Așadar, Izumo este portavion…

izumo F35B

…oricât de distrugător au încercat japonezii să-l dea. Era și greu să fie distrugător la 27 de mii de tone. Dar japonezii fac pasi mici să se obișnuiască lumea cu ideea. N-o fi el „Akagi” sau „Hyriu”, dar tot portavion este și acum, după ce “distrugătorul” a devenit operațional, păcat…

Continue reading

Japonia respecta constitutia!

„Distrugatorul” Izumo  Construieste distrugatoare, dar la fel ca in bancul cu masina de cusut, ale dracului distrugatoare ies mai mereu portavioane. Bancul era cam asa: La Cugir se fabricau in ailalta epoca in mod oficial masini de cusut, insa toata lumea stia ca de fapt acolo sa fac arme de…

Continue reading