B9… benign; BSDA 2026:

Hai, ba, Rutte, little fash, mai termina cu jesticularile astea de Obama, repetate in oglinda, mai scurteaz-o, vreau sa-mi vad serialul Sud-Coreean pe TVR1!

23 de comentarii:

  1. Apropo, Ex NATO VP DSG – whatever the fk is the title – Geoana mai traieste, mai rumega ceva?
    (*editat – n-am probleme cu piciorul la recuperare ci putin, cateva zile cu … salele, ce inseamna „semi”-inactivitatea… asa ca sunt intr-o stare foarte buna de injurat politiceni)
    ** editat din nou – maine se implinesc 45 de ani de la zborul in cosmos al generalului-locotenent Dumitru Prunariu, asa ca TVR1 difuzeaza „Gala Cosmos 45” incepand cu ora 17.45, imi reprogramara serialul tocmai vineri, pe 15 mai.
    http://www.tvr.ro/promo/premiera-tvr-1-gala-cosmos-45-dumitru-prunariu-in-misiunea-care-a-scris-istorie_55070.html

    6
    • neamtu tiganu

      Prunariu mi-a fost coleg, doua (sau una) promotii dupa mine. A fost cind mi-am lansat cartea, am si poze impreuna. I-am dat si lui una cu dedicatie, mi-a dat 30 de lei.

      „cateva zile cu … salele”, ieri am fost sa-mi fac RMN, cu bicicleta, 10km dus, 10 intors, la dus a fost usor ca era vale, la intors s-a pornit o furtuna cu vintu-n fata si era si deal de prima categorie. Mi-au venit rezultatele online, nu va bucurati pt ca sunt bune!

      Ma oltene, de ce ma blochezi ma!?

      14
    • „Asociatia Romana pt cercetari strategice avansate, nanotehnologii si tehnologii cuantice isi propune „…hai ma, decit un ARO? ma astepta si io la un tunel pina pe Marte.
      „..readucerea la viata a marcii emblematice ARO recunoscuta in trecut in peste 100 de tari pentru capacitatile sale off road” -pe linga santz, decit osuta din 195 de tari recunoscute?! pai ciai facut ma nene ma, ai chiulit cind se depasea planu´ cu 200%…Dom´Mihaeanu, mi s´a termenat nanobateria in detectoru´de sarcazm, nu mi´o lua in nume de rau sau daca da, macar asa cu blindete. Nu mai fac..

      11
      • neamtu tiganu

        Ba, Garceo, ba, tare pontos esti ba! Ce am mai ris…

      • Domnule Mihaescu, vedeți că vă spun lui Lila, să nu luam în derâdere realizărili!😉
        Dacă nu știați, Aro 10 a fost primul suv din lume in acceptiunea modernă a expresiei.
        Iar Dacia Lastun prima mașină dintr-o clasă consacrată de Smart, care au furat fără rușine proiectul😒

        2
    • neamtu tiganu

      La ARO la Campulung am facut practica, o luna. Am parcurs fiecare statie de montaj, unde eram noi se bloca deoarece eram mult prea rapizi. Cred ca daca ar fi muncit ca noi si daca ar fi concretizat multele noastre propuneri de imbunatatiri, ar fi putut dubla productia. Dar nu-i pasa nimanui!

      18
    • Misto ideea revitalizarii Aro …Are si ”teleportare quantica nanotehnologica la obtionale ? Ar merge pe langa aerul conditionat …
      S-a mai incercat mai demult cu ceva proiect care aducea cu un IMS actualizat dar a ramas doar o coperta de revista din proiectul ala

      In rest , proiectul pt. armata are potential de design [ala gri nu ala cu stelutze si dronutze ], e pe drumul cel bun ,dar proiectul civil aduce cu un Land-Rover de prin anii 2000 …si cand ma gandesc ca cica e facut de o casa de design italiana …probabil le-a ramas ceva rest de inghetata dupa proiectul militar si atunci firma de design a lucrat la civil de toti banii ramasi .

      Dar sincer , cred ca-i tot un drum inchis si incercarea asta

      Apropo , de proiectul IAR -80 ,la care se tot lucra ,se mai aude ceva ?

      6
  2. Daca ingropam fondurile SAFE o sa participam cu vorbe frumoase la securitatea regionala

    10
  3. Incepura japitele… Monica Ghiurco si Dana Grecu (Chera).
    Astea doua, pe banii nostri, la TVR1, propagandiste oficiale ale Rusiei.

    16
  4. Am și eu în familie foști “lucrători” la ARO… un exemplu clasic despre cum să NU faci o privatizare și la ce duce “ noi nu ne vindem țara”.
    Din păcate platforma a fost complet distrusă…
    O poveste interesantă pe care am auzit-o a fost fostul președinte al Chinei care lucrat la ARO la instalarea unei prese speciale de dimensiuni mari ar fi vrut să viziteze uzina și nu prea au mai avut ce să-i arate…
    Din păcate, dpdv economic nu prea mai avem nici o șansă, nici locația nu ajută ca ești departe de arterele mari de transport…
    Poate ceva gen INEOS Grenadier (cu rezervele de rigoare) care sa fie adoptat de armată și de nostalgici… poate chiar o colaborare cu cei de la VLAH?

    Revenind la B9, o oportunitate parțial ratata de România cu criza noastră politică… interesant ca s-a suprapus cu expo BSDA, care am înțeles ca e destul de interesanta. As vrea sa vad mai multe anunțuri de felul celor de la Orbotix și sper ca cei de la OVES au fost acolo cu Sahara… partea mai puțin plăcută e lipsa de știri de la Carfil pe drone, poate intră cei din Ukrainana acolo ca ce au dezvoltat până acum sunt niște glume proaste…(scuze de off topic)

    6
  5. https://adevarul.ro/stiri-interne/societate/serial-adevarul-prin-cenusa-industriei-episodul-1150543.html

    Daca aveti timp si chef sa cititi cum ‘marele popor pesedist’ prin liderii alesii lui de seama din Arges si din capitala, au distrus uzina fix in perioada in care Uzinele Dacia renasteau. Poveste cu mafioti, securisti tradatori de tara. Adica artizanii georgistilor de astazi!

    12
  6. Ukrainian mid-range “Hornet” strike UAVs scouring Russian rear areas are becoming so numerous that they frequently see each other flying by. These UAVs have both unjammable terrain-following AI autonomy and Starlink communications, and are operating to a depth of 150 km.
    https://x.com/GrandpaRoy2/status/2052806643415732590
    Iar in timp nr. acestor drone si altor tipuri (de ex cele care mineaza sau asteapta in pozitie de ambuscada pe drunuri) va creste ceea ce va face aprovizionarea pe drumuri foarte greu realizabila. Sti unde si care este traseul drumului este relativ usor sa il monitorizezi.

    Necesitatea unor masini (4×4 si 8×8 (amfibii) pt. ca sunt momente cand dronele nu pot fi utilizate) si a unei drone (cum este cea de la Irum, poate Roman 2.65 FAEG putin modificata si dronizata) capabile sa care provizii pe teren greu si/sau accidentat, nu pe drumuri, este ca aerul.
    https://www.automobileromanesti.ro/Roman/Roman_prototipuri/

    Degeaba castiga Romania premii pt. robotica daca nu are o strategie de introduce-folosire a acestora in economie, societate si armata.
    Fara trioul roboti, AI (agenti) si crypto Romania si nimeni altcineva nu are viitor, China folosind folosind acest trio va putea produce cu pana la 50% mai ieftin, ce si unde mai exporti?…

    MICAm delendam esse
    //
    Solutii anti drone gen plase sau sarma „ghimpata rotativa” sunt iarasi foarte necesare,

    1
    • Romanu ala 2.65 era acum vreo 25 de ani, probabil Nicolae il tot scoate la geam periodic.
      Romanu e pe butuci de mult timp, inteleg ca toti se agata cu orice produs de dronizare, dar nu faci drone doar sa salvezi de la faliment diversi producatori.
      La fel ca Irumul ala, ce treaba or avea tractoarele forestiere cu dronele, ok, da, au 4 roti si mobilitate mare in teren. La ce costuri?

      • Cunosti istoria Steagu Rosu-Roman?. Roman nu este orice companie este un simbol, nu conteaza in ce situatie este, ci cum se va salva (chiar daca va fi o mica companie nu conteaza, simbolul-onoarea este tot ceea ce conteaza in acest caz).
        Sti ce este SAFE?.

        Putina lume intelege razboiul modern mai bine ca mine (de mai bine de 12 tot scriu si se valideaza ce scriu), daca eu am spus ca trebuie “Irumul”,  pai trebuie 🙂 (diplomat trebuia sa ma fac 🙂 ). Da, este cam mare si pot sa vina si cu ceva mai mic dar cum vrei sa aprovizionezi trupele si sa muti echipamentele (in special artilerie) cand dronele aeriene nu pot zbura sau cele terestre mai mici nu se pot folosi datorita noroiului sau terenului prea accidentat?.
        Nu se poate apropia de front cand zboara dronele dar sunt situatii cand acestea nu pot zbura si atunci sa poti duce rapid cateva tone de provizii sau echipamente pe rute care nu pot fi anticipate si deci care nu sunt minate (fata de drumuri care sunt aproape sigur minate) poate fi un avantaj major.
        Costul sa nu il ai este sa nu mai poti sa iti aprovizionezi trupele.

        In cazul dronelor primul lucru care conteaza este daca poti updata softul si partea care emite (inclusiv antenele) daca nu poti, nu ai cumparat o drona ci o iluzie.
        //
        Russian state media report on logistics: Russian soldiers use UGVs to deliver supplies, and also use captured Ukrainian „Baba Yaga” heavy multicopters for the same missions.
        https://x.com/sambendett/status/2049948087477481662
        Lipsa Starlink sau a unui analog le limiteaza folosirea UGV.

        1
        • „Putina lume intelege razboiul modern mai bine ca mine (de mai bine de 12 tot scriu si se valideaza ce scriu), daca eu am spus ca trebuie “Irumul”, pai trebuie „.

          Ok, boss, cand vine domna cu paharu cu apa si pastilele, s-o lasi putin sa scrie ea despre ce e vb.
          Multa sanatate!

          4
          • Absolut, peste 50 de ani am sa am grija sa ii dictez rar dimnisoarei care imi va scrie autobiografia, ar fi pacat sa se piarda lucruri interesante. Numai pe partea de drone, imigratie, crypto, roboti, bazele razboilului si a economiei moderne pot scrie capitole intregi de cum s-a scris parte din istorie.

            Cancelarul german Merz: „The welfare state that we have today can no longer be financed with what we produce in the economy”. (am anticipat ca se va anjunge aici acum 12 ani, cand Merkel spunea ca se poate. Nu, nu se poate iar acum trebuie sa urmeze deportarile pt. a permite utilizarea AI, roboti si crestrea puterii de cumparare).

            Palantir CEO says AI will be so powerful the West won’t need immigration
            https://www.msn.com/en-us/technology/artificial-intelligence/palantir-ceo-says-ai-will-be-so-powerful-the-west-won-t-need-immigration/ar-AA1UL6By
            Iar el se refera numai la AI. Robotii vor face celasi lucru cu o productivitate de x ori mai mare ca oamenii, ceea ce va cauza si mai mult somaj…

            Urmeaza lucruri interesante cu robotii, AI (agentii AI), crypto. Casatoria dintre agentii AI si crypto (si poate robotii luati ca amanti) va avea un impact revolutinar asupra economiei mondiale. Din pacate pt. UE viitorul nu arata prea bine, datorita reglementarilor.

            MICAm delendam esse

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *