Nu, nu este vorba de cele din imagine, cum am fi inclinati sa interpretam aceste cifre astronomice:
Si da, 140.000 de tinte, in mare parte fara pilot uman la bord, si asta fara a contabiliza dronele de mici si foarte mici dimensiuni de tip FPV, care sunt produse si „consumate” cu milioanele in fiecare an. Potrivit datelor publicate la inceputul acestui an de Fortele Aeriene Ucrainene, acesta este numarul de tinte doborate de ucrainenii in decurs de 4 ani incepand cu 24 februarie 2022.
Datele publicate de ucraineni mentioneaza ca obiecte aeriene distruse pana in februarie 2026, in clasa rachete, urmatoarele:
- 86 de rachete balistice H-47M2 Kinzhal,
- 709 rachete de croazieră Kalibr,
- 2.459 rachete de croazieră H-101,
- 13 rachete de croazieră hipersonice H-22 & H-32,
- 12 rachete antinavă hipersonice Oniks
- 261 rachete de croazieră Iskander-K.
- 11 rachete antinavă hipersonice Tsirkon,
- alte 30 de rachete de diverse tipuri
- 540 de rachete ghidate lansate de aeronave.
In clasa UAV-uri doborate figureaza:
- 44.700 de drone din familia Szached/Geran,
- 14.900 de drone de recunoastere,
- 7.500 de munitii ratacitoare Lancet
- 70.300 de drone de diverse alte tipuri.
De la inceputul razboiului pana in februarie 2026, Fortele Aeriene Ucrainene au executat un total de 26.800 de misiuni aeriene, dintre care 11.000 de misiuni de atac si sprijin la sol a trupelor și alte 14.000 de misiuni de aparare a spatiului aerian. Ca rezultat, aviatia ucraineana a distrus un total de 9.000 de tinte, aeriene si la sol.
Dintre acestea, 2000 de tinte au fost doborate doar de parcul de aeronave F-16 ucrainene, in ciuda perioadelor de lipsa acuta a rachetelor.
De reamintit ca din calcul sunt scoase dronele de mici dimensiuni, de tip FPV, pana la 60.000 fiind doborate lunar in mod curent doar de catre partea ucraineana deasupra frontului.
La nivelul FPV, iata, spre exemplu, ce mijloace la nivel de drone alocau experimental rusii in 2025 pe un sector de front de doar 32km si o profunzime de pana la 35km:
” In the 2 CAA’s case, the system was divided into two echelons and 18 sectors covering 32 kilometers of the front line. The first echelon was titled the “total clearance zone” from the FLET to 5 kilometers past the FLET. It was divided into 10 sectors, each approximately 3 kilometers on average. For this echelon, the group had assigned an authorized strength of 165 personnel. The second echelon was the “zone of detection of advancing forces’ logistics,” which is assigned to target logistics routes from 5 to 10 kilometers past the FLET. It was divided into 8 sectors, averaging 4 kilometers each. The authorized strength for this grouping was 293 personnel, and was mostly composed of UAS personnel from spetsnaz, reconnaissance, and artillery units. The group was allocated 560 UAS per day: 360 copter-type first-person view (FPV), 111 fiber optic cable FPV, and 89 fixed-wing type FPV (Molniya).”
„By the fall, Russia’s Center Group of Forces had approximately 1,700 UAS crews operating under its command, including those from attached units.”
Si de atunci lucrurile continua sa evolueze rapid…
Este impresionanta scara la care sunt produse si aruncate in lupta dronele si mijloacele anti-drona in Ucraina.
Chiar si faptul ca BAE anunta un total de 100.000 de rachete APKWS livrate la nivel global (cu o capacitate de productie de 25.000 bucati anual atinsa de curand) paleste in raport cu cifrele de mai sus!
Rusii, la randul lor se straduiesc sa modernizeze propriile sisteme de aparare antiaeriana, dotand spre exemplu sistemele Pantsir cu rachete mai usoare si cu raza scurta de actiune, cum este cazul TKB-1055 cu distanta eficace de doar 7 km, ghidata tot prin radio.
