Brazilienii de la Embraer își continuă marșul triumfal

Emiratele Arabe Unite sunt prima țară din Orientul Mijlociu care comandă noul avion de transport brazilian C-390 Millennium, dar o fac în stil mare: 20 de aparate.

Compania braziliană a confirmat contractul pe 4 mai și din ce în ce mai mult C-390 ia față mult mai cunoscutului C-130 Hercules, având o masă maximă utilă mai mare și fiind și un avion mult mai modern.

De asemenea și prețul este net în favoarea C-390, acesta variind între 50-80 de milioane de dolari, în timp ce C-130J Super Hercules se duce undeva între 110-140 de milioane de dolari.

Contractul cu arabii implică o comandă fermă de 10 aeronave cu o opțiune pentru încă zece că și dezvoltarea la nivel local a unei capabilități industriale pentru întreținerea și reparatia aeronavelor. Valoarea estimată a contractului s-ar putea situa în jurul a 800 de milioane de euro pentru primele zece unități.

Deși Emiratele Arabe este o țară relativ mică, are o flota de transport respectabilă compusă din C-130H și J, A 400M Airbus și C-17 Globemaster III.

Nu cred că mai este nevoie să spun că aș susține achiziția pentru România a unei flote de C-390 Millenium, cu atât mai mult cu cât avioanele C-130 Hercules pe care le avem în prezent sunt dincolo de bătrâne.

Iar în Europa, o altă țară este aproape de a se alătură clubului și anume Grecia. Atena își dorește cel puțin trei C-390 pentru a înlocui C-130 și a completa astfel flota de opt avioane de transport C 27J Spartan.

Evident că europenii aveau și ei în plan dezvoltarea unui avion mediu de transport care să zboare alături de A 400M și să înlocuiască CASA CN-235/295. Programul se intitulează FMTC [Future Mid-Size Tactical Cargo] și până când ne vom hotărî ce și cum s-ar putea să rămânem fără obiectul muncii pentru că brazileinii au intrat masiv în Europa, până acum Olanda, Suedia, Austria, Cehia, Portugalia, Slovacia, Ungaria și Lituania, cumpărând C-390.

Din păcate pentru italieni, C 27J Spartan nu s-a bucurat de prea  mult succes nici prin Europa și nici prin restul lumii, motivele insuccsesului fiind pentru mine un mister.

GeorgeGMT

23 de comentarii:

  1. Chiar ma gandeam in timp ce citeam ca singura optiune europeana ca sa inlocuiesti Hercules mai ales pentru distante lungi ar fi A400 Atlas si atunci ai nevoie de Spartan in continuare ca workhorse

    si mie mi se pare Spartan-ul un avion subevaluat, plus ca are niste variante dezvoltate de italieni care ar putea fi de interes pentru noi e.g. cea de partulare maritima. de investigat ar fi si variantele Jedi si MC-27J (desi asta pare mai potrivita pt COIN) mai ales ca se pare ca exista deschidere pt o colaborare cu Avioane Craiova di partea italienilor

    7
    • Avioane craiova si-au consacrat neputinta si incompetenta in domeniul aeronautic., asa ca pot alege alt domeniu de activitate lucrativa (utilaje de cules praz)

      47
      • Avioane Craiova sau politrucii pesedisti care au condus-o pana acum?

        19
        • Craiova, Focșani, Iași, Cluj sau Timișoara indiferent ce parte a țării este, tot niște români idioți, incompetenți si hoți vei găsi. Nu produc nimic și vor doar beneficii si drepturi.

          14
      • capatu satului

        Lasă ca și Aerostaru stă iluminant de bine
        Plin de proiecte aeronautice în dezvoltare și implementare
        Ce mai, se vede din avion câte proiecte noi de avioane se proiecteaza și se produc la Aerostar
        Cred ca nu e de vina Aerostaru ci producătorii avioanelor ca nu permit sa modificăm celulele, așa parcă a spus în trecut cineva pe aici
        De ce sa gândim cu capul nostru când putem sa întrebăm pe alții să gândească ei în locul nostru
        Așa-i când n-ai lucrul tău – sunt mai multe articole pe tehnomil pe tema asta

        Lasă ca ne vine Elbit ca ei produc drone refuzate, dar le vând la prețurile dronelor actuale și livrate după câțiva ani – ca oricum noi ne permitem
        La Elbit nu cere nimeni faliment sau despăgubiri

        Și te miri ca fabricile alea unde se zice ca nu e nimik au desenat și încercat sa dea drumul la Saur 3
        Iar ăștia mai capabili gheata la mal

        O fi de la potrivirea astrelor
        Nu are cum sa fie de la conducerea fabricilor

        5
        • Să ne uităm un pic pe datele economice: Aerostar firmă cu capital privat cu profit net mai mare decât datoriile totale:

          AEROSTAR SA din BACAU (CUI 950531) – date firmă, contact, bilanț, CAEN https://share.google/rgaNLDb41ZDXEgWEK
          Avioane Craiova firmă cu capital public cu datorii mult mai mari decât profitul:

          AVIOANE CRAIOVA SA din DOLJ (CUI 2326144) – date firmă, contact, bilanț, CAEN https://share.google/lPwkZuUN6ZQlkaN0p

          Pentru care motiv o firmă privată ar baga bani într-un proiect pentru care nu are cerere? Privatul urmărește maximizarea profitului nu a cheltuielilor.

          Saur3 este un desen și nimic mai mult. Proiectat în STANAG3 (rezistă la 7,62mm)
          Saur1,2 câte un exemplar. Dacă erau așa extraordinare de ce nu au avut comenzi?

          Eu am serioase dubii că la Moreni s-au produs TAB-uri în numerele vânturate prin presă; 15000 de TAB-uri în ultimii ani, 13000 prin 2008, 12000 prin 2006.
          Cu mulți ani în urmă am adunat datele disponibile și nu aveau mai mult de 4500 vândute (ABI-uri incluse). Să presupunem că au mai vândut un număr similar pe care nu am reușit să le găsesc și tot nu ajung la 12000.

          3
          • capatu satului

            eu am dat exemplu doar in ceea ce priveste capacitatea de inovare,
            de a produce ceva pt. armata de maine,

            C390 se refera la armata de maine,

            am vazut prin presa despre IAR 835 ca avion proiectat de INCAS si construit la AEROSTAR – ceea ce nu este un avion militar,

            asteptarea mea nepriceputa era despre un avion militar pt ziua de maine

            1
            • Costurile de dezvoltare ale unui avion cu reacție militar pentru pregătirea piloților ajunge la sume mari; de ordinul miliardelor de euro (dacă vrei să-l faci cap coadă).
              Ce privat din România ar investi astfel de sume dacă nu are garanția că-i va recupera?
              Producția în aceste condiții înseamnă implicarea statului, stat care nu are bani.
              Dacă se vor decide să schimbe IAR-99 cel mai probabil o vor face prin asocierea cu o firmă care are deja un aparat disponibil.

              • capatu satului

                Fără supărare, poveștile alea cu miliarde de ieuro să desenezi un avion ascund multă incompetență

                Vezi cat costă tot programul T7X, inclusiv simulatoarele și o să ai o surpriză
                Pe aici specialiști erau siguri ca Boeing dă faliment, ca e prea ieftin
                Vezi cat a costat programul S97 Raider care este revoluționar, etc etc

                Vezi ca dezvoltarea unui produs militar are un preț de proiectare care de multe ori e surprinzător de redus
                Sigur ca softurile actuale de proiectare costă,
                Dar nu le folosești o singură dată, le folosești de mai multe ori

                Apoi prototipurile și desenu tehnic de serie
                etc

                Am să reamintesc ca multe din armele legendare ale ww2 s-au născut la planșetă, unele din proprie inițiativă, în lipsa unor comenzi, etc
                Altruismul nu are preț
                Ca țara asta s-a construit și menținut prin altruism
                Nu prin ciocoismele celor care uzează scaunele de la conducere

