Programul MLI – propunerea a reflectat o ambiție mai largă de a poziționa România ca un hub central pentru sistemele terestre europene, cu un pachet industrial și de capabilități cuprinzător.
Elementele-cheie ale propunerii au inclus:
- Soluție MLI cu spectru complet, acoperind toate variantele solicitate de Forțele Armate Române, inclusiv post de comandă, MEDEVAC, TEHEVAC și configurații cu mortier de 120 mm
- Un total de 298 vehicule propuse, acoperind întreaga cerință a programului de înzestrare MLI pe șenile al României
- Valoare totală a contractului de 2,8 miliarde de euro, rămânând în limita bugetului de 2,9 miliarde de euro aprobat de Parlamentul României și Comisia Europeană
- Prețul mediu per unitate de aproximativ 9,5 milioane de euro
- Livrare până în 2030, cu un plan de producție etapizat: 58 de unități în 2028, inclusiv 32 asamblate în România; 120 de unități în 2029, produse integral în România; 120 de unități în 2030, produse integral în România
- Tranziție la producție localizată, concepută pentru ca peste 90% din totalul unităților să fie fabricate în România
- Infrastructură industrială mixtă de producție, disponibilă imediat, stabilită cu un partener industrial local la Petrești, județul Dâmbovița, permițând producția în faza inițială înainte de finalizarea H-ACE Europe
- Localizare inițiată la aproximativ 72,7%, cu un plan de atingere a până la 80%, inclusiv componente critice precum motorul și grupul motopropulsor prin transfer de tehnologie; susținut de un Bill of Materials (BOM) detaliat, piesă cu piesă, depus la autoritățile române
- Configurație tehnică avansată, inclusiv o arhitectură de turelă de nouă generație, integrarea completă a sistemului de rachete antitanc Spike LR2 și o comunalitate ridicată cu obuzierul K9 „Tunet” și turela Piranha V aflată în serviciu cu Forțele Armate Române, optimizând costurile ciclului de viață și logistica
- Lanț de aprovizionare local constituit cu peste 30 de companii românești din domeniile producției, componentelor și tehnologiilor de apărare
- 1,3 miliarde de euro în investiții directe și transfer de tehnologie, inclusiv facilități de producție pentru K9, MLI-uri, muniție, sisteme fără pilot, rachete de rază medie și lungă și alte capabilități avansate
- Impact economic mai larg estimat la 14,4 miliarde de euro și crearea a peste 9.000 de locuri de muncă
- Angajamentul de a aloca producția a până la 200 de sisteme terestre pentru programe globale României, asigurând utilizarea pe termen lung dincolo de cererea internă


Chapeau!
Nu este condiție în SAFE să fie contracte cu firme din UE?
Ba da – Hanwa nu a câștigat contractul.
https://www.mediafax.ro/economic/ce-propune-hanwha-aerospace-romania-pentru-industria-de-aparare-lino-lim-am-privit-romania-nu-pur-si-simplu-ca-o-piata-de-export-ci-ca-un-hub-strategic-pentru-europa-de-est-23732787/amp Hanwha Aerospace Romania SRL, “firma din UE”, proprietara fabricii de productie de tehnica militara in curs de construire in Petresti, Dambovita, cea mai mare investitie de acest tip in Romania de dupa 1990, nici macar nu a fost solicitata sa depuna o oferta in achizitia MLI. Aceasta este “oferta nesolicitata” pe care au depus-o autoritatilor romane… Pe care autoritati le-a durut in… pix si nu au solicitat oferta decat Rheinmetalului, de cat de “transparenti”sunt, de cat “mediu concurential” (n-)au asigurat si de cata raspundere pentru eficienta cheltuire a banului public (adica al tau, al meu, al nostru si al copiilor nostri), iarasi, (n-)au. Nu tu Hanwha Romania, nu tu GDELS, nu tu BAE…
deabia astept alea 1,3 miliarde investitii pt un contract de 900 milione de euro
🙂 🙂 🙂
🙂 Multi s-au lasat dusi dupa fenta la postarea asta. La drept vorbind, dpdv tehnic, in afara de testarile facute in competitia australiana, care o dau pe Redback superioara Lynxului, niciuna dintre platforme nu este battle-proven. CV90 a celor de la BAE ar fi fost singura, si nu oriunde ci in conflictul de langa noi, in Ucraina.
Concluzia la care au ajuns ucrainienii insa dupa 4 ani de razboi, sange varsat, teritorii pierdute, economie devastata, orase si infrastructura facute praf, arme date cu taraita de catre occidentali, promisiuni neonorate si transformare in moneda de schimb pentru te miri ce castiguri diplomatice sau economice este ca SINGURELE CAPACITATI DE PRODUCTIE DE APARARE PE CARE TE POTI BAZA NECONDITIONAT IN CAZ DE CRIZA SUNT CELE PE CARE LE AI IN CURTEA TA, astfel incat acum, cu chiu cu vai, au ajuns sa produca 70% din ce au nevoie pe front.
Cinste polonezilor ca au inteles si lucreaza la asta cel putin din 2014 incoace! Au ajuns astazi in punctul in care eu nu cred ca rusii se mai gandesc sa-i atace in urmatorii 50 de ani, impun astazi decizii la Bruxelles nu le primesc cu capul plecat si cu greu ii poti considera pe poloni cetateni europeni de mana a doua.
Ce mi se pare mie important din toata tarasenia asta este ca cei care conduc Romania, daca tot li s-a impus sa cumpare de la Rheinmetall cu banii imprumutati prin SAFE, nu au avut minimul sange in instalatie sa introduca oficial oferta Hanwha Romania in competitie. Ar fi ceat parghii de nogociere pe multiple paliere – cerinte tehnice, pret, transfer tehnologic, grad de localizare a productiei etc.
Ar fi fost evident in dezavantajul major al Rheinmetall, insa ar fi fost la fel de evident in avantajul intereselor esentiale de securitate si economice ale Romaniei!
Asta ar fi fost asteptarea mea legitima de la cei pe care noi, romanii, i-am mandatat sa ne reprezinte in SAFE si in acest program de inzestrare, politicieni si, cu atat mai mult, ofiteri ai Armatei Romane. Sa le fie rusine!
Daca nu ma insel in Ucraina mai bine au performat IFV-urile de generatie mai veche, Marder-ul german si Bradley-ul american.CV -ul a iesit mai rar in evidenta.
In Ucraina Marderul german este nr 1, alaturi de Leopard 1 dpdv al intretinerii.
am citit ca (si) la noi se face intretinerea Marder ucrainene…
https://newsweek.ro/international/rheinmetall-a-inaugurat-in-romania-un-centru-de-reparatii-a-blindateor-de-infanterie-marder-pentru-ucraina
Ma refeream la MLI-uri dar da asa este Leo 1 pare ca s-a descurcat mai bine decat frații și verii lui mai avansati.
De scump banuiesc, dar ati uitat de PzH 2000, care e cel mai scump. Nr 1 la MLI e stramosescul Bradley.
Bradley-ul a fost chiar forte bun.
si cu cine realizeaza ucrainieniii capacitatile alea, cu coreea de sud si israel ?
… cu gospodinele ucrainiene care imprima 3D piese de drone in bucatarie.
„Aceasta nu este tehnologia Lockheed Martin, General Dynamics sau Rheinmetall” Armin Papperger, CEO Rheinmetall
PS: ai fi uimit daca ai sti cata tehnologie au dezvoltat ucrainienii cu sprijin israelian
cum sa nu in lumea aia occidentala licentele se respecta vezi tu de aia ai anubis pe cobra,in lumea aia occidentala australienii o sa faca mogami cam 3 buc alea facute de MHI restu o sa ajunga la litigii legate de austal si coreeni asa si cu ucrainienii daca ala care cerceteaza iti da licenta pt alea complicate faci, nu mult succes si vise placute cu fabrici si investitii coreene si mareata tehnologie pe care altii o au de 20 de ani
Văd ca sunteți tutti esperti di the. militare….insomma,ce ne qualcuno il capo?
Eu nu am mandatat acești trădători de la USR,eu am votat una și alții sunt la conducere azi cu 7-8 %…Suntem vînduți pe 3 generații și încă nu am plătit gaura de la Pfizer,nu?
Bunelu, ne-ai dat pe spate cu comentariul tau de gâgă…TU, cine esti, importantule, sa te intrebe Usr. Daca era randul Aur-ului, la semnatura, era de bine?
Dupa cum ti-ai ales nick-ul, pesemne ca ai realizat ce corect te caracterizeaza; nici macar nu ai aflat ca votul tau , laolalta cu aspiratiile tale, le-ai putut exprima pe 01 dec. 2025. Mai ai o sansa in 2029. Pana atunci ciocu’ mic!
Coreea este departe, Germania și Ungaria sunt aici lângă noi, în caz de problemă mondială, vin mai greu piesele din Coreea, chiar dacă faci 80% aici, fără restul de 20% nu merge mașinăria!
Peste GDELS – ma bucur ca au sarit, ASCOD 2 este sub celelalte MLI-uri.
Concluzia o știm cu toții …s-a mers cu oferta nemțească pe alimente politice….. fara transparența din partea autorităților… și impresia că iarăși ne-am vândut pe
cparale găurite interesul !
40% comparativ cu 80% producție ….. Frumoas!!
Trebuie să-i apreciezi pe coreeni …. vin și „bum”… !!!
Ne arată oferta depusa…..și ce oferta frumoasa aveau…. !!!!
Hai buburuzelor…hai,hai ….care vrea să facă sepucu primul ???
Cine e primul care își dă cu tesla in cojones ????
Cine strigă peimul trădare , cine strigă peimul corupție ????
Cine ?
PS: cine are tupeul sa îmi spună că, combinația cu nemții nu pute a mânărie de partid ???????????
BOLO: I did it!
Hop …gata și s-au pus stanța de vinovat de serviciu !!!
Ești sigur că doar el este capul răutăților ?
Eu am un presentiment si cred că este împărțită vina !
Caracatița e mult mai mare și cu mai multe tentacule și ventuze.
Inclusiv tentacule nemțești…..!
Daca ai cauta putin cum a aparut SAFE in Romania, si cand s-au pus bazele, nu ai mai manca kkt cu Bolo, plus ca pesedeul a fost tot timpul adanc bagat in toate contractele astea, de ce crezi oare ca armamentul usor a trecut la Interne??? Ia vezi Predoiu cu cine e prieten, nu cumva cu clientela pezdeului?
Bolo a avut extrem de putin spatiu de miscare, dar a fost expus tuturor ca fiind cel care face toate relele.
Pana si taierile bugetare care au afectat populatia nu au fost decise de Bolo ci de alianta pesede-penele. Adica nimic nu se facea fara mana pesede. Iar cand Bolo a inceput sa dea in sinecuri si in administratiile mufate la banii statului, pesedeul l-a dat jos. Asa ca ce tot balmajesti, ca nu pricep?
Inca esti nervos ca a picat cap de fonta….o sa-ti treaca…
SAFE este de la bun inceput cu dedicatie pentru companiile europene si cand zic europene ma refer la cele vestice…. pai tu crezi ca ti-ar aproba tie Bruxeelluuuu imprumutu SAFE daca Romania ar fii cumparat de la coreeni…. Bai oameni buni, pe ce lume traiti…… acesta este un program creeat special pentru a sustine industriile Germaniei, Frantei, Italiei, Spaniei plus cateva, adiaca a celor care joaca la butoane, sau voi tot mai fumati rahatul cu fratia europeana care ne-a fost turnat pe gat la aderarea in UE si pe care il vomita fel si fel de ciumpalaci pe la televizor???? Si nu…. nu sunt nici Putinist si nici Trumpist, nu imi place nici unu dinte ei.Pentru Bruxelles si majoritatea populatie din Vest, Europa include doar Vestul plus cativa, restul suntem „europeni” de clasa a doua…. sau mai pe scurt tigani, nespalati, analfabetii, low IQ si asa mai departe, cei care traiti sau ati trait prin Vest stiti deja cum sta treaba…. acum ca vreti sa recunosteti sau nu, e alta poveste…..
UE baga bani in Europa și asa și trebuie. Dacă veneau coreenii și promiteau ca 100% din MLI se face la noi sau în Europa, poate ar fi fost altă treaba deși chiar și așa multe se pot promite.
Ar fi fost prea frumos…..recunosc ca fiind fan redback am sperat pana in ultimul moment dar na, na fost sa fie!
oferta nu arata rau de loc, pe langa faptul ca ai ‘comonalitate’ cu thunderul…Rmetalul nu are atata localizare de productie…e ceva ce scapa la prima vedere?….vad ca nemtii vor sa cumpere damen mangalia…se poate ca per total sa iesim mai ok cu ei? sau e pura spaga/smecherie romaneasca
bolo a tot avut contacte cu nemtii la diverse nivele
in plus, un search simplu:
investitii germane in bihor
vezi ce iese
Dar te rugăm, nu te sfii, dă-o și pe aia cu Bolojan și statuile.
Zi-ne cum l-o dărâmat el pă Mihai al nost’ și l-o pus pă Ladislau al ungurilor!
nu le am cu statuile
incercati la scara B
asta cu Bolo am bagat-o pt ca a tinut in mana safe, nu ministrii useristi la aparare si economie
https://www.google.com/search?q=investitii+germane+in+bihor&oq=investitii+germane+in+bihor&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqBggAEEUYOzIGCAAQRRg7MgcIARAAGO8FMgcIAhAAGO8F0gEIMjQ2NGowajeoAgCwAgA&sourceid=chrome&ie=UTF-8
https://www.google.com/search?q=intalniri+bolojan+cu+germani&oq=intalniri+bolojan+cu+germani&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyBggAEEUYOTIHCAEQIRigATIHCAIQIRigATIHCAMQIRigAdIBCTI4MjUxajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8
acu stau si ma intreb ce dreaq a cautat ND in austria cu tot familionul
ceva cu energia? s-a calcat pe bombeuri cu Bolo?
ar explica campania rabiata antiND/proBOLO care e evident teleghidata
„bolo a tot avut contacte cu nemtii la diverse nivele”
Groaznic! 🤪 Cum de a îndrăznit așa ceva?! 😃
Rheinmetall a declarat ca o sa foloseasca decat 10%-15% din capacitatea santierului Mangalia, restul o preiau elvetienii.
Doar
Din cate am inteles si productia de nave de catre Rheinmetall la Mangalia o sa fie in procentaj de doar 50%-60%
Unde ai văzut știrea , pune-o s-o vedem și noi …..pls!
Daca e ca tine…..și cele spuse sunt pe surse sigure….atunci e problema mare și ăștia dl anticorupție trebuie sa prezinte niste chestii ……
https://www.zf.ro/eveniment/romania-mentionata-teleconferinta-gigantului-german-rheinmetall-23147108
Este si mai picanta povestea… https://www.bursa.ro/mapn-artificially-inflates-safe-funding-to-cosmeticize-mangalia-collapse-04459855. Ordinul de aproximativ 920 de milioane de euro (din fonduri SAFE) pentru construcția a 4 nave (2 nave de patrulare și 2 pentru scafandri) a fost supraevaluat special pentru ca Rheinmetall să aibă marja de profit necesară pentru a „înghiți” datoriile Santierului Naval Mangalia și a-l reporni. Adica o schema de ajutor de stat neautorizata, sub care guvernul nu plătește datoriile șantierului direct din buget; in schimb umflă valoarea contractului (face Markup), platind un preț mult peste prețul pieței.
Inteleg ca Damen a depus deja plângeri la Curtea de Arbitraj de la Viena și ar putea sesiza Directoratul General pentru Competiție al UE, susținând că favorizarea Rheinmetall distorsionează piața unică.
Statul se crede omnipotent când vine vorba de legea insolventei , nu cred ca vor face nimic , dar asta e altceva
Oricum, reiterez încă o data ca daca intra cu picioarele in Șantierul Damen Mangalia , statul va plăti de nu se poate si nu prin instanțele naționale …..
Încă nu pot înțelege o anumita abordare din zona politica , totul este împotriva Damen . de ce ? Mie mi se pare ca au fost cei mai corecți in tot ce sa întâmplat…. toate problemele cu Damen au fost din vina incompetentei politico functionale si legale impuse de către Statul Roman ……….
Damen a depus plângere la Curtea de arbitraj, a fost pentru modificarea la OUG 109/2011 prin care au schimbat Managementul de la Santier
Acuma vor avea mai multe argumente pentru ce se intampla cu acest program safe, si vor putea mult mai bine argumenta ca statul defavorizează Damen in favoarea unui actor international care nici nu mai produce nave, mai ales ca si clasa poltica recunoaste cu subiect si predicat acesta implicare .
Rheinmetal au cumparat Lurssen/NVL, aceeasi companie care fac cele 2 opv-uri pentru bulgari….
Guvernul a ignorat o ofertă de 457 milioane de euro pentru patru nave militare şi vrea să facă o achiziţie similară prin SAFE, cu 920 de milioane de euro | News.ro https://share.google/fLgXCSz4WofKsf05p
A revenit și damen cu oferta lor, transmisa către statul Roman
Undeva mi se pare ca jucam într un film ffff prost
Concluzia : totul pentru Rheinmetall și cam atâta
MApN susține că nu a ales oferta olandezilor de la Damen Galați pentru că navele care vor fi construite cu finanțare prin SAFE nu îndeplinesc cerințele care vizează capabilitățile de luptă antisubmarin https://share.google/xhiqi8kX7uPayMrxe
Și răspunsul Mapn, navele Damen nu îndeplinesc cerințele
Las specialiștii sa se pronunțe, oricum eu nu cred vrăjeală de la Mapn
Motivul pentru care planul de salvare a Șantierului Naval Mangalia a fost respins de creditori https://www.libertatea.ro/stiri/cum-au-blocat-zece-creditori-salvarea-santierului-naval-mangalia-5731479
Un update la procedura, a fost respinsa vânzarea de către adunarea generala a creditorilor….
Pam Pam,…..nu este asa de simplu pentru stat sa cumpere sau alții…. De urmărit cum se soluționează acesta speță
Era logic pentru cine a mers la scoala ca asta se va intampla. Dar cand Mercelino covrigarul se crede jmeker pe banii romanilor – isi aroga „ce vrea muschii lui” in relatia cu partenerii straini. Ca doar nu el plateste din buzunarul lui, tot aia de-l voteaza ajung sa plateasca oalele sparte pe langa ceilalti contribuabili.
Dar in tara in care contractele au putere atata cat spate politic, nu ar trebui sa mire.
Justitia oricum canta precum un tonomat. Chiar as fi curios cati juristi sunt si inregistrati ca vanatori in Romania.
Era un trend pe la stat, daca esti director, sef, sefut pe la juridic sa te apuce brusc si pasiunea pentru vanatoare.
Aviz amatorilor sa nu o pateasca precum „ROBI” primarele sectorului 3. Sarmana creanga, ce a facut de a trebuit sa se intalneasca cu el?
Poi e logic, nu-ți mai trebuie știre sau link!
Ce asteptari aveați, să fie navele produse 100% la Mangalia? Chiar așa visatori sunteți?
Acolo vor suda doar tablele și coca, restul, turele, armament, rachete, motoare, electronică, vine de afară. Sau producem noi turele, rachete și motoare navale, si nu știam eu?
Părerea mea, hâc..
Și eu cred ca decizia a fost în primul rând politică. Poate există și ceva aspecte legate de comunalitate însă cred ca planul e mai mare și nun i se spune totul.
RM singur nu are ce să facă cu Mangalia însă în cooperare cu MSC e o soluție mai mult decât decentă. Nemții au planuri mari pe naval pentru ei și Mangalia poate juca un rol important și pentru ei.
Eu încă sper să avem vești bune de la IRIS T și integrarea pe MK-41. Asta ar permite integrarea EsLX pe navele noastre.
Deranjul mare la noi e ca pachetul mare nu a fost distribuit frateste prin companiile Romarm, doar Cugirul si Sadu primind ceva (nu știm încă unde o să fie făcută muniția cal 35).
Se uita momentan ca nu este totul doar despre SAFE, eu sper sa auzim în curând vești bune legate de K2 și cine știe poate chiar despre Chunmoo? Nevoile forțelor armate sunt mari, cu un pic de noroc și voința se pot repune pe picioare multe dintre fabricile tradiționale însă trebuie să fie cineva cu cap care să le decidă/implementeze.
Pare corupție, sper doar să fie prețul pentru reunificarea cu Basarabia. Cel puțin cel plătit europenilor, mai ales nemților. Interesant că Bolojan o arunca cu Safe-ul pe Ciolacu, iar Simion murea de oftica că ne înarmăm. Ceapa pit și.splu iar de unire nu mai sufla o vorbă. Nici măcar în rusă nu o mai zice!
PS. Moldova a eliminat de azi limba rusă din Parlament. AMR puțin….
Fara supărare dar …trezireaaaa
Visezi prea frumos….
Ușurel…..astea îs doar combinații de partid…pe spinarea contribuabilului…
Pe modelul am prins ciolanul, îl roadem… și pt fraieri… degetul arătător !!!!
Sincer, te duci prea departe cu idea de reunificare ..vise umede !
Mai e mult , până departe …..
Niște contracte crase atribuite fără licitație către nemți nu este suficent pt o unificare….
O sa trebuiască mult…mult malai și multe vrăbii jumulite , ca să se ajungă la ce visezi tu !
Ce v a contine de la Elbit ?
De la Plasan ?
Vopseaua. Și o să coste cat jumătate din blindat.
Nu i a ta: Bunatate e o calitate rara si nu esti inzestrat
cu ea.
Eh , asta este..Decizie politica, santierul de la Mangalia , etc..Mereu am fost fanul ofertei coreene . Acum m-as uita spre HIMARS-ul coreean . Camioane avem pe ce sa-l punem si poate nu sunt asa suparati coreeni cei buni si ne ajuta sa dezvoltam si rachetele in tara . Asta daca nu apare iarasi RM cu al lor GMARS…
By the way , timpu trece , contractele nu au fost semnate si inca nu stim nimic despre arma de asalt…
EuroPuls, nu GMARS
https://www.rheinmetall.com/en/products/wheeled-armoured-vehicles/gmars
Gresit ! Europuls e de la KNDS si Elbit: https://www.army-technology.com/projects/europuls-rocket-artillery-system-israel/
GMARS Rheinmetall.
Eu m-am referit la ceva din Germania, nu meaparat Rheinmetall
Strict ca si o pãrere personalã: Ar fi frumos sa cumpãrãm un lot de MLI de la Hanwha, mai ales daca ar ridica inca o fabricã pt ele si oricum inca ii loc pentru tancurile K2 😍.Si faptu ca s-a mers pe varianta RM, tot ii buna pt ca Hanwha nu cred ca are ceva echivalent cu skyranger/skynex/ millenium naval, si faptu ca RM preia o parte din santieru naval ii genial mai ales daca chiar se fabricã navele la noi si cine stie ar arata frumos 2 submarine nemțesti facute la noi sau chiar si cumparate de la nemți.Nu vreau sa fiu discriminatoriu dar mãcar neamtu ii neamt, si nu is ca si francezi cand o fost vorba de facut navele😊.
Ca sa cumperi un lot de Redback mai mic, sa spunem in jur 54-100 de buc, asa gen Australia, trebuie sa ai un aranjament cu coreenii sa iti ofere afara de ce au spus ei ca fac pentru MLI, un transfer de 80% si la K9/adica K9A2, ca asta e viitorul si K239 cu rachetel aferente, din care sa cumparam 54 de buc. Teoretic acum avem MLI de la nemti , avem si MRLS HIMMARS dar le facem oferta coreenilor , cumparand 54 de lansatoare K239 , 54 de K9 pe roti, 54-100 buc MLI, noi castigam transfer de tehnologie si crestem niste capabilitati, iar coreenii, vand niste tehnica, deloc neglijabila si cel mai mare castig al lor e ca isi fac facilitati de productie in Europa si vor vinde si altora e WIN/WIN…. Alta solutie nu exista….
Au inceput sa monteze la Petresti utilajele pt fabricarea celui de al doilea batalion de k9 pe cre tre sa il livreze in 2028?
:-)))) Sigur domnule Nicu… Dar, vreo explicatie din partea dumneavoastra pentru diferentele intre oferta „negociata” a Rheinmetall pentru MLI si oferta Hanwha Aerospace Romania?
Cat priveste intrebarea dumneavoastra, eu imi fac mult mai multe griji pentru producerea celor 232 de Lynxuri cu o localizare decenta a productiei in Romania
Nemtii e buni ! coreenii e rai !……… Inca il astept pe @ Brutus sa posteze ce se fabrica pentru Lynx la noi in tara in acest moment ……
Nu nemtii e buni coreenii e rai ,intrebarea este se vor face urmatoarele 36 de k 9 in romania ca doar fabrica e de k9 9 nu de redback,doar asa va laudati de 5-6 ani incontinuu in granada de comentarii cu care ati poluat pe aici
Se v a face doar ce e stipulat in contract !
pai nu e stipulat in contract ca e fabrica de k 9 la noi cu productie de 36 de bucati si alte acareturi,special facuta la noi ca coreenii e darnici pt piata din europa ?
” in articolul coreean se spune clar ca vin toate la cheie nici vorba de ce crezi ,exista promisiune de cooperare pt ceva mentenanta daca luam si altceva adica iti baga pe gat redback vrei nu vrei tre sa ill iei, daca iei altceva mentenata la k9 in polonia ,acu sunt curios si eu cu ce conditii a fost hanwnha de acord asa speciale puse de ai nostrii si KMW nu,ca dupa cum arata comunicatul coreean e teapa totala,de ce pt ca la noi e liniste ca doar chiar daca unii caini latra,ursu merge” Asta e postarea ta din 10 iulie 2024, ce sa iti spun eu mai mult…..Astea sunt concluziile tale…
Pai si avand in vedere restu de postari dupa cami-am schimbat opinia bataia de joc nu e fata de mine ,ci fata de aia care cred inclusiv tampenìle debitate in articolul asta
* dupa crezi ca mi-am *
zau chiar asa ,pai asta e bataie de joc eu vreau fabrica pt k9 ca asta au promis
La cate hectare de fabrica sunt acolo, eu zic ca este pentru toate platformele terestre ale Hanwha Aerospace. Ca sa nu mai spun ca unde exista comonalitate de sasiu si grup motopropulsor, cu siguranta exista si comonalitati pe linia de fabricatie. Hai sa fim seriosi domnule Nicu_4, este cea mai mare fabrica de echipamente militare construita in Romania dupa 1990; poate ca asta deranjeaza atat de rau, ca nu au construit-o coreenii mai la Vest… sau deloc.
Este bai mare, pentru ca dpdv tehnic si tehnologic au depasit demult producatorii europeni si, dupa umila mea parere, sunt cu vreo 15-20 de ani peste ei.
Mda, de aia Redback nu are carcasa cu „buzunare” pentru blindaj pe lateral, asa, modular ca in 2026🤡 Si tot oe lateral, ai văzut ce „blindaj” are la „side skirts”a dica in zona galeților? Saca nu, ia-ti niște ochelari si cască ochii. Si ce-i cu pwooța aia de țeavă de tun expusă? O protecție, nimic? Nu zic ca e sculă rea dar nu e cum spui tu ca e. Am citit acum ceva timp ca potrivit celor care luptă in Ucraina, teava tunului PzH 2000 ar tine 5000 de lovituri cu charge 5, a lui K9 tine 1000! Asa ca mai încet cu minciunile. Deocamdată coreenii nu și-au rezolvat pe deplin transmisa la K2 Black Panther, producătorul SNT declanșând un scandal in Coreea de Sud pe treaba asta.
poza a treia :
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/foto-o-noua-fabrica-in-romania-sud-coreenii-de-la-hanwha-aerospace-au-inceput-lucrarile-de-constructie-la-fabrica-in-care-se-va-produce-obuzierul-k9-22344088
si intr-un loc cu verdeata din fundu tari sunt mai organizate mormintele decat sunt gropile din locul cu verdeata de la petresti pt „fabrica „
Ce se vede în poza a treia sunt descărcări arheologice.
asazisele descarcari arheologice sunt facute cu excavatorul cu roti in vara lui 2025 cand au mai fost facute evenimente PR pt presa din coreea pe care o citati cu sarg pe aici si la 2-3 zile postati video ala 4-5 conturi si nu intelegeti nimic din el
https://www.youtube.com/watch?v=sprwGnYVIos
de pe la minutu 3 cam cum ar trebui sa arate ca sa crezi
A fost evident ca oferta Hanwha era superioara, atat ca produs propriu-zis oferit cat si ca oferta industriala si ca transfer de tehnologie.
S-a ales oferta Rheinmetall din alte motive, iarasi foarte evident, Bolojan am inteles ca a zis ca alegerile din SAFE s-au facut deja din vremea lui Ciolacu, pe cand era ala premier.
Ceea ce insinueaza direct ca Ciolacu i-a ales pe nemti, cu o oferta foarte avantajoasa pentru nemti (si mai putin avantajoasa pentru Romania, atat pentru armata cat si pentru industria locala), la schimb cu Germania, greul economic al UE, sa aranjeze apele in UE ca aia sa nu comenteze la manarelile lui (ale Psd/usl) din Romania, coruptie, manareli cu fonduri UE, imprumuturi foarte dubioase etc etc. Plus desigur comisioanele obligatorii, banuiesc
Sigur, Bolojan si Nicusor si Miruta au plecat capu si au mers in continuare pe alegerea aia, fie din servilism prost inteles fata de nemti, din pacate, ori poate chiar era mult prea complicat sa mai dea inapoi, au fost niste intelegeri prea greu de terminat.
Ma indoiesc ca i-a intrebat cineva pe cei din armata despre ce alegere prefera, nu mai vorbesc de inexistenta totala a oricaror teste cat de cat serioase pentru produsele oferite prin SAFE, iarasi din pacate, pare ceva facut pe genunchi din interese inguste politico-financiare si nu ceva facut pe bune, in avantajul armatei si industriei proprii.
Alta chestie foarte dubioasa imi pare cea legata de drone, un alt element foarte important si unde s-au ignorat producatorii locali se pare, pentru ceva asamblare locala maxim, s-a ignorat posibila colaborare cu ucrainienii care ar fi oferit productie locala si produse comune deja experimentate in conditii de razboi samd
Oricum programul SAFE e binevenit, sper sa ramana chiar si asa slabut cum a iesit pana la urma, chiar avem nevoie de reinarmare, chiar mult mai masiva decat ce e in SAFE si e totusi un pas important inainte.
Lynx e si el oricum peste MLI 84 Jderul, din pacate Redback era produsul superior dar din cine stie ce motive nu a fost ales, si nici nu se vrea sa se spuna de ce, ceea ce inseamna evident ca nu pot spune public pentru ca ar pica prost.
Macar sa-l voteze in parlament si sa-i dea drumu odata, si mai ales sa voteze procente marite pentru bugetul actual al Armatei, se pot face lucruri si cu banii de acolo. Aveam nevoie de reinarmare de alaltaieri, de cand Rusia a luat Crimeea de fapt, iar unele chestii e posibil sa le luam deja depasite pentru razboiul de azi, daca o tot lalaim.
Ar trebui o strategie clara de dezvoltare a industriei locale pentru razboiul viitorului, si o strategie de dotare si pregatire a armatei pentru acelasi razboi.
In mod normal informatiile armatei impreuna cu Statul Major General ar trebui sa traseze directiile de dezvoltare a industriei de aparare (adica cerinte de arme si produse, sa se poata adapta si companiile locale pentru a oferi ce se cere, fie singure fie in colaborare cu parteneri externi) si instruire a militarilor. Daca la fiecare guvernare (si la noi sunt multe) vine cate un ministru sau premier cu smenurile lui si blocheaza totul ori impune ceva doar pe baza de comision personal ajungem sa o baltim iarasi ca in perioadele din WW 1 si WW 2, fara productie locala, cu furnizori externi blocati ori neseriosi, cu tactici depasite in multe cazuri, cu produse necorespunzatoare luate pe baza de comision din afara samd, apoi ne mandrim in cartile de istorie cu „sapte vieti in pieptu de arama” si eroii morti pentru apararea patriei (in timp ce unii isi numara banii din comisioane sau direct tradare departe de front), cand de fapt puteam sa castigam si sa nu suferim asa pierderi
PSD are păcatele lui,dar să scrii că un contract semnt de Bolo este opera nemernicului de Ciolacu,arată doar că Bolo a fost un tâmpit care merita trimis acasă.
Contactele ,,sultanului” din Bihor cu spațiul german sunt la fel de cunoscute ca și plățile făcute de PNL pentru promovarea lui Georgescu în alegerile prezidențiale.
Doar că uneori informațiile mai ,,scapă”,,boborul” aflând lucruri care n-ar trebui cunoscute.
„ca și plățile făcute de PNL pentru promovarea lui Georgescu în alegerile prezidențiale.”
Zici tu? Dar de ce nu zici mai bine toată povestea să vadă și restul dacă PNL-ul chiar au fost javre la faza asta sau doar au fost fraieriți?
https://snoop.ro/anaf-a-descoperit-ca-pnl-a-platit-o-campanie-care-l-a-promovat-masiv-pe-calin-georgescu-pe-tiktok/
Eu am spus doar ce a declarat Bolojan, ca lucrurile au fost decise inca de pe timpul lui Ciolacu ca premier. Nu-mi amintesc exact daca nu cumva tot pe atunci a iesit seful Rheinmetall (sau au aparut informatii prin presa) zicand ca ei au luat contractul, dupa care s-a pus batista pe tambal sa nu iasa scandal prea mare.
Daca e adevarat si Bolojan nu minte (totusi pare mai credibil decat Ciolacu, sa fim seriosi, mai ales vazand ce varza a facut Psd din armata si dotarea ei, in general, nu ca Pnl u lui Ciuca a fost mai bun) atunci si Bolojan e de criticat pentru ca mers inainte cu contractele, in cazul in care se putea reface ceva.
Oricum pare evident ca armata nu a prea fost intrebata, nu s-au facut teste, nu a fost o competitie pe bune.
Repet, Lynx e evident un mare pas inainte fata de Jder, dar totusi Redback era in mod obiectiv superiorca oferta din mai toate pct de vedere.
Macar sa ii dea drumu odata la SAFE, plus la ce se mai poate lua din bugetul Armatei, si asta cat mai rapid si cat mai adaptat la ce trebuie si la cum apare razboiul de azi (si de maine)
„A fost evident ca oferta Hanwha era superioara, atat ca produs propriu-zis oferit cat si ca oferta industriala si ca transfer de tehnologie. ”
Da bine hai sa ne imbatam cu apa rece. Numai de curiozitate dar ia intrebat cineva pe gagii de la Rolls Royce si Allison Transmission depsre smenul cu productia locala de motoare si transmisii? Aruncam cu niste praf in ochi folosind termeni precum „bill of meterials” si i-am prostit pe prosti. Asta cu un produs superior ma lasa ca rece pentru faptul sa te poti uita la un mic detaliu cum ar fi senilele. Astea integral din cauciuc se introduc direct la categoria ieftin si bun pana cand uzura nu mai mentine tensiunea corespunzatoare. Ghice ce? Se intimpla asta le schimbi integrgral. La cele din metal/cauciuc ai optiunea sa ajustezi tensiunea si oricum in baza de rezistenta a materialelor au o viata operational cu mult mai lunga. Dar astea sunt mici detalii, iar lista ar putea continua…
Pai nu