In echipare standard un sistem Pantsir poate cara si lansa 12 rachete de tip 57E6 si 57E6M (laudate cu distante de tragere de 20 km, respectiv 30 km), acestea putand fi inlocuite in configuratie antidrona cu pana la 48 de rachete usoare din categoria liui TKB-1055. Pantsir poate fi echipat simultan cu un mix de diverse astfel de rachete, cu raza scurta respectiv medie.
De ambele parti ale frontului ucrainean se fac eforturi, se inoveaza si improvizeaza solutii pentru si contra unui numar tot mai mare de tinte aeriene.
Mi s-ar parea normal sa ne concentram si noi nu doar pe comenzi ci pe investitii in linii de productie de munitii de calibre mici si medii (inclusiv rachete), drone si munitii ratacitoare si de asemenea tevi capabile sa traga aceste munitii, pentru ca uzura in conditii de front le transforma in consumabile.
Marius Zgureanu
Surse:
140.000 de ținte aeriene distruse de ucraineni | Altair
Livrarea de rachete ușoare către Pantsir | Altair
100.000 APKWS livrate | Altair
Russia’s Drone Line Experiment

În Ucraina se folosesc de obicei termenii:
„destroyed”
„intercepted”
„shot down”
Adică o țintă care a fost împiedicată de apărarea antiaeriană sau de războiul electronic să ajungă la obiectiv.
În Israel situația este diferită:
multe rachete nici măcar nu sunt interceptate dacă sistemul calculează că vor cădea în zonă deschisă.
De aceea, din aproximativ 40–45 de mii de lansări, numărul interceptărilor reale este mai mic.
Deci 45000~ de lansari au fost interceptate fizic de la 7/10/23 in Israel din Gaza, Liban, Yemen, Iran.
Dov ,ce faceți, atacați mai nou atacați creștini ? Pe Maria ,pe Isus .
Cauta ti sursa care raspunde la intrebarea ta. WTF faci
legatura aici ? Esti bipolar ?
Pt unu care nu stie sa caute pe net dar isi cauta cu mine
in forum irelevant cu subiectul afisat.
IDF soldier sentenced to 21 days in military prison after defacing Virgin Mary statue in Lebanon https://www.jpost.com/israel-news/article-895809?utm_source=jpost.app.android&utm_medium=share
interesanta aplicarea definitiei de „crestin” 🙂
In privinta actelor de profanare a spus ca ii este rusine de faptele compatriotilor lui.
Nu se poate compara cu Ukr fc in Israel s au luat in cont si proiectile de mortier care in Ukr nu pot fi doborate in lipsa de Iron Dome cu rachete Tamir si
precum am scris inainte multe sunt lasate sa cada
in zona deschisa
Adica fiecare cu sistemul lui de numarare
Mie mi se pare impresionant că din 2018 când am zis eu prima dată pe aici că tre să mergem pe drone, noi suntem tot acolo. Ce pot să zic.. Pot, dar nu mai zic nimic.
Aproape, pe langa😋
https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Karem
Zis si facut
https://www.meforum.org/how-israel-became-a-leader-in-drone-technology
@Dov
Foarte interesant, doar că noi nu sunt Israel. Noi suntem țară europeană, membră UE, cu RM unde avem români care vorbesc fluent română, engleză, rusă, ucraineană. Noi nu suntem obligați să cheltuim miliarde de bani și 50 de ani ca să pornim cu dronele de unde ați pornit voi.
Iei ingineri și bani românești, îi combini cu it-iști din RM, aduci ingineri din Ucraina, faci un centru R&D cu o hală de producție de câteva mii de drone pe lună și îi pui pe băieți să facă drone, pe care le dai gratuit, cu titlu de ajutor militar pe front în schimbul la toate datele pe care le colectează în exploatare. Toate astea în parteneriat cu ministerele de apărare ale acestor 3 țări. E cel mai simplu și cel mai ieftin nivel de cooperare. Și nici măcar asta nu se face. Dar tu îmi povestești de SF-uri.
😂😂😂😂😂!! Și marmota învelea ciucalata!!
In lumea ta de russia stronk voi deja ati ajuns la Atlantic cu armata rosie.
In afara de a besteli absolut orice tehnica militara care nu e ruseasca… altceva nu mai ai de adaugat.
„Iar Geran uri cu RCS de 0,01(de 2x cât F35!!) doborâte cu Ghepard cu radar conceput in anii 70( nici nu existau rachete de croazieră ) ptr ținte de mărimea unui F4, să i o spună lui mutu’”
Inteleg ca vrei sa elevezi bautul de pisat la cana la rang de profesie (i)liberala, dar ar trebui sa reconsideri faptul ca pe la 1900 toamna astia faceau practica pe niste maneci de vant/windsocks. Care to tell us what the RCS of this shit is?
https://www.youtube.com/watch?v=UtmpGA137hc
Bos,după mintea ta creață înseamnă că radarele alea „de la 1900” detectează și FB-117,F35 și F22. De ce ori fi cheltuit atâta morman de💰 să le facă,mister total?? Iar belgienii și olandezii, tâmpiți cu diplomă. Au avut arma supremă anti dronă și au dat o la fer vechi!!😂😂😂
” Geran uri cu RCS de 0,01(de 2x cât F35!!) ”
Deci cantitatea de uree deja inghitita iti tulbura minitile si uitam ce scriem?
Tipii doboara Geran si Gerbera si cu mitraliere Maxim binate.La cat de bou esti ai impresia ca doar detaliile tehnice de pe wikipedia conteaza.Vezi ca pe hartie si Zero-ul japonez era mai manevrabil decat Wildcat-ul doar ca la comparatii nu intra si tacticile scornite de mintea umana. La ce scoti pe nas cu Fantoma si Mig29 vs Su 35 ai fi in stare sa mictionezi contra vantului si sa juri dupa ca ai scapat uscat.
Doar SUA au dat ucrainenilor vreo 5000 de MANPADS in primele saptamani de razboi:
https://www.gmfus.org/news/west-needs-keep-supporting-ukraine-manpads
E evident că dronele ai devenit element foarte important in un război de înaltă intensitate ca cel de acum din Ucraina.
– E strategic important sa ne dotam încă din timp de pace cu zeci de mii de drone și suportul aferent.
Drone de toate mărimile și necesități. De la aia de recunoaștere la aia kamikaze.
– In paralel , un sistem puternic de apărare AA cu raza scurtă și extrem de mobil , e necesar ca aerul. Cu tunuri ghidate, mici radare , optica performanta , computere balistice și rachete ( ieftine)
Doar așa blochezi inamicul. Se știe care.
Nu mai e timp de așteptat.
Se vede că patrioții de la MApN nu au învățat nimic din cei 4 ani de război dincolo de granita. Iar clasa politică e catastrofală.
Imi statea pe limba sa spun ceva inteligent, da vad ca sunt banat complet, probabil pt ca mi-am luminat fata!
Nu-i bai, oricum nu ar fi inteles mai nimeni!
Nea Neamtule, tu poti spune orice in materie de aeronautica, pe partea de inginerie esti cu doua capete mai inalt decat toti ceilalti luati laolalta.
Tu ai facut, restu chibitam de pe margine, asa ca te alinti degeaba.
Dronele au ajuns sa insemne mult mai mult decat aeronautica, dar asta e alta poveste.
Apreciez comentariul gen sanatoriu, dar nu-i mai da “apa la moara” pentru obisnuitele delirari pe langa subiect. Trebuie sa recunoastem, la mod personal, ca suntem in afara subiectului. Aviz “ țiganului”
N-a apucat sa spuna nimic, ce delirari?
Ne apucam sa-i facem proces de intentie?
Nu te meritam. :)))
(Intreaga specie, nu doar romanii.)
Malyutka stie sa zboare?
Are fir de la inceput, se poate moderniza, sau reutiliza componente din ea, pt drone ghidate prin fibra? Ca pe langa o dronitza cu elice si proiectil AG-7 chiar e un sistem integrat cap-coada.
„Mi s-ar parea normal sa ne concentram si noi nu doar pe comenzi ci pe investitii in linii de productie de munitii de calibre mici si medii (inclusiv rachete), drone si munitii ratacitoare si de asemenea tevi capabile sa traga aceste munitii”. Corect,este normal si ti-ai dori,si eu mi-as dori .Problema este ca traim in Romania.Chiar si un strain venit de curand aici daca s-ar uita doua zile la tv si ar intelege limba si-ar da seama ca noi o sa murim cu dorinta neamplinita.
Singura intrebare e daca s-au dus cu peste 50% cu umflatu cifrelor, au scoala sovietica in ei la propaganda.
Mai era putin si ziceau „n-au facut rusii atatea drone cate am doborat noi, ba”.
Dacă trăia Goebbels își făcea sepuku! Vs Haholii el a fost pistol cu apă !! 86 de Kinzhal și 11 Tsirkon(cu ce le or fi doborât,cu Patriot care are viteza jumate?) și nici măcar o bucățică arătată publicului,!! In afară de penibilul de primar al Kievului care a apărut cu fiarele alea dovedite a fi resturile unei rachete anti pistă. Bă,da o aripioară ,un ajutaj de motor,ceva. Zici că le au pulverizat nu interceptat.
Bear hug pentru patrioti si echipa forumului.
Fara indoiala, tovarase DCNu, Putin a vizitat azi ruinele Kievului, Mojtaba Khamenei tocmai ce a daramat Casa Alba si a dat prima lopata la viitoare cladire pentru Consiliul Expertilor din Ostanurile Unite ale Americii.
Exista aici o echipa cu o experienta enorma in documentarea si verificarea surselor pentru articole, ai militari in rezerva sau activi, FOS, fosti ofiteri din US Army, oameni care muncesc in inginerie, aeronautica etc
Opiniile lor sunt irelevante, toti mint, noroc ca a aparut Casandra lui Putin sa ne umple de adevar si profetii pe care imbecilii de noi nu le credem.
Vodcarul este dus, nu stie cum sa iasa din rahatul asta, Trump este fermoarul blocat de la slitul armatei US. Ce iese din slit are 2 intrebuintari generice, ambele extrem de paguboase pentru vodcari si habibi boys.
Vom trai si vom vedea.
În clipa de fata kinzalul este doborât cu sistemul Lima nu cu rachete interceptoare.rata de succes este extrem de ridicata, peste 90% asa ca cifrele anunțate de ucrainieni sunt plauzibile
😂😂😂😂😂😂!! Nu se poate!! Au inventat Haholii arma supremă! Nu Israelul și Statele Uimite care consumă interceptori de miliarde pe rachetele persane,nu tată,Haholii,miezul din gogoașă!! Asta e următoarea din seria fantoma din Kiev și Boghdana care bate 60km până în Insula Șerpilor!
PS. Repet,din aproape 100 de hipersonice(doborâte înțeleg acum cu mijloacele electronice,deci nu făcute praf de stele),nimic,o aripioară,o bucățică de ceva? Sau au folosit și Laserul lui Coandă și le au volatilizat?? E de noaptea minții,niște desculți incapabili să își construiască nu un fighter,o amărâtă de rachetă,au descoperit Sfântul Graal al apărării anti hipersonice !😱😱😱😱😱
Si Moskova încă plutește,nu?
Nu înțeleg raționamentul.vVorbim despre rachete nu despre avioane.adica fie doborâte fie nu tot pe pământ ajung, deci resturi sunt in ambele situații.Sa spui ca ucrainienii nu pot prezenta resturi are sens doar daca susții ca rusii nu lansează rachete.Altfel evident ca sunt resturi dar acestea nu probează nimic
Oare câte avioane cu pilot uman au doborât? Există date privind avioane rusești doborâte de avioane ucrainene?