
Și iarăși a venit 10 mai peste noi, o zi parca aleasă de Cel de Sus ca fiind frumoasă, și demnă de sărbătorit. Într-adevăr cu privire la aceasta zi, istoria uneori iți dă proverbiala mura-n gură.
Nu aș dori șă reiau argumentele istorice și lamentările mele cu privire la subiect, ci am putea eventual incerca alt unghi de a privi acesta falsă problemă. Cred că subiectul monarhiei este închis, nu facem aici pledoarii în acest sens însă facem pledoarii istoriei, aia nealterată, nemodificată de oribilul virus roșu, care ne-a infectat pana la nivel de ADN 45 de ani.
Cu riscul de a plictisi pe toata lumea, cu riscul de a sâcăi pe toata lumea, reiau ideea că până în anul 1948, până la obsesia contrapunerii unei istorii fabricate cu istoria „marelui prieten de la răsărit”, noi sărbătoream 10 mai și doar 10 mai că zi a Independenței de Stat. Mai adăugam, iarași și obsesiv, că Academia Română, a tranșat acestă falsă problemă, în mod oficial încă din anul 2021, argumentând, pentru cine mai este necesar, că 10 Mai este, a fost, și va rămâne Ziua Independenței, iar spioni sovietici precum Roller au incercat din răsputeri șă ne alipească de celebrările sovietice de 9 mai.
Pentru exactitate citam:” „Abia regimul comunist a schimbat lucrurile, că să diferențieze regimul burghez, pe de o parte, și că să lege sărbătoarea noastră de ziua împotriva fascismului, cultivată insistent de propaganda sovietică, pe de altă parte. Sărbătorirea Independenței României la 10 Mai ar diferenția o sărbătoare specific românească de pomenita Zi a Victoriei (ținută cu fast la Moscova), de Ziua Europei, etc. Prin urmare, considerăm că este corect să se respecte tradiția națională și să se sărbătorească Independența României la 10 Mai”, explică Ioan Aurel Pop în documentul trimis Parlamentului.” (1)
Daca tot dorim șă sărbătorim declarații politice, propun ziua de 1 aprilie ca zi de celebrare a declarațiilor din Parlamentul României, care de care mai năstrușnice, de la numărarea ouălelor, la bancuri de peluza și grobianism, pana la promisiuni care se vor îndeplini atunci când porcii vor zbura în stoluri.
Timid, încercam să refacem legătura cu istoria noastră reală, cu însăși identitatea noastră printr-un proiect de declarare a zilei de 10 mai, zi a Independenței de Stat și zi libera(2). Lucru care trebuia în opinia mea șă se întâmple din 1990 daca bătrânului KGBist nu ii era frică de alți doi bătrâni, un rege fără țară și un altul care nu mâncase salam cu soia și nici nu mai avea să facă pământului mult timp umbră. Un restitutio tarziu, dar un restitutio care trebuie, daca mai vrem să ne măsuram în oglinda istoriei.
Departe de a analiza așa zise argumente istorice sau a reduce anii 90 la principii și discuții complexe filosofice precum republica vs monarhie, problema reală a fost ca un grup de „băieți deștepți” comuniști șă nu piardă controlul statului câștigat prin forță de la alți comuniști depășiți de vremuri în 1989. Cu regi sau cu președinți situatia în esență era la fel, incompatibilitatea acestor indivizi cu un om, respectiv Corneliu Coposu. Un real compas moral care a demonstrat în repetate rânduri că nu este maleabil și nici de vânzare. Interogatoriile brutale și regimul barbar de detenție la care a fost supus și a rămas vertical au demonstrat asta. Riscul real că un astfel de om ajutat de cei care reprezentau occidentul revenind din exil șă aducă un sistem bazat pe instituții, pe lege și pe valori europene era de neconceput.
Noi însă, am ales altă cale, l-am ales pe cel care juca tenis cu dictatorul și nu pe cel care a făcut închisoare pentru principii. Ce ironie teribilă. O ironie aproape la fel de mare ca cei care ne-au ferit de moșieri în anii 90 sunt cei care astazi sunt mari moșieri, feudali pe alocuri, și se plimba prin avioane private.
Însă, nu aș fi aici atat de dur cu cei care au votat în acei ani, nu puteam șă ne comportam de parcă 45 de ani de îndoctrinare comunistă nu au existat.
Nu am ce concluzii să pun, nu am ce să adaug, vă las eventual cu niște poze, de la minerii plecați în drum spre București să facă ordine.
Noroc că am mers pe mana și bastonul minerilor la care mai putem adăuga și alte momente cheie ale anilor 90, precum protestul păgubiților Caritas spre exemplu, unde Stoica ne explica că nu exista păgubiți, există doar o adunare care „urmărește numai scopuri politice precum și venirea regelui”– articolul „Funcționari ai statului implicați în schema Caritas” semnat de Alin Fumurescu, ziarul Ziua din 9 august 1994.
Așadar, vă las cu aceste poze-document ale anilor 90, dar ca în fiecare an închei Enescu și Poema Romănă. La fel cum am menționat în editorialul „Ce inseamna pentru mine Romania” ( https://www.rumaniamilitary.ro/ce-inseamna-pentru-mine-romania ), această țară nu reprezintă momente de rătăcire cu manipulatori ordinari și oameni simpli manipulați șă lovească alți conaționali de-ai lor, ci inseamna un titan precum Enescu, și a sa Poema, care nu putea fi decât română.

De 10 Maiu, am onoarea să vă salut, al vostru lt(rez).
Surse:
(1) https://romania.europalibera.org/a/ruperea-de-comunism-academia-romana-s-ar-diferentia-o-sarbatoarea-romaneasca-de-cea-sarbatorita-cu-fast-la-moscova/31276573.html
(2) https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/proiect-depus-la-senat-prin-care-10-mai-sa-fie-zi-libera-nationala-romanii-ar-putea-avea-18-zile-nelucratoare-pe-an-3734063
(3) https://editiadedimineata.ro/10-mai-semnificatii-majore-pentru-istoria-romaniei/

Multumiri locotenente. Deci sunt 45 ani plus minimum 30.
Nu lustratie, nu restitutio in integrum, nu istorie, nu condamnarea comunismului.
@lt(rez), vă salut cu respect de Ziua Independenței României, 10 Mai!
La mulți ani România!
Superb articol locotenente, mulțumesc mult !
Pentru mine 10 mai este o zi deosebită, nu numai pentru semnificația națională, dar este și ziua de naștere a răposatului tată al meu, locotenentul Constantin S., comandant de tun anticar luptat pe ambele fronturi în linia întâi, rănit în munții Tatra și decorat cu ordinul Mihai Viteazul.
Și cu fraza aceasta „Cred că subiectul monarhiei este închis, nu facem aici pledoarii în acest sens însă facem pledoarii istoriei, aia nealterată, nemodificată de oribilul virus roșu, care ne-a infectat pana la nivel de ADN 45 de ani.” nu sunt de acord.
Paranteza deschisă în 1948 nu poate să fie închisă decât printr-un referendum în alegerea formei de guvernământ (monarhie constituțională sau republică parlamentară) unde voința populară poate să se exprime.
Actul samavolnic al ocupantului sovietic și a trădătorilor comuniști din țară trebuie șters în mod democratic.
Trăiască Regele
În pace și onor
De țară iubitor
Și-apărător de țară.
Fie Domn glorios
Fie peste noi,
Fie-n veci norocos
În război, război.
O! Doamne Sfinte,
Ceresc părinte,
Susține cu a Ta mână
Coroana Română!
Trăiască Patria
Cât soarele ceresc,
Rai vesel pământesc
Cu mare, falnic nume.
Fie-n veci el ferit
De nevoi,
Fie-n veci locuit
De eroi, eroi.
O! Doamne Sfinte,
Ceresc Părinte,
Întinde a Ta mână
Pe Țara Română!
Am onoarea, Lt! 🫡🇹🇩
Chapeau!
Fără monarhie tara va merge mereu în declin ca un om fără coloana vertebrala nu cu plagiati și fără credință ci cu adevarati oameni cu Dumnezeu în suflet fără partide politice pline de minciuni ci cu Adevărat administrator al tarii .Amin
Am onoarea domnilor, va multumesc pentru ganduri si va contrasalut din mijlocul acestui mobex, unde si maine, de la 06:00 voi presta. Nici nu mi-am putut imagina cata munca inseamna aceste exercitii insa va voi relata cealalta saptamana evenimentul.
Referitor la articol, vreau sa resubliniez daca nu am facut-o suficient: Nu este vorba despre 9 mai vs 10 mai, nu este vorba despre republica vs monarhie. Nu este vorba despre acel vs- versus. este vorba despre niste repere istorice si atat. Este vorba despre o cale morala pe care am fi putut-o lua in 90′ si ca pasii in democratie sa ne fie ghidati nu de aripa reformatoare din pcr ci de oameni cu coloana vertebrala, unul din ei find Corneliu Coposu.
Imi doresc sincer ca 10 mai sa redevina un centru al spiritului romanesc indiferent de filosofia unei forme de guvernamant, sa redevina ziua independentei cu tot fastul pe care il datoram unui asemenea eveniment, ziua unei istorii furate in 1947 si cred eu cel mai important lucru, o a 4-a semnificatie, dupa cum am relatat in articolul de anul trecut ziua primului protest anticomunist din Romania.
Am onoarea domnilor, traiasca Romania, Romania moderna, europeana, democratica si independenta!
Respectele mele Lt! Ți-am cam simtit lipsa in ultima vreme… In ceea ce privește 10 mai, Ziua Independentei, nu ne opreste nimeni sa o sarbatorim in sinea noastra, noi cei care iubim si credem in istoria noastra cea reala….
Mulțumesc pentru aducere aminte.
La mulți ani România!
E jale pe social media, s-au reactivat conturile lui Cacareaza Gucci de la alegerile din 2024.
Ajunsera sa laude anii ’50 si sa besteleasca PNL-ul de acum si pentru 1907.
Mulțumim !
Multumim Lt!
10 Mai este in primul rand despre recuperarea memoriei noastre colective, ca natiune!
Apoi exista o conexiune mai subtila dar importanta intre mostenirea Monarhiei si ideea de unitate nationala, de unificare/reunificare cu Basarabia noastra draga!
Si da, capitolul nu ar trebui inchis fara a fi macar lansat un referendum cu privire la forma de statalitate a Romaniei.
Mai ales in contextul actual al prabusirii credibilitatii celorlalte institutii ale Statului Roman.
Suntem intr-un moment de rascruce, in care este important sa ne redefinim pe noi ca natiune, incotro vrem sa mergem, strategia noastra de tara.
Si asta nu se poate fara a ne recupera istoria si memoria nationala, fara a ne consolida institutiile si de asemenea fara a ne recupera macar moral, partile din corpul natiunii ciuntite de hidra sovietica!
„referendum cu privire la forma de statalitate a Romaniei.”
Marius, te consider unul dintre cei mai rationali participanti ai acestei platforme. Dar te mai ia si pe tine apa! Cum crezi ca ar iesi rezultatul unui asemenea referendum? Si sa zicem ca, prin absurd, ar iesi monarhia! De unde iei monarhul, faci alegeri libere de monarh? Sau aduci unul din Anglia, Spania? Unu din orient ar fi bun, ca are bani!
Nu ar fi mai bine sa se-nsoare Nicusor cu Maria Sandu si gata unirea cu Moldova?
Constituția României, Art. 152 – Limitele revizuirii
(1) Dispoziţiile prezentei Constituţii privind caracterul naţional, independent, unitar şi indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independenţa justiţiei, pluralismul politic şi limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.
(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora.
(3) Constituţia nu poate fi revizuită pe durata stării de asediu sau a stării de urgenţă şi nici în timp de război.
@MariusZ – Nu poate exista nici un fel de referendum pe tema asta ci doar o… lovitura de stat, o revolutie, razbel civil, cum vrei sa-i zici: si invingatorul mortilor-alora-pe-paine din acest tip de conflict va decide.
Io sunt Republican, ti-am mai zis. Ne vedem la baioneta! 😉
@lt(rez) – Ca sa te sucaresc si pe dumneata (desi s-a mai dezbatut subiectul p’aci de multe ori), 9 Mai e Ziua Independentei (cand a fost Declaratia oficiala), nu 10 Mai (au votat-o a doua zi doar ca sa-i faca un cadou Regelui… de Ziua Regalitatii – incoronarea de la 10 Mai 1866, cu 11 ani inainte).
Deci, sa nu fim – n-o sa zic „ipocriti”, e mult prea mult, ci – cu dubla masura:
daca 8 Mai 1945 e Ziua Victoriei (semnata pe 7 Mai dar capitularea era consemnata ca sa intre in vigoare la 23:01, 8 Mai… 00:01 in URSS, 9 Mai)
atunci
9 Mai 1877 e Ziua Independentei Romaniei (nu 10 Mai, cea oficiala/legala din nou… din 2021).
Eu personal, accept 10 Mai ca Ziua Independentei daca si 8 Mai devine oficial/legal in Romania, Ziua Victoriei.
O sa mai marai, da’… mai putin.
Bre, dar de ce ma troluiesti? Uite, eu stateam linistit, cu mobexul, urlam la rezervisti ca daca le dai cu ocolire la stanga ei se duc in dreapta si tot asa… acum ma pui sa intru pe site si sa ma iau la tranta cu argumentatia. Pai? E frumos? Las ca vad eu cand ai si dumneata un mobex mic… wink-wink.
Deci, faza cu limitele revizurii este o falsa tema. Nu stiu cum si de ce ne-am trezit cu chestia asta ca mega argumentul rupe tot in fata ideii de monarhie. Ideea, in actuala constitutie este logica, clara si simpla. Nu putem taia cuvantul presedinte si sa-l inlocuim cu Imparat sa zicem, Palpatine sa-l numim. De ce? Constituia este scrisa intr-o logica dar si echilibru republican, iar functioneaza doar in acesta logica. Nu poti avea altceva in acesta constitutie decat presedinte cu ceva atributii executive. Nu poti nici macar revizui constitutia in sensul unui regim integral parlamentar. Asa este facuta si ideea este corecta, pentru ca si daca am reduce la absurd situatia si ar castiga sugeranistii aia cu Dacia, si vor revizui consitutia in sensul unei monarhii absolute cu CG Voievod al Daco-Romaniei, tot ajungi la problema de fond, ca nu poti investi puteri executive-guvernamentale intr-un neales monarh. Fie el si CG, care ne-ar face benzina 1 leu. Doh! Insa, orice modificare de substanta a constitutiei, ramanand in natura ei republicana se poate face doar printr-o noua constitutie. Si CG cand va ajunge Voievod al Natiunii, deci monarh, tot o noua constitutie va avea nevoie. Prin urmare, subiectul limitei revizuirii este un non-sens, pentru ca a fost conceputa strict pentru a pastra echilibrul. Alta constituie, new story, fie ea republicana sau daco-voievodalo-monarhica.
Insa, eu sunt principial republican, dar trebuie sa fac si acest argument, ca atunci chiar as fi cu dubla masura.
9 Mai. Nu! Pur si simplu nu, nu am de gand sa celebrez o declaratie din Parlament. Nu vreau. Vreau sa sarbatoresc cand armata a trecut pe sub arcul de triumf din lemn, ca atat s-a putut atunci, cu comandantii ei in fata, cand oamenii erau pe strada, cand toata suflarea a si celebrat. Iarasi, ceva ce nu exista in pana in 1948. Si mai e ceva, noi nu sarbatorim declaratii nici cand ar trebui. Intreba pe cineva de proclamatia de la Blaj, auzita de 10.000 de oameni. Nimeni nimic, dar, ne-a bagat pe gat comunismul o declaratie rostita ce-i drept de Kogalniceanu la o adunare de 100 si ceva de suflete. Hai sa sarbatorim asa 8 mai, a fi zis Kolganiceanu si la nevasta-sa, auzi, tu, Coana, suntem neatarnatori! La care nevasta-sa… iara ai baut ma cu cu Take Ionescu si Bratianu?
@lt(rez), ești răutăcios cu Mk, pe 8 Mai poate își scria și repeta discursul acasă și nu avea alt auditoriu!😈
„10 Mai este in primul rand despre recuperarea memoriei noastre colective, ca natiune!”
Imi place mult fraza asta.
Tare mi-a placut Alin Fumurescu. Mai putin scrierile politice, mai mult expeditiile lui prin padurile virgine. Se pare ca trebuie sa fi f departe de Romania ca sa intelegi ceva!
Privind 10 Mai, se vede ca Romania isi cauta in continuare drumul, nici macar ziua independentei nu si-o gaseste! In defniitiv e independenta, sau nu, ca proeuropeana e?
La unitatea militara 01940, scoala de maistri militari unde am calarit MIG 21, chiar pe platoul unde se facea apelul de dimineata era o placuta memoriala cu sefii de promotie ai scolii. Undeva era chiar Regele Mihai!? Ciudat era ca un ofiter insarcinat cu invatamintul politic ne povestea ca e mindru ca e profesor in scoala in care a fost regele!?
Apropos regi, mi-a placut la nebunie discursul lui Charles in USA!
Respectele mele Lt
La Mulți Ani României moderne!
La mulți ani, România, democratică și europeană!
10 Mai 1600: Ziua Unirii, prima (și efemera) Unire a Țării Românești cu Ardealul și Moldova
10 Mai 1866: Ziua Dinastiei
10 Mai 1877: Ziua Independenței
10 Mai 1881: Ziua Regalității
10 Mai 1905: Ziua Românității din Balcani
Ar fi grozav să revină 10 Mai ziua națională – atât din considerente istorice și naționale, dar și practice.
Chapeau domnule Lt rez! La Mulți Ani România!
Respect pentru munca, dedicatie si implicare in a mentine vie istoria.
Multa sanatate, iti doresc!
Excepțional tot ce ați scris despre sărbătoarea zilei Independenței 10 Mai.P0t să adaug că războiul de independență di n 1877 – 1878 a fost condus de principele Carol Întâi ,inclusiv trupele țariste au fost sub comanda Sa. Și după ce i-am învins pe turci țarul ne-a luat Basarabia de Sud și ne-a dat Dobrogea care era tot a noastră.
Este foarte adevărat ce spui.
Cer îngăduința d-lui locotenent: îmi permit să completez cu un link spre un articol ce l-am scris despre acestea, ornat cu imagini de epocă dar și cu fotografii contemporane ce le-am făcut la Grivița, la Gorna Studena și Pordim (aici a fost cartierul general al Regelui Carol în timpul Războiului de Independență, în prezent e o casă memorială îngrijită cu respect și recunostință de către vecinii bulgari):
https://calatoriifestinalente.wordpress.com/2018/06/13/vulturul-roman-la-plevna/
10 mai ziua națională a României. Sau 9 dacă sunt cârcotași. Din cauză ca și datorită ca : ziua Independenței! Dar nu 1 decembrie, la fel de bine putea fi 27 martie.
1 decembrie e partea de final a procesului de unire din 1918, cu provincia cea mai importantă. Plus, e o dată ce nu poate fi legată facil de instituții politice al căror rol poate fi discutat la nesfârşit, cu cele bune şi rele.
Total de acord. Nu trebuie să legăm ziua nationala de instituții politice. Eu unul cred ca data de 1 decembrie a impus-o instituția politică Ion Iliescu un post comunist, reprezentant al comunismului naționalist cu fața umană. Iată actul de naștere al zilei de 1 decembrie ca zi națională : Ion Iliescu: “Bineînţeles că ziua care marchează unirea tuturor provinciilor istorice româneşti într-un stat naţional unitar este cea mai indicată să fie considerată ziua noastră naţională.“ Doar ca părerea mea este, spre deosebire de cea a domnului Ion Iliescu, ca ziua independenței se unica și mă importantă. Și încă ceva: cât de frumoasă e o zi de primăvară spre deosebire de cenușiul specific comunismului.
Să-l numeşti pe rāposatul Iliescu „instituție” i-ai flata nemeritat memoria. Şi există, într-adevăr, argumentul comodității, deşi e minor, iar luna mai poate avea la fel de bine zile mizerabile. Problema e că sărbătoririi zilei independenței i s-ar sui invariabil în remorcă discuții pe subiectul monarhiei, temă divizivă şi tratată cu sămânță de scandal (şi anacronică, din punctul meu de vedere). Parcă e preferabil de ziua națională să aibă de comentat o minoritate, cel mult, în loc de certuri anuale ca la piață, utilizate de diverse partide cum le convine.
daca e vorba de unire, prima dintre Moldova si Tara romaneasca a creeat Romania
chetia cu 10 mai era ziua regelui
eu nu le am cu monarhia ereditara, care e o distorsiune a monarhiei elective, alegerea celui mai bun (sau mai abil) conducator
oriunde in lume, sa fie state sau companii, mostenitorii au dus respectiva entitate in santz
cele cateva generatii de hohenzollerni sunt un exemplu de manual
c1 nu a avut mostenitori biologici? pai in loc sa alegem din ce era mai bun pin evropa, sa vedem pote are pe undeva fun nepot.
nemaivorbind ca se putea trece la republica
bzw, chestia cu 1 dec, desi importanta, pune sare pe rana unui milion de unguri, care in replica sarbatoresc masacrele de la 1848. si se gasesc diversi gusati de politicieni romani care ii si felicita. alminteri, ungurii au si ei mai multe sarbatori de serbat
cheers
am citit si eu dimineata acest articol, desigur m-a impresionat, am bagat chiar comentarii care, probabil vor apare de 23 August.
Intre timp au aparut si alte marturii vii. De data asta chiar m-a podidit plinsul.
Ma gindeam si la intoarcerea armelor, ca ing mi-as imagina o pusca care sa traga si in fata si in spate, sa nu mai trebuiascä sa o intorci.
Regele a murit, traiasca Regele!
ai stat pin germania, probabil ti-au tatuat aia pe frnte ca romanii e tradatori
cand te barberesti dimineatza scrii cu ruju pe oglinda chestii cu pusca care trage bidirectional
numai ca ce sa vezi, finlandezii au procedat exact la fel si nu-i mai porcaieste nimeni
batrinii se barbieresc dimineata, tinerii seara, de ce?
Miksi suomalaiset eivät koskaan eksy metsässä? Koska he eivät koskaan puhu.
Trebuie sa recunosc ca am evitat multe alte popoare, nu numai finlandezii, nu am vorbit niciodata despre Sentinelii Mashco Piro Shompen Akuntsu (Brazilia): În prezent mai există doar 4 membri supraviețuitori Awá (Brazilia) Pigmeii (Bazinul Congo, Asia de Sud-Est), Hongana Manyawa (Indonezia) si f rar despre olteni!
Doar ca sa ne aducem aminte in ce tara traim.
https://b365.ro/dispar-din-bellu-ravnitele-morminte-ale-elitelor-bucurestene-in-pericol-e-si-cel-al-patronului-la-vulturul-de-mare-cu-pestele-in-gheare-negustorul-care-a-cladit-imperiul-hainelor-604548/
https://www.youtube.com/watch?v=ml9OqSyaFvE
Țară de tâmpiți. Singura țară din lume care refuză să își sărbătorească Ziua Independenței. Morții mă-tii Ilici!
De la Ziua Independentei „meltenilor” din cele 2 Principate (io mi-s unu 🙂 ) si pana la Marea Unire … Transilvania a mai stat vreo 40 de ani sub Imperiul Austro-Ungar.
Respect transilvanenilor care au luptat in 1877-1878… si care au murit inainte de 1 Dec 1918, fara sa vada implinit Visul.
https://www.youtube.com/watch?v=fGETx0D2HcI
Ceva interesant de prin arhive.
Parada primului partid unic, cred ca apar acolo si ultimii veterani din razboul de independenta, filmari cu un Mircea nou nout. Nu cred ca se astepta nimeni ca in anno domini 2026 sa mai fie inca in uz.
Se defila cu mana dr ridicata…..
la mintea mea, de 10 maiu este despre independenta tarii si despre cei care nu au precupetit nici un efort pt existenta continua a tarii
in special militari,
cei multi morti si raniti in Razboiul de Indepedenta, cu dotare insuficienta si cu strategii discutabile – romani morti si raniti nevinovati, multi
in Marele Razboi numit ulterior Primul Razboi Mondial, la Turtucaia, Marasti, Marasesti și Oituz,
in cel de al doilea Razboi Mondial,
de multii nevinovati morti sau schingiuiti in perioada comunista,
de mortii si ranitii din Decembrie 1989,
de mortii si ranitii civili din Mineriade,
in militarii morti si raniti in teatrele de operati,
de cei care au protestat la capitala patrei impotriva ordonantei 13 in anul 2017,
si de altruismul tuturor celor care cred in independenta tarii,
asta ne tine inca indepedenti,
si mai sunt si alte minuni comuniste, afara de cele din articol,
am sarbatorit aproape 50 de ani ziua de 23 aug., ca zi a indepedentei de stat, zi la care s-a semnat pactul ribentrop molotov,
ca lupta pt. indepedenta nu s-a terminat la promulgarea din 10 maiu 1877,
sau cu poezia lui Vasile Alecsandri,
schimbarea formei de guvernamant este o eroare de apreciere,
ca stim derapajele din perioadele de domnie ale lui Carol al II-lea, sunt date multe pe tehnomil,
prefer de departe, conducatori ce pot fi schimbati la 4/5 ani in locul unei domnii ereditare care nu mai are nici o legatura cu natiunea si tara,
https://citate.juridice.ro/14257/traian-briciu-o-societate-care-isi-respecta-constitutia/
Am uitat să reproduc art 2 al Legii fundamentale – Constituția României
(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
(2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu.
Actuala Lege fundamentală a fost votată prin două referendumuri și aprobată de palavrament si Curtea Constituțională, și este în vigoare
Istoria se scrie de învingători
Și așa cum am avut 50 de ani independența de stat la 23 aug ca atunci au vrut rușii, ca noi să sărbătorim pactul ribentrop molotov, rezultă ca am avut conducători slabi, foarte slabi
Tot așa s-a încercat a se asocia ca independența ar fi făcut-o regele personal, ca de aceea s-a sărbătorit multe zeci de ani la 10 maiu atât ziua regalității și cat și independența de stat
Pe când independența de stat a fost în principal meritul armatei și a poporului, care au plătit prețul de sânge pt realizarea independenței de stat și menținerea acesteia până azi
Tot așa cum se sărbătorește ziua armatei la 25 octombrie, data care minune este ziua de naștere a regelui Mihai I, cumva ca și cum armata s-ar fi întrupat sau ar fi reușit maximul fix de ziua regelui – ceea ce e o prostie, pt ca războiul înseamnă morți mulți, inclusiv civili fără apărare, nu doar militari
La mintea mea, istoria ar trebui sa ne învețe sa nu repetam aceleași greșeli din trecut
Aceleași manipulări ca o persoană a adus independența
Ca stalin și poporu rus fericire a adus
Sau ca evreii i-au adus pe rusi in țara noastrăetc etc
Istoria independenței de stat nu s-a încheiat la 10 maiu 1877 sau odată cu regalitatea modernă
Istoria independenței de stat continuă și azi
c1 a fost ok
monarhia ereditara e o narozie, confirmata de istoria Romaniei, printre altele
Da prietene, despre asta vorbesc si eu, am spus in atatea articole ca este o sarbatoare militara.
Si nu am vb de monarhie, dar oricum iara sunteti pe aratura, si tu si colegul de mai jos.
Toata linia de argumentare este ilogica. Adica, imi dati ipoteza monarhia nu functionaza pentru ca am avut un monarh sau doi, sau 10 daca am fi englezi inoportuni timpului si epocii in care s-au aflat. Bun, dar acelasi rationament, nu se aplica republicii pentru ca „poti schimba seful de stat”. Adica, ca in Republica Socialista, unde presedintele cu sceptru vroia sa-l lase pe tron pe fi-su. Zici, ee, stai, e republica din aia totalitara, nu merge, tre’ sa fie democratica. Oke, pai in republica democratica, noi am inceput cu un presedinte cu 3 mandate. No’ dracie.
Bun, zici republica, ca suna bine si prinde la „publica” mai ales ala needucat. Dar republica este si Corea de Nord, cu sefi de stat ereditari aflati la runda a 3-a, republica este si Bielorusia dar si Rusia, unde presedintele ales a prins 4 Papi in functie, si functia de papa e functie pe viata.
Caracterul electiv sa fie atunci „republica”? Ba nu, ca monarhii elective erediatre mai exista, dar si in Europa. Ca-i o monarhie teocratica electiva si nu are echipa de fotbal, e alta poveste. Bun, si atunci ce-i republica pana la urma? Simplu, chiar si cu un sef de stat pe viata, si chiar ereditar(au fost cazuri in istorie, Venetia de exemplu), republica inseamna suveranitatea fara concurs a poporului prin manifestarile sale. Adica, in prezent, manifestarile suveranului, adica noi, sunt referendumurile. Am votat, 300, o camera, fara penali… si 9 arhonti decid peste aceste manifestari ale noastre. Da, eu am votat pentru 300 dar nu-s de acord cu o camera, dar, ma supun! Ca asa e in democratie. Eh, astia 9 smecheri nu vor sa dea un termen de aplicare rezonabil la aceste referendumuri, ca daca le faci peste 100 de ani, poate nu mai sunt relevante. Uite ca nu dau, pentru ca in mod normal, trebuiau invalidate toate alegerile de dupa referendum. Nu baietii, refaceti alegerile cu 300 si o camera si gata. Ca asa a zis suveranu. Dar? Kanci. Deci, ce republica suntem noi unde avem functii pe viata validate formal. De la guvernatorul BNR la juristul nepereche „alta intrebare”, inscaunat pe viata, Lord Protector al Consiliului Legislativ. Si bine bine, acum imi veti spune astea-s exemple razlete. Serios? Prin intermendiul listelor parlamentare, facute de partid, aveti idee cati fii si fiice ocupa scaune parlamentare? Mai departe, dar mandatele care se incheie si-s prelungite aberant, cum ar fi asa zisa avocata a poporului. Mai contiunui? Nu mai imi citati din articolul 2 va rog, ca ma doare capul. Nu zau? Nimeni nu poate exercita suveranitatea in nume propiu? Serios? Si CCR-ul ce face? Si o trupa smechera de magistrati de la ICCJ care isi completeaza legi prin hotarari judecatoresti? Despre ce vorbim mai baieti, ca-s sincer satul de povestile astea. Realitatea din teren e alta.
Ca sa rezum, strict la o cale morala ma refeream in articol, Coposu mai exact. Era imposibil ca dintr-un vector politic ca si Corneliu Coposu sa emane o clasa politica ca si cea de astazi. Esenta democratiei, fie in forma republicana fie in forma monarhica daca pornea de la Coposu era fix ce spun mai sus, acea vointa suprema a poporului la care politicul nu indraznea sa-i puna capac. Dar acel capac este pus si ne va fi pus in continuare pentru ca ei asta inteleg din forma de guvernamant, din democratie, din orice. Ca, ala cu putere face ce vrea p’la lui. Daca nu traim intr-o monarhie absoluta, eu sunt Principele Andorei si Presedintele Frantei in acelasi timp. Oh nu stai… cele doua functii sunt…
englezii au avut mecanisme constitutionale,
noi am fost cu o conducere mai nepregatita, oameni slabi in vremuri grele, cum se stie,
incepand cu liderii politici si terminand cu conducerea religioasa,
se stie de inzestrarea proasta din razboiul de idependenta, inferioara inamicului,
intamplare intamplatoare, cam in aceiasi perioada istorica, domni straini germanici ori austrieci, au preluat conducerea tarilor balcanice,
greci si-au alungat conducatoru german otto,
noi mai ospitalieri, pe sistem traditional, am pus tara inainte oricui a dorit sa o conduca,
sigur, la noi a venit gogoasa cum ca asa s-a gandit Monstruoasa Coalitie, spre binele Balcanilor,
patria reste norodul iar nu tagma jefuitorilor cocotati temporar pe scaune,
din nefericire prea multe suse istorice clameaza ca Carol I a adus indepedenta, ceea ce este o eroare nefericita de apreciere, prin neluarea in considerare a contextului rezultata din razboiul ruso turc, razboi care nu s-a derulat doar in Balcani, si a hotaraei palavramentului privind indepedenta,
istoricii nostrii, s-au vandut de regula ieftin, cu ei mergem inainte
astazi familia zisa regala nu este o solutie,
stiu prea putin limba,
si au obieciuri proaste traditionale spre rau si distrugerea tarii,
este posibil sa se fi amestecat in procesele lui Paul Philipe, fiul lui Mircea Lambrino,
ca nu poti sa crezi ca prima instanta a patriei a aplicat abuziv legea in interesul nostru national,
https://ier.gov.ro/wp-content/uploads/cedo/Cauza-HOHENZOLLERN-De-Romania-impotriva-Romaniei.pdf
crezi ca e o intamplare ca francezii nu il extradeaza pe acelasi Paul Lambrino
sa fi mare nu-i mirare
sa fi om ii lucru mare
Deci, nu stiu cum sa ma fac mai explicit decat atat. Eu nu vorbesc de monarhie, eu intreb de ce lucrurile deranjante din acel sistem sunt mai putin deranjante sau chiar deloc in republica, la noi. Mai mult, noi avem de reparat una bucata republica, nu monarhie.
Paul, si nu stiu care nu au nici o relevanta in discutie, nu-s membri ai ong-ului pe nume „casa regala”, asta este din ciclul whatabout-ism la whatabout-ism. Putem vb despre Ioana Basescu mai bine, e mai actual si relevant in context republican.
Lasa Grecia si alte natii in pace. Nu doar ca nu-i bun exemplu dar aia in general dadeau afara pe unul sau pe altul in functie de aliante. Si Casa germana de Wittelsbach a fost inlocuita cu casa… tot germana de Glücksburg, ultima ramura supravietuitoare a casei de Oldenburg, cam ca si Hohenzollerni de veche. Deci printre cele mai vechi. Si asta cu conducatorul strain, e doar prostia noastra si imbecilitatea faptului ca nici in secolul acesta nu am reusit complet sa ne scoatem noroiul dintre degetele de la picioare, chiar si cu bata. Altii, mai ospitalieri ca noi, britanicii, au o casa germana de pe la 1714, cand ultima regina birtanica Anne a murit. Pe tron, si in prezent se afla casa de Gotha-Coburg, desi vreo 4 monarhi au venit din casa de Hanovra. S-au facut ei Windsor, dupa numele palatului in care stateau, in primul razboi din cauza antipatiei fata de nemtii cu care se luptatu pe la Verdun.
Nu-s de acord cu aproape nici o apreciere istorica din text, putea sa voteze parlamentul pe ma-sa si pe tac-so, ca luau toti o palma peste cap de la inalta poarta de-si reveneau instant. Iar contextul politic a fost girat de niste relatii diplomatice. Hai sa nu facema cum toata academia romana, sectia de istorie idioti, ca nu „stie” ei istoria de la Roller citire. Ne-au vandut la cine? Serios, Iorga la cine ne-a vandut? Ca asta de azi cam de la el o avem, si am ajustat-o pe alocuri, mai ales prin alea cand noi ne-am comportat ca niste idioti.
„Primitorii”si „hospitalierii”lu’ fix cucu gol ce suntem. Astea-s pansamente cu apa rece pentru prostie transgenerationala. Ca deunazi am furat de la aliatu’ american nisceva tone de combustibil.
Revin, si hai sa stam pe topic totusi, noi, suveranii am votat ceva, cum nu exericta 9 indivizi suveranitatea in nume propiu daca ignora voturile noastre.
Între timp sosoaca a sărbătorit independența la reprezentanta diplomatică a agresorului strămoșesc de la răsărit, încercând să surprindă esența poziției cu pantalonii jos în fața criminalilor conduși de la moskva
https://www.digi24.ro/amphtml/stiri/actualitate/diana-sosoaca-in-vizita-la-ambasada-rusiei-de-ziua-europei-3763043
Și are și fani în palavrament, zice ca a strâns 150 de semnături de la mai mulți palavramentari obositi care vor să îl demită pe președintele republicii, ca a auzit ca nu vrea sa predea funcția și țara către cuplu tradițional jeorjescu – semeon
Dacă înainte de 89 manipularea era obligatorie și se numea linia partidului și oricine o încalcă avea de suferit, trecând peste incapacitatea intelectuală a șefilor de partid care se cunoaște, la ziua de azi manipularea vine pe feisbuk și tictoc, binenteles daca ești sărac cu duhu și crezi toate trăsnăile