                1
                • Dezvoltare avion cap coada înseamnă fuselaj + motor (a fost dezvoltat separat) + plus sisteme de armă. (avionul la care faceți referire este civil de la inceputul anilor 2000). La toate astea mai adăugați și inflația până în 2026.
                  Mergem către 1,5/2 miliarde?
                  Noi pentru pregătirea piloților nu vom cere mai mult de 48 de aparate, de export nu se pune problema. Cât ne costă dezvoltarea pe aparat produs? Adăugați costul producției efective și comparați cu M346.
                  Între cele două ce veți alege?

    • Mai sunt spaniolii cu c295.

      2
  2. Tocmai au postat asta.

    https://youtu.be/-4MMpZfnS6k?si=U0thQ2NAsku5QlmK

    KC-390 Millennium Cold-Weather Demonstration Campaign in Sweden

    3
  3. Portugalia, conform wikipedia, a comandat 5 plus simulator cu 827eur. Deci nu e chiar 50-80 mil

  4. Motivul insuccesului C-27 este simplu. Exploatarea lui costă aproape cat a unui C-130 (9k$ vs10.5k$) deși avea o sarcină utilă mult mai mică transportată la o distanță medie. De asta americanii le au retras pe ale lor de noi in AMARG pe urmă impartindu le la paza de coastă și speciali.

    1
  5. John Tuld (personaj bazat pe Dick Fuld) – „There are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat… and I don’t cheat”.

    Embraer a fost prima, s-au miscat repede pe – era sa zic ”nisa” – modernizarea la capacitatea cargo de 20+ de tone (urmasul lui C-130 Hercules) si acum piata e a lor. Americanii inca lucreaza la concepte BWB (Blended Wing Body), inclusiv la cele mari pt. KC si AWACS.

    4
  6. Era un film pe vremuri, Bulevardu Paulista, la TVR. Tot un fel de telenovela, dar atunci nu stiam de telenovele, nu aparuse Sclava Isaura.
    Prezenta o altfel de Brazilie, stil Dallas, moderna, afacerista, industriala, o cu totul alta imagine fata de Brazilia aia urbana cu fotbal, samba, Copacabana, fete frumoase si ghetouri prin Rio.
    Baietii astia de la Emb sunt parca din filmu ala.
    In perioada in care nea Neamtu lucra la Soim, ei luau notite de la italieni dezvoltand AMX, concurent al Iar 93 Orao.
    S-o fi prins ceva de ei.

    6
  7. Australia si inlocuirea C-27J Spartan (ne milogim de ei? 🙂 ei au 10, noi 7, ne mai trebuie 4-5 la RoAF, iar 3 le luam pt. Rep. Moldova )… ce e interesant pe la 0:50 in postarea Youtube e ca scrie si de inlocuirea E-7A Wedgetail AEW&C:
    https://www.defence.gov.au/about/strategic-planning/2026-national-defence-strategy-2026-integrated-investment-program
    https://www.minister.defence.gov.au/transcripts/2026-04-16/television-interview-abc-news-afternoon-briefing

    https://www.youtube.com/watch?v=ReqJ_yamYZg

    3
  8. Am impresia că noi suntem singurii fraieri care lăudăm fierătaniile astea. Muricanii le au trimis după nici 5 ani in AMARG pe urmă le au băgat pe gât ălora de la Paza de Coastă.Cangurii după un deceniu le trag pe dreapta. Toți pe motiv de costuri prohibitive și mentenanță varză.

    • Aiurea! (nu, nu te acuz si acum ca ai ceva cu tehnica „americana”)
      E vorbea de „proiectie” in teatru si atat. Sunt prea mici pentru nevoile statelor mari si CASA C-295 sunt mai zvarlugi si cu raza (si platforme mai usor de implementat pentru radar aeropurtat etc), insa Spartanele exceleaza la volum/cargo.
      Pur si simplu SUA le-a retras si apoi trimis la US Coast Guard pentru ca le-au folosit in draci in Afganistan (e mai usor sa trimiti un C-130 Hercules 1 singura data decat 2 C-27J „Baby Herc”)

      Insa pentru noi sunt perfecte pe rol de transport mediu. Din pacate am facut un contract – ca de obicei – incomplet, adica ele acopera cam 60-66% din nevoi. Da, mai avem nevoie de cateva.

      1
      • Bullshit!! In primul rând avionul e al dracu’ de scump de operat(zborul la Paris de astă iarnă a costat 30000$). O spun chiar americanii că e un pic mai ieftin decât un Herc(9400 vs 10500 ora de zbor). Mentenanța e un haos pe motiv de piese care vin cu țârâita și chiar Leonardo a trimis de curând o avertizare utilizatorilor pe motiv de crăpături apărute la aparate in zona îmbinării cozii cu fuselajul. O minune de avion!!

        • Minciuni! Tu dadusi pe Google AI, al mai prost AI (m-am obisnuit sa-l folosesc ca „dovada” de cautare pt. cei cu care conversez, ca sa fiu sigur) care-ti dadu limite intre 5000 si 9000 de dolari pe ora, sarisi la maxim si-l prezentasi ca „americanii zic ca e 9400”, de parca asta ar fi „o medie”. Asta e minciuna si urasc cand cineva imi insulta intentionat inteligenta.

          GAO a facut studii pe chestia asta, la 250-400 de ore de zbor pe an pentru Spartan au dat in jur de 5800-7400 de dolari pe ora, in functie de durata si complexitatea misiunii.

          La fel si US Coast Guard, avand misiuni mult mai grele, a juns la concluzia intre 5000 si 9000 in conditii extreme de timp vreme si cargo maxim, dupa cativa ani de folosire, ies mai in castig cu Hercules care cara dublu si reduc drastic orele de zbor.
          ___
          Pur si simplu misiunile dedicate SUA (lasand la o parte scandalul in care vroiau practic mentenata „pe gratis” de la italieni) nu se compara cu ale noastre.
          Noi folosim Spartanul ca un „Jack of all trades” nu numai pentru Armata, pentru perioade mai mici si pentru misiuni pe care C295 nu le-ar fi putut face.
          * editat – adaug ca eram foarte interesat de C295 la inceputul competitie, pentru ca vroiam „commonalitate” cu viitoare platforme pentru radar aeropurtat, SIGINT, patrulare maritima, Spartanul fiind mai… „grasut” decat acesta.

          N-am nimic nici cu Embraer C-390 Millenium, din contra!… e singurul urmas real al lui Hercules din toate punctele de vedere, problema e pretul si numarul. In caz de razboi calitatea e de fapt cantitatea. Daca vrem sa trecem asa de repede la nivelul urmator (un cargo care sa inlocuiasca atat Spartanul cat si Hercules), atunci trebuie sa luam un numar aproape egal cu cate Spartane si Hercules avem acum in serviciul activ.
          Ne trebuie spre o duzina (probabil 8/9 + inca 3/4 pentru mai tarziu desi detest contractele „pe mai tarziu” de tipul asta… vezi si faza recenta cu MLI-urile in SAFE); nu suntem tarisoara precum Lituania, Portugalia, Cehia, Slovacia, Belgia, Austria, Suedia („cea mai mare” tara europeana utilizatoare de Millenium) samd.

          Sau C-130J („J-commonality” cu C-27J la motoare, avionica, cargo logistica)

          Daca nu (ale noastre sunt cam spre jumatatea varstei de exploatare) atunci clar putem cumpara Spartane la un pret mult mai redus din Australia, daca tot s-a ivit ocazia, oricum sunt cam in medie cu 3-4 ani cel putin mai noi decat ale noastre. Prostia lor, avantajul nostru.

          4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *