-80 către marina spanioală, Navantia este în căutarea de lucru, să spunem așa.
Iar germanii n-au stat cu mâinile în san și TKMS a semnat un memorandum de înțelegere cu Navantia care a intrat în vigoare pe 15 aprilie.
„The geopolitical developments of recent years have significantly increased the demand for modern naval equipment. At the same time, Europe lacks shipyards and technological resources. În this context, TKMS and Navantia want to investigate how closer industrial cooperation could make it possible to complete projects more efficiently, quickly and economically,” au transmis cele două companii într-un comunicat comun.
De fapt și de drept lucrurile nu sunt atât de generale cum arată comunicatul, germanii au de gând să ofere spaniolilor de lucru pentru submarinele din clasa U 212CD.
La ei acasă, cei de la TKMS au deja contractate 12 submarine U 212CD, câte șase pentru Norvegia și Germania, iar compania spaniolă Indra a semnat deja un contract pentru livrarea sistemelor de război electronic și radare pentru ultimele șase submarine comandate de cele două țări (patru Germania și două Norvegia).
În același timp TKMS este în cursa pentru Canada cu 12 submarine și Grecia. Mai mult, a primit recent și o comandă din partea guvernului german pentru fregatele din clasa MEKO și una peste alta comenziile deja semnate valorează 18,7 miliarde de euro, în februarie. Asta înseamnă că șantierele navale ale TKMS sunt deja la capacitate și este nevoie de alte unități de producție, iar aici Navantia are o pâine de mâncat, pentru că în același comunicat de presă scrie și că:”The agreement envisages the potențial production of TKMS vessels, including submarines, în Navantia’s shipyards în Spain.”
„TKMS has been a global market leader în non-nuclear submarines for decades. We share Navantia’s commitment to the highest quality standards and the clear goal of delivering quickly and reliably to our customers. This MoU allows us to leverage synergies between the capabilities of our shipyards and act together aș strong European partners,” a declarat Herr Volkmar Dinstuhl, înalt demnitar în consiliul de administrație al TKMS.
Bafta spaniolilor și paguba francezilor, ca să spunem așa, deși Scorpene nu pare să mai aibă viitorul în față și oricum Naval Group are suficientă capacitate de producție disponibilă dacă apare vreun contract la orizont.
GeorgeGMT


Las’ ca le cumparam 4 Scorpene evolved! Sa crape fierea in rus! Nu mai zic de cozile lor de topor ca iar intru la offtopic…
noi cumparam, de regula, tehnologie depasita,
pe masura capacitatii conducerii,
care duce tara in incapacitate de lupta, ca la 1940,
francezii vand o versiune de Baracuda shortfin 1a catre olandezi,
tehnologia cumparata de olandezi este pt ziua de maine,
noi vom lua ceva second, sau ceva depasit,
la noi feru, otelu, tehnologia depasita si scumpa e esenta
si se gasesc argumente, ca tehnologia depasita are botezu focului, de aia 5,56 cand puteam trece direct la 6,8
ca guvernu n-a avut mandat : asa am pierdut corvetele dorite de guvernu ciolos, la un pret rezonabil si pt care se putea purcede la modernizare pt amenintarile de la ziua de azi,
dar tablele nu stateau bine pe navele Damen, de aia o gramada de state le cumpara,
asa a descoperit hauru lu semeon si a atacat SAFE la Curtea Constitutionala, ca stim ca hauru numa in interes national lucreaza, binenteles este interesul national al dusmanilor tarii,
in curand pe ecrane Curtea Constitutionala, formata si din specialisthtii fosti politicieni, pusi acolo sa sustina toata pofta conducerii bolnave de pofta, pt care toate poftele sunt peste valoarea interesului national iar interesul national exista doar la nivel declarativ, a zis ceva grindeanul de putin timp:
https://hotnews.ro/dupa-aur-si-sorin-grindeanu-ataca-la-curtea-constitutionala-ordonanta-guvernului-bolojan-privind-investitiile-in-aparare-2251140
iar daca se plateste la de 10 ori pretu sau mai mult ca la fregate/corvete/opv regale atunci inseamna ca avem conducatori capabili, parca asa se zicea prin presa – cel mai destept prim minister al Evropei
sa fi mare nu-i mirare
sa fio om ii lucru mare
Noi rog sa luam de la turci, cooreeni si israel – cu astia suntem vecini de continent, bloc geopolitic si de alianta economica/militara. Pe ei ne bazam daca e vreo problema de la est. Si desigur, asteptam sa ne dea occidentalii rai voie sa luam si de la chinezi.
Prosti is aia de iau de la nemti.
pai de la turci daca iei tre aprobare de la nemti si nu e bine
In anii 90 doar ei ne bagau in seama. Sa uitam asta, brusc?
Nu stiu daca te poti baza pe cei enumerati de tine. Turcia poate, poate ne-ar ajuta desi nu este deloc sigur. Israelul n-are nici o treaba. Iar sud coreenii sunt cam departe.
Era sarcasm, domnule 🙂
https://x.com/KielDolphin/status/2057129792562954656 google: „Pistorius face din Kiel centrul german al inovației maritime în domeniul sistemelor marine”. Israelul menține o relație specială cu orașul Kiel din Germania și cu TKMS, cu care colaborează de câteva decenii. Nu este o coincidență faptul că regiunea nordică a sistemului de rachete antiaeriene Arrow-3/4 a fost aleasă în zona Kiel. https://x.com/WarshipCam/status/2056563713851654241?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E2056563713851654241%7Ctwgr%5E08693ecb708815babab88264ee7040f54f177c59%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwaronline.org%2Ffora%2Findex.php%3Fthreads%2FD09FD0BED0B4D0B2D0BED0B4D0BDD18BD0B5-D0BBD0BED0B4D0BAD0B8-dolphin-D094D0B5D0BBD18CD184D0B8D0BD.81%2Fpage-101 Submarinul Dragon al Marinei Israeliene se îndreaptă spre Marea Nordului…
„…TKMS este în cursa pentru Canada cu 12 submarine și Grecia.” Greece or India? Or both? A contract with India for the supply of six submarines is currently being prepared…
Mulți sunt în cursă, dar submarinele germane au cam pierdut ultimele curse: Australia, Olanda, etc
Clienții pt 212 CD sunt Norvegia, Germania și Italia, și cam atât – ultimele două țări dețineau și 212
Turcii sunt creditați ca ar fi cumpărat recent licența pt producția spaniolului S80 din articol
Canada are litoral întins și oceane multe care o înconjoară
Ceea ce presupune submarine mari care să poată duce suficient carburant și muniție pt misiuni de lungă durată
După părerea mea nepricepută, submarinele germane nu au fost proiectate pt misiuni lungi oceanice
212 CD este cel mai mare submarin german, dar totuși, canadienii au nevoie de submarine și mai mari
Pe hârtie doar submarinele nucleare pot îndeplini misiunile necesare pt canadieni
Sigur se pot utiliza submarine mai mici în zonele de litoral apropiate
Dar pt atac, proiecție a forței departe de teritoriul național trebuie submarine mari oceanice
Imediat o să apară fanii A26 care o să spună ca toate suburile nucleare nu sunt ca submarinul suedez
Uitând de nemulțumirile australiene și scandalurile cu incursiuni de submarine ruse în apele teritoriale suedeze, dar pe care faimoasele submarine suedeze nu erau în stare să le intercepteze
More about the „Maritime Innovation Centre” in Kiel, оne could have … assumed…6https://esut.de/2026/05/meldungen/70870/erweiterung-der-zusammenarbeit-tkms-und-elbit/?fbclid=IwY2xjawR9GjdleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFseEk5bU1oOGVNUVBYUU1pc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHiTWwEUldHCNymHGP0U6eW4xuJJvyGD-CnRtSUIC3tE8TAGY2ItFw5kEwiZj_aem_0UK7Yo6DZtoHVXUeES7JIA
Note: https://esut.de/2026/05/meldungen/70870/erweiterung-der-zusammenarbeit-tkms-und-elbit/?fbclid=IwY2xjawR9GjdleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFseEk5bU1oOGVNUVBYUU1pc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHiTWwEUldHCNymHGP0U6eW4xuJJvyGD-CnRtSUIC3tE8TAGY2ItFw5kEwiZj_aem_0UK7Yo6DZtoHVXUeES7JIA
https://www.kn-online.de/lokales/kiel/werft-tkms-erweitert-kapazitaet-fuer-u-bootlift-am-standort-kiel-EGBFICYNOVD4HHUOC3ZRKVVYLI.html?utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwY2xjawSGZz5leHRuA2FlbQIxMQBzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEeR7ttTALH614_Z6o0NTCq4cqbkpk9riIEtd7DnmDSgQHrPq6fqxDyQJQ4nAg_aem_m8VVUyrZsm_IdzSuAr76yA#Echobox=1779978851 The synchrolift at the TKMS shipyard has been extended for the Dakar-class (83-85 м.) submarines under construction for the Israeli Navy.