Germania s-ar pregăti să semneze pentru MARS 3

Și discutăm despre un contract-cadru de până la 500 de mașini de lansare MLRS! Siteul german Hartpunkt scrie că ministerul apărării de la Berlin își propune să ajungă la un acord-cadru cu MBDA Germania pentru achiziționarea a 500 de mașini de lansare EuroPULS (MARS 3).

Doar că Germania dorește doar 250 de vehicule de lansare, restul de 250 ar fi disponibile pentru ca alte țări europene să cumpere sistemul în aceleași condiții contractuale precum Germania. Ar fi vorba de fapt despre pregătirea unei achiziții comune.

În paralel există discuții și despre contracte referitoare la producerea și achiziția de muniții pentru lansatoare. Același site german scrie că doar pentru rachetele cu rază de 150km ar trebui să se semneze contracte în valoare de câteva miliarde de euro, în timp ce rachetele cu rază de 500km ar trebui avute în vedere pentru viitor.

Sistemul de rachete tactice, sol-sol, EuroPULS a fost deja achiziționat de Danemarca, Olanda și Grecia. Sistemul în sine poate lansa mai multe tipuri de rachete, astfel: AccuLAR-122 (122 mm, 35 km), AccuLAR-160 (160 mm, 40 km), EXTRA (306 mm, 150 km) și Predator Hawk (370 mm, 300 km), sau racheta de croazieră Delilah cu o rază de 250km.

Deocamdată însă, Berlinul are o comandă fermă pentru cinci baterii de EuroPULS.

GeorgeGMT

13 comentarii:

  1. Tot EuroPULS e cel mai versatil.

    1
  2. Am citit un comentariu cum secretarul american de razbel audiat în Concrez a declarat ca trimite în Ucraina soldatei sa fie învățați sa lupte cu dronele ață în atac cat și în apărare, și pana acum careva luni în urma Trampist le spunea ca nu au cărți bune la masa războiului cea ce sa dovedit a fi fals

    8
    • Pai daca nu taia Musk accesul Starlink fiindca la listare publica nu da bine sa fii cremenal de razboi… Plus a mai progresat cercetarea de atunci ca se misca iute ucrainii.

  3. Poate isi iau nemtii si de alea si de celalalte adica si MARS si PULS ca o sa aiba una dintre cele mai mari armate din UE pana in 2032.

    0
    • Mai citește încă o dată articolul, că nu ai înțeles, Mars e același lucru cu EuroPuls!
      „ministerul apărării de la Berlin își propune să ajungă la un acord-cadru cu MBDA Germania pentru achiziționarea a 500 de mașini de lansare EuroPULS (MARS 3).”

      8
    • Iar dacă nu îl crezi pe @GeorgeGMT, iată alt articol cu aceleași cuvinte:
      The MARS 3, or EuroPULS, is a variant of the PULS rocket artillery system from the Israeli defense company Elbit Systems, adapted for the European market by KNDS Germany
      https://www.navalnews.com/naval-news/2025/07/naval-strike-missile-successfully-fired-from-europuls-mars-3/

      3
    • Programul de achizitie e mars 3, au luat plus de la israelieni luat la pila sa traga nsm si lucrat sa poata integra si altele ,daca au anuntat ca dau drumul la achizitie inseamna ca primeste ala modificari daca primeste are programat inclusiv croaziera de la kongsberg 3sm tyrfing

      1
    • @Mecanicu

      KNDS MARS 3 și Elbit Systems EuroPULS nu sunt exact același sistem, dar sunt foarte apropiate.
      Practic:
      EuroPULS este varianta europeanizată a sistemului israelian PULS.
      MARS 3 este integrarea/denumirea făcută de KNDS pentru piața și armatele europene.
      MARS 3 se bazează foarte mult pe tehnologia PULS, dar poate avea: software european,
      sisteme NATO diferite, comunicații și comandă europene, producție locală,
      integrare cu muniții europene viitoare.
      Deci:
      la bază sunt foarte asemănătoare,
      dar MARS 3 nu este doar un „PULS cu alt nume”.
      Cel mai corect este:
      MARS 3 derivă din PULS/EuroPULS, dar este adaptat pentru cerințele europene și NATO
      Am spus si eu nu o data ca EU are nevoie de uniformitate,

      5
      • Lasa ca uite cum imi sarira in cap toti cand am scris ca poate isi iau ambele sisteme germanii…unii nu inteleg ca diferentele alea „minore” pot duce la sisteme pe care le vei folosi un pic diferit sau chiar foarte diferit.
        Mie imi place ca nu s-au chinuit nemtii sa reinventeze „apa calda” au luat sistemul israelian daca acela i-a convins ca este cel mai versatil si potrivit pentru ei.
        La fel cu Spike si EuroSpike.

        2
  4. Nu va mai certați frați romani sau geto-daci pe ce va produce sau cumpăra Jarmanea. Ăștia când își pun în cap un lucru tot îl fac, fie vreme buna, fie vreme rea. Sa vedem dacă reușim noi ceva, sau rămânem la marea industrie de armament comunisto-geto-daca, cu arma copiate după rusi, care rusi au copiat și ei de pe unde au putut, sau variante românești, care funcționează asa și asa. Vorbesc ca un geto-dac cu armata făcută la timp, bine, de aia comunista care însemna și munci agricole și industriale.

  5. Ar trebui sa aiba si ArmRo systemul complet PULS cu toate rachetele sale din dotare de preferinta fabricate in Romania sub licenta de la Elbit Systems macar 54 de masini lansatoare. Bine ar fi ca toate cele 135 de APRA-40 si 54 LAROM din doatrea ArmRo sa poata fi convertite in platforme de lansare PULS.
    Ar trebui fabricat sub licenta in Romania si ATMOS/ATROM-155 plus alte systeme de armament de origine israeliana.

    • De ce ar trebui? Are deja HIMARS, 80/300 de km, urmează 500. Vorbim de Elbit, cel cu Avioane Craiova și Watchkeeper? Chiar smintiti ar trebui sa fie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *