Mai are nevoie Armata Romana de tancuri?

Arme de razboi…tancul!   In contextul de azi, sa operezi  tancuri este si scump si foarte dificil. Exemplul Belgiei, care a renuntat la tancuri in favoarea TBT 8X8 Piranha III, Ungariei, care va renunta si ea, Olandei care se gandeste foarte serios la pastrarea sau nu Leopard 2 in dotare, …

Continue reading

Scutul de la Deveselu…rusii latra, scutul…se monteaza

In urma cu cateva  zile a avut loc o intalnire Rusia –NATO, la care s-au discutat inclusiv aspecte referitoare la scutul antiracheta american si la cel viitor al NATO. Rusia  a cerut ca in cazul scutului NATO sa fie parte integranta, cu drepturi depline. Adica fullacces la toate sistemele operationale….

Continue reading