Miercuri, 13 mai, surse din presa noastră spuneau că împrumutul SAFE ar fi trebuit să fie semnat de ministrul de finanțe la Bruxelles miercuri pe 14 mai, dar acest lucru nu s-a confirmat, dar pe 14 mai, premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că semnarea acordului de împrumut se va face în curând.
Chestia e că noi mai avem fix două săptămâni pentru semnarea unui număr mare de contracte, iar timpul trece.
Despre semnarea contractelor pentru programele derulate de MAI și recent aprobate și ele de parlament n-am nici o bănuiala dacă se încadrează pentru programele care trebuiesc semnate până pe 31 mai sau au termen 31 iunie 2026 (achizițiile comune cu alte țări membre).
Am intrat pe ultima turnantă cu programul SAFE și sper din tot sufletul ca contractele să fie semnate în termenul stabilit pentru că altfel am discuta cu adevărat despre trădare de țară, ceea ce nu m-ar suprinde foarte mult.
Optimist vorbind, speranța moare ultima, iar discuțiile interminabile despre care MLI este mai bun, despre oferta coreeană, despre OPV-uri etc nu cred că-și mai au rostul acum. Armata Română are nevoie că de aer de dotări moderne și să vedem noi contractele semnate, discutăm mai apoi.
Avem multe de spus pe zona M.A.I. acolo unde se află și programul pentru aramentul individual de infanterie și, de asemenea, ar fi și cele două autostrăzi care trebuiesc construite tot cu fonduri SAFE, iar contractele trebuiesc semnate până la 31 mai. Dacă pentru zona Suceava -Siret contractul a fost deja semnat nu știu în ce stadiu este autostrada care va face legătură cu Basarabia, dar eu n-am auzit să fi fost semnat contractul.
Acum, este doar opinia mea, dacă un singur euro din SAFE se va pierde pentru că politrucii care ne conduc ne sabotează din nou, chiar ar merită cu toții spânzurați, sau împușcați, sau electrocutați.
Rămâne să ne păstrăm optimismul până pe 31 mai și apoi vom vedea.
Programele de dotare care necesită semnarea unor contracte ferme până pe 31 mai sunt:
– Piranha 5 – 139 de transportoare – 831,2 milioane euro;
– Platforme de transport auto multifuncționale – pe roți – IVECO – 1115 platforme – 344,4 milioane euro;
– Vedete de intervenții pentru scafandri – VIS – 2 bucăți – 84 milioane euro;
– Două nave OPV – 836 milioane euro;
– Mașina de Luptă a Infanteriei – 232 unități – 2598,4 milioane euro;
– SKYNEX – 476 milioane euro;
– Skyranger35 – 470 miliaone euro;
– (CIWS) Millennium – două bucăți – 36 miliaone euro;
– Muniție cal. 35 mm (C-RAM- Oerlikon+Skyranger, inclusiv AHEAD) – 450 milioane euro.
Restul de programe pot fi semnate până la sfârșitul lunii iunie: elicopterele H 225M, sistemele de lovire cu muniții de tip loitering, cele trei baterii IRIS T de la Diehl, 12 radare GM200 de la Thales, rachetele NSM, două centre de operații tactice pentru apărarea aeriană și antirachetă – SBAMD-TC etc.
Nu știm aproape nimic despre calendarul programelor derluate prin SAFE de către Ministerul de Interne. Lista programelor derulate prin Ministerul de Interne o găsiți AICI, la care se adaugă achizitia de armament individual de infanterie.
GeorgeGMT


BSDA 2026, ati fost p’acolo… ce ati vazut?
Cum fu, cum fu?
Luam KAI T-50 Golden Eagle? 😉
o fi varianta bimotor a KAI T-50 pe care o vrei de fapt, adica F-15 (Golden) Eagle? 🙂
Boramae? 🙂
Parca l-au declarat gata de lupta/productie, acum o saptamana…teste finalizate.
___
PS- Su-57D biloc:
https://www.go4it.ro/tehnologie-militara/rusia-a-dezvoltat-o-noua-versiune-a-avionului-su-57-felon-la-ce-ar-putea-folosi-19273595/
Al doilea loc este pentru mitralior :)))
Până nu-i ceva oficial nu-i cred, pare încă vrăjeală.
E pentru barman, care serveste BloodyMary la pilot sa prinda curaj….
Boramae costa cat un F35, daca era macar cu 20% mai ieftin parca mai mergea. Block 2 se estimeaza ca va iesi si mai scump, la 110 milioane de dolari.
cam de 4 ori mai mare ca orice editie de pana acum, f mult interes se pare si-am vazut companii care nu stiu sa fi exprimat vreun interes fata de Romania pana acum sau la noi sa fi fost vreo discutie cu privire la produse ale acestor companii e.g. Boston Dynamics, Kratos Defence, Hensoldt si inca cateva mai mici.
Ce v-a cășunat? Erau toate rezolvate, tichia de mărgăritar ne lipsea…
https://youtu.be/GKzaXsRGxN8?is=Qo6EFXClVpo3feUt 360 prin pavilioane
Degeaba vin ăștia cu jucării și exponate pt toate gusturile ,că daca vom reușii performanta să dăm cu piciorul și la programul SAFE…..o să rămânem doar cu uitatul și balele…..
Nici de șervețele nu o să avem bani….la cum arată economia și jaful din bani publici, din ultimii 10 ani !
Mulțumim PSD+aur+PNLsi restul de hoți ……sunteți demni de retezat capul…. la ghilotina ……
Aștia chiar merita tăiați cu lama (pe lung) și pus sare pe rana…..
Guvernu asta care este interimar , mai are dreptul sa semneze contractele din SAFE? Doar o intrebare, ca imi este neclar…
Da.
S-o lamurim odata pentru totdeauna: numarul 1) guvernul e interimar nu ministerele sau titularii de portofolii ministeriale, numarul 2) programul SAFE a fost aprobat de parlament, prin urmare semnarea contractelor e pur si simplu un act administrativ obligatoriu, numarul 3) SAFE e program al UE nu e al guvernului RO, demis sau nu, deci semnarea si angajarea tarii prin acest program este echivalenta asistentei financiare nerambursabile. Concluzie, ca sa nu mai apara intrebari de acest gen pe aici, DA, ministerele prin ministrii de resort, au dreptul si chiar obligatia sa le semneze.
Asa ceva …
Pentru capătul estic al autostrăzii A8 care ajunge în Basarabia, din ce știu sunt stabiliți constructorii, dar sunt depuse contestații.
Eu v-am spus ca daca Bolo rezista in functie pana la sf Mai aveam SAFE. Asa? Mai cu speranta, mai cu deznadejdea.
Cum ND e de partea PSD, o sa faca jocul lor…altfel il suspenda astia 😉
Safe ca Safe dar eu vreau anticipate 😉
Da, vrei anticipate cu AUR la 41%? https://hotnews.ro/premiera-pe-scena-politica-in-primul-sondaj-dupa-motiunea-prin-care-a-fost-demis-guvernul-bolojan-un-partid-din-fosta-coalitie-creste-altul-scade-puternic-2248655
Vox populi, vox dei.
Cel mai mare investitor in Ro e diaspora cu 1.89 mld euro in primele 3 luni…daca ei vor aur monoatomic de ce sa ne opunem?
Voi mereu dati in cap lui x si y persoana publica dar sistwmul nu il vreti schimbat.
Vreti schimbare? Fara duferinta si iesit din zona de confort…cat mai multi din populatia Ro…nu o sa fie nici vorba de schimbare.
Creieryl si orfanismul uman nu vor schimbare caci subt setate pe conservarea energiei. Dar asa nu ajungem nicaieri. 😉
Chiar crezi ca cei de la AUR vor sa schimbe sistemul ? In conditiie in care matusa lui Simion este judecatoare ?
de unde rezulta ca nd e de partea pesede?
Daca nu se semneaza PSD si AUR primesc titlul de Erou al Federatiei Ruse! E ceva!
Rusia e departe,șpăgile sunt atat de aproape.Grea alegere…
E mult adevăr în chestia cu șpăgile, dar Rusia e mult mai aproape decât îți imaginezi!
„Miercuri, 13 mai, surse din presa noastră spuneau că împrumutul SAFE ar fi trebuit să fie semnat de ministrul de finanțe la Bruxelles miercuri pe 14 mai, dar acest lucru nu s-a confirmat, dar pe 14 mai, premierul interimar, Ilie Bolojan, a anunțat că semnarea acordului de împrumut se va face în curând.”
Cred ca e vorba de faptul ca imputernicirea acordata ministrului de finante se baza pe ordonanta care intre timp a fost atacata la CCR. Are 2 sesizari de fapt.
Pica ordonanta, pica si imputernicirea.
Pica acordul de imprumut, pica si contractele. Toate contractele, inclusiv cele la comun. Toata suma adica.
Grenada e bagata adanc.
probabil paseaza cartoful fierbinte de la unu la altul daca e adevarat ca RM a marit preturile in ultima secunda. parca caraia mirutza despre asa ceva
GDLS a marit pretul la Piranda 5, asta a fost data in clar in interviul cu ministrul.
„…spânzurați, sau împușcați, sau electrocutați.” Merge si cu injectii letale.
bagati si jupuiti in piatza publica, poate prindeti un post pin haur
ca sa vezi, aia cu patriotismul in gura sunt cei mai fericiti sa se faca uneltele rusilor
nu vor nimic in Romania, fabrici de munitie, armament, sa nu mearga nimic, daca se poate sa stam cu AK47 si sa facem pe grozavii, unii de la adapostul pensiilor speciale
https://www.dw.com/ro/cine-vrea-s%C4%83-compromit%C4%83-safe-interesele-din-spate/a-77192904
Simion deja a declarat ca vrea la guvernare.
la fel si PSD, se pare ca Grindeanu s-a oferti azi la Parlament argumentand ca un premier tehnocrat ar fi prea slab
La balamuc…nu vrea… ?
Au aia o camera frumos tspitonata și un halat exact pe mărimea lui !
De unde le scoate ? „în care compania europeană MBDA specializată în producția de rachete și armamente complexe era favorită, pentru ca ulterior contractul să fie dat direct americanilor de la Exocet fără licitație ” numai experti…….astia cu articolele lor.
probabil se refera la asta:
https://www.rumaniamilitary.ro/vom-cumpara-nsm
sigur, nu e bine exprimat dar ideea articolului e valida, sunt forte mai obscure sau nu care vor sa puna capat acestui efort de inarmare
Macar subtitlul l-ai citit?
„Banii europeni pentru industria de apărare au grăbit și accentuat criza politică. În spatele SAFE sunt interese divergente: grupuri clientelare din jurul partidelor și instituțiilor de forță, presiuni din SUA și Rusia.”
Fati si DW su o problema cu americanii, nu cu rusii.
pai si faza cu Sig Sauer ce e?
„grupuri clientelare din jurul partidelor și instituțiilor de forță, presiuni din SUA și Rusia.”
Punem semnu de egalitate intre rusi si americani, mai nou?
Chiar nu mai vezi nicio diferenta intre ei?
Nemtii, care au stat o gramada bot in bot cu rusii, dau lectii mai nou americanilor?
In primul rand nemtii au stat bot in bot cu rusii cat a existat scoala de gandire potrivit careia daca ii imburghezesc se calmeaza si in egala masura vest europeni si americani se uitau la estici ca la niste ciudati paranoici. Si nu numai nemtii, si americanii au facut cam la fel iar in anii 90 n-au fost prea incantati ca dispare URSS
In al doilea rand, nemtii nu mai sunt bot in bot cu rusii in schimb americanii da, cauta o alianta rusa contra Chinei si, prin urmare, sunt bot in bot cu rusii de cand a venit cretinul portocaliu.
In al treilea rand sa nu uitam ca Trump pur si simplu se da cu ala de la care de castigat mai mult. mai nou nu numai ca nu mai livreaza munitii si armament la timp, fiind intarzieri notorii in sectorul asta cu Polonia (AMRAAM & Patriot), Estonia, Lituania (pt Himars), tarile scandinave (munitii) dar retrage si trupe din Europa/NATO fara nici un anunt de au ajung germanii sa trimita trupe in Turcia.
https://www.ft.com/content/f87a8b04-e683-4e0e-8c66-647d23bfc2ff?syn-25a6b1a6=1
In al patrulea rand, ca vorbim de mecanismul SAFE, asta e un imprumut in conditii deosebit de avantajoase, garantat de EU si obtinut pe barba statelor nordice frugale care au rating-ul de credit foarte bun. De ce nu s-ar cumpara arma europene de banii astia, ca tot e nevoie de autonomie strategica dupa cum zice nentu’ Trump. Pai ce autonomie e aia fara propriile arme si munitii? Ar fi realista o astfel de autonomie?
Trebuie sa fi un pic naiv sa nu vezi ca Trump & clica lui sunt intr-un fel de razboi cu EU, asta din 2014, cand cu Brexitul si mai de curand s-au mai dat si la canadieni sau britanici care ar fi totusi din cerul lor anglo saxon
e usor de observat sustinerea data de Trump & co la Brexit si acum, cu nou mandat, sustinerea data oricarui tampit gen sefa AfD care se pune de-a curmezisul oricarui plan european. I-a speriat pana si pe Meloni sau Bardella, din aceeasi familie politica si tu vii cu whataboutisme ca au stat nemtii bot in bot cu rusii?
Sigur ca nu am pus eu semn egal, am semnalat un articol care spune ca interesele lor acum coincid si nu e in regula.
Sigur ca e diferenta intre ei, americanii isi maipot reveni dupa ce scapa de Trump, tu nu pari sa-ti revii insa…tot cu fitile securistice umbli pe aici
A, deci e Trump, nu SUA.
„America lui Trump”.
Cate mandate mai are? Se face cumva si el etern la butoane ca sa ai semn de egalitate?
Pleaca si game over.
Cel mult poti zice ca poate isi face si el o manivela, poate Vance, ca e suficient de ahtiat de putere, dar nu si prost sa devina papusa, asta e un scenariu pur ipotetic, care nu are precedent.
Doar atunci ai putea spune ca SUA e intr-o noua postura, deocamdata nu sunt semne ca ar urma asa ceva, Trump nu e etern.
mi se pare un pic suspect ca ai tinta doar intr-o directie cand e vorba de colaborat cu rusii. de siloviki nostri ce zici, par ca ofteaza ca nu mai au fratii rusi initiativa, ca daca castigau in Ucraina se scoteau si ei, bagau astia bani aici si inchideau ochii la furat ca sa fie cineva pe granita NATO
mi-e teama ca esti foarte optimist cu America. Vance ar putea fi mult mai radical ca Trump si de partea democrata nu exista deocamdata un consens pentru viitor ba chiar sunt doua curente oarecum opuse.
postura SUA e destul de clara, de dezangajare si acum e accelerata, e de ajuns sa citesti documentele doctrinare publicate pe tema de securitate/aparare ale administratiei Trump
uite aici pe link gasesti Foreign Affairs cu un articol al lui Wes Mitchell care impreuna cu Eldridge Colby sunt artizanii noii grand strategy americane:
https://we.tl/t-ZX0BWNScd0H9k15c
articolul e A Grand Strategy of Consolidation, pag 128
Eu inteleg ca lumea dinainte era confortabila cu EU pe partea si ei NATO cu toti acolo dar realitatea este ca US intentioneaza sa lase zone neacoperite si acestea trebuie umplute…si pentru noi convenabil e s-o facem cu europenii unde e nevoie si sa ne punem si noi pe treaba, nu numai sa bifam chestii prin pdf-uri.
Asta nu inteleg multi din siloviki nostri. Sau nu vor, nu e interesul lor personal 🙂
Da, bre, e o conspiratie, sunt pe felie cu siloviki tai, schimba dioptriile, ca vezi doar conspiratii.
Ai citit prea mult Sandra Brown.
Nu cunosti ce e la firu ierbii pe teren la noi, nici n-ai cunoscut, ca esti pe campii cu rusii care in prezent sunt baubaul doar, e asa agitatie fix pt ca nu mai au manivele, cand aveau, in epoca lui Petrov, era liniste totala.
Vance e clar mai dobitoc, Trump nu prea mai are ce demonstra, le-a facut pe toate, ala tanar e setos de putere.
In acest moment, cu administratia Trump se poate pune semnul egalitatii intre rusi si americani. Asa cum rusii au invadat Ucraina, americanii s-au ocupat de Venezuela. In plus, Trump s-a trezit ca-i trebuie Groenlanda.Si Danemarca este un stat aliat, cu vechime in NATO. Apoi Trump a pus botul la cele spuse de premierul israelian si au pornit impreuna razboiul impotriva Iranului. Si Trump, ca si Putin nu-i intereseaza deloc tratatele internationale in vigoare, tot ce conteaza sunt interesele lor meschine.
Trădarea de nem și patrie prin inpuscare spânzure și electrocutare sunt pre umane, trebuiesc crestati cu lama și dați cu sare…
Pedepsit XD
Trasul in teapa e demonstrat ca are succes.
e prea rapida
😂😂😂 nu mai bine ii tragi pe roată?? Sau Iron Maiden încinsa in foc??
Ce se intampla daca ajunge AUR la guvernare? Ma refer la SAFE? Au in ultimele sondaje 41%. https://hotnews.ro/premiera-pe-scena-politica-in-primul-sondaj-dupa-motiunea-prin-care-a-fost-demis-guvernul-bolojan-un-partid-din-fosta-coalitie-creste-altul-scade-puternic-2248655
se mai maresc pensiile cu 20% si vand portu constanta la chinezi
easy
in alta ordine de idei, daca pica safe, ce dobanda cer astia de la hanhwa?
MLI rachete si tancuri, turele elbit. evtl mli cu tun de 120 de nu se prabusesc podurile sub ele
daca cer doar 3% nu ar fi mare diferenta, mai ales daca se baga la mangalia
sper sa scap nejupuit
2 lucruri care nu se aud ca fiind bune:
Vanzarea portului la chinezi aduce la spionaj si control
al economiei romane. Romania nu i asa de tare ca sa suporte
asa fel de acaparare.
Marirea pensiilor inseamna ca guvernul da mita poporului
de teama de tulburari. Este evident ca guvernul a facut greseli
economice si cauta puncte de iesire. Asta i unu din ele.
ok chat gpt
parca au cumparat deja chinezii portul pireu
eu am aruncat asta cu portul constanta la caterinca, da sunt unii care posteaza ca e coruptie imensa la constanta. multa vama neincasata
acum cativa ani cand actualul secretar nato, rutte era primministrul olandei si bloca intrarea in schenghen, conspiratorii sustineau ca e din cauza constantei care face concurenta rotterdamului
pensiile au fost deja marite de usele, si evident inflatia a explodat. nu poti mari pensii si salarii cu numere de doua cifre intr-un an fara urmari la inflatie.
mirutza nu mai zice nimic de contractele scumpite cu 30%, s-or fi ieftinit la loc singure
Pireu l ar fi cumparat dar au avut de ce , fiind un hub spre
Europa de la Canalul de Suez impreuna cu Haifa partial
unde si acolo au un terminal serios, Portul din Golf se chiama
care e sub posesia SIPG chinezeasca. Despre Constanta nu
prea au ce sa faca ca in momentul de fata cu Ukraina in
razboi numai hub nu e, nu de containere din Estul Indepartat.
Ramane de vazut, dar mi se intareste banuiala de spionaj fc
bani nu vad acolo.
tre sa cumperi un port ca sa faci spionaj? really?
sa spioneze ce?
Dacă pică SAFE, ce te face să crezi că vor mai fi achiziții serioase în viitorul apropiat, de la coreeni, americani sau ferengi? Mizeria cu corvetele nu e un exemplu suficient?
Dacă pică SAFE vor mai fi mărunțișuri pe comision,dar fara valoare la război. SAFE in sine nu e vreo valoare la război pt că se iau Skynex sau Lynx.E pt că se discuta de o industrie băștinașă,capabila să susțină mult,iute și ieftin necesarul pt chestii sine qua non.
Este o chestiune de supraviețuire a unui stat cât de cât modern.Iar statul e important pt supraviețuirea nației.Respingerea acestei baze industriale și tehnologice moderne e echivalentă cu ce au făcut sovieticii în anii 40-50,când au cărat tot la ei.Pt că pune tara într-o situație de neputință.
Concluziile le trage fiecare pt sine.Cine erau cei buni atunci și cine cei rai.Cine ar fi azi cei rai știm,cei buni mai rămâne să se manifeste la nivel de masă.
Ai scule moderne pe care sa pregatesti oamenii.
Armata romana si tot NATO are cu ce sa pregateasca oamenii si fara a cumpara brigazi intregi de masini de lupta.Problema e ca se face incet,incetisor sau deloc.Vb de tot ce tine de pregatire actualizata la ce se cere azi,nu de ttp-uri din vremea COIN sau a razboiului rece.Atat la nivel individual,cat si orice activitate de grup.Echiparea optima merge din multe pdv-uri in directii ce nu au treaba cu SAFE.
Iar daca e sa pregatesti rezerve,ma umfla rasul la gandul ca vor face astia nu-s ce arme combinate cu MLI,imbarcari,debarcari si mai stiu eu ce sefeuri.
SAFE face 2 lucruri bune,din multele ce trebuie facute.Face un parc decent de blindate plus alte chestii necesare.Lucruri care ar dura foarte mult si nu pot fi facute de pe o zi pe alta. Si mai face ,sper io,baza industriala si tehnologica pt a sustine zisa forta moderna.Daca pot face MLi,pot face si roboti cu mitraliere,zic io.
Ca sa iasa totul cap coada mai trebuie muta echipare si pregatire,dar sunt lucruri ce se pot face din bugetul propriu si care se pot multiplica la nevoie.Adica sa comanzi drone cu milioanele nu e nevoie acum,dar daca va fi industrie si mesteri,se vor comanda in 20xx.
am cautat sa vaz ce dobanzi plateau polonezii inainte de safe pt achizitiile din coreea
poate trebuie un search pe un AI serios, la prima vedere pare sa fie varza
https://www.google.com/search?q=which+interest+is+poland+paying+for+south+coreea+weapons&sca_esv=916ec883b16d68de&sxsrf=ANbL-n6cHyVNWCY3ydto185iNR7_IG19iw%3A1779181582052&ei=DigMaszzAruFwPAP1tvwCA&biw=1522&bih=730&ved=0ahUKEwjMssHx_8SUAxW7AhAIHdYtHAEQ4dUDCBI&uact=5&oq=which+interest+is+poland+paying+for+south+coreea+weapons&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiOHdoaWNoIGludGVyZXN0IGlzIHBvbGFuZCBwYXlpbmcgZm9yIHNvdXRoIGNvcmVlYSB3ZWFwb25zMgcQIRgKGKABMgUQIRifBTIFECEYnwVIw70CUMYLWMG6AnAFeACQAQKYAYcBoAHtS6oBBTkwLjIwuAEDyAEA-AEBmAJDoAKRLKgCEMICChAjGLACGLADGCfCAggQABjvBRiwA8ICCxAAGIAEGKIEGLADwgIHECMYsAIYJ8ICBRAAGO8FwgIIEAAYgAQYogTCAgcQIxjqAhgnwgIXEAAYgAQYigUYkQIY5wYY6gIYtALYAQHCAhcQLhiABBiKBRiRAhjnBhjqAhi0AtgBAcICBBAjGCfCAgoQABiABBiKBRhDwgIFEAAYgATCAgUQLhiABMICCxAuGIAEGMcBGNEDwgIKECMYgAQYigUYJ8ICCxAAGIAEGIoFGJECwgIQEC4YgAQYigUYQxjHARjRA8ICChAuGIAEGIoFGEPCAgYQABgWGB7CAgsQABiABBiKBRiGA8ICBRAhGKABwgIEECEYFcICBBAhGAqYAwfiAwUSATEgQPEFsHtl2aSKJLqIBgGQBgW6BgYIARABGAGSBwU1MS4xNqAHzocGsgcFNDYuMTa4B_crwgcHMi41MC4xNcgHpQGACAE&sclient=gws-wiz-serp
cautat si in mistral, eu fiind francofon ca julien ciolos
catau platit polonezii pt achizitii de la sudcoreeni inainte de mistral?
nici mistral nu stie, posibil polonezii sa stie
Pentru achizițiile de armament din Coreea de Sud realizate în afara programului SAFE, Polonia a contractat împrumuturi la o dobândă mai mare decât 3%, conform declarațiilor oficialilor polonezi. Ministrul polonez al Apărării a menționat că dobânda actuală pentru aceste împrumuturi este „probabil puțin peste 3%”, dar că aceasta este „în mod clar mai mică” decât cea aferentă împrumuturilor contractate anterior de guvernul PiS din Statele Unite și Coreea de Sud pentru achiziții de armamentg4media.ro.
De asemenea, se precizează că dobânzile pentru împrumuturile anterioare (dinainte de SAFE) pentru achiziții de armament din Coreea de Sud și SUA erau mai ridicate decât cele obținute prin programul SAFE, dar nu sunt specificate valorile exacte în sursele disponibile.
Ce o sa se intample ? O sa facem achizitii de la rusi, nu de la europeni.
„‘Stati calmi ” …” L a locurile voastre” …cica ” Avem consens ” .. LOL
Ba baetzi…va tot agutati pe aici si o dari ca pica SAFE…pica diar 8.7 mld pt Mapn…restul banilor au trecut pein parlament …banii pt autostrazi ca deh la aproape 100 milioane euro pe km acolo nu comenteaza niciun haznalist gen Stefureac care e membru in boardul Niro gup sau voi astia de pe site…sunteti multumiti sa se faca atata jaf.
Partea de la Mai si implicit armamentul de infanterie au trecut de parlament deja…860 milioane euro pt 370k arme 😉
Deci? de ce atata zarva? ca va avea Ro in sfarsit utilaje grele pt o divizie blindata care sa nu fie doar cu nunele precum cea din ww2? sau aparare AA crwdibila?
Concluzie: la risc de nesemnare, beteagere subt cei 8.7 mld euro pt Mapn…pt resrul deja s-au platit comisioabe lui Mucea pt apartamente in Dubai 😉
*netragere
„Două firme cu zero angajați iau milioane de euro din SAFE pentru drone. Au fost înființate în 2024 și 2025”.
Io tot incerc sa ma dumiresc ce cauta arma de asalt la MAI? De unde stie MAI care-s necesitatile operationale in materie de armament ale MApN…
Cum alegi o arma de asalt fara o testare in prealabil, facuta de catre cei care trebuie sa o utilizeze, in primul rand.
Mie imi pute a ceva manarii specifice USL.
Asta cu armele la mai este clar magaria lui Predoiu. Eu sa fiu militar, pur si simplu as refuza sa iau in primire o arma aleasa de mai.
nu stiu daca e un criteriu ca e contractul la MAI insa in mod clar a iesit scandal intre MApN si MAI pe tema asta.
probabil ca da, e parandaratu lui Predoiu si modul lui de a-si face relatii in tabara republicana.
ar fi trebuit aleasa solutia care ofera cel mai mare grad de localizare pentru intreaga gama solicitata, punct. nu cred ca se va trece curand la 6.8 mm la altceva decat la LMG-uri, nu prea vrea nimeni in afara de americani
Daca era dupa mine SAFE arata asa :
Baze militare (2 miliarde)
-Kogălniceanu 300 milioane
– Bazele navale 1 miliard
– Restul de 700 la altele
Educadetie (1 miliard ) pentru îmbunătățirea si extinderea tuturor centrelor si școlilor militare militare
Elicoptere ( 4 miliarde)
50 H225- 3,5 miliarde ( fabrica la Ghimbav)
50 elicoptere de antrenament ( 500 milioane )
RADARE ( 2 miliarde)
40 ground master 200
10 ground master 400
Facilitate de productie
Sateliti (2 miliarde)
Vreo 4/5 de orbita inalta
Drone ( 600 milioane )
Ce-o fi necesar
Vehicule amfibii mari (1 miliard)
100 superav ( produse la petresti)
NAVE (4miliarde)
Flotila de pe Dunăre 1 miliard inlocuire completa
Minisubmarine 10 tot un miliard
Înlocuirea navelor de suport comuniste si 3 opv 90
Pe cine invadezi, coane?
n-ai cu cine 😉 marinarii romani sunt toti blocati i golful persic.
Acasa ii ai pe marinarii de apa dulce si vin de dulce 😉
Unul făis si unu cea🙄
Plus Avocatul Poporului cu mandat expirat de 2 ani ce a atacat la ccr oug pe safe.
https://www.g4media.ro/radu-miruta-finantele-nu-au-semnat-inca-contractul-de-finantare-cu-comisia-europeana-pentru-programul-safe-alexandru-nazare-acordul-a-fost-semnat-si-trimis-la-bruxelles-probabil-domnul-miruta-nu.html
Sorin Grindeanu atacă la CCR ordonanța SAFE. Motivele invocate de liderul PSD.
Informaţiile publicate de euronews.ro pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea în lead a sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.
https://www.euronews.ro/articole/sorin-grindeanu-ataca-la-ccr-ordonanta-safe-motivele-invocate-de-liderul-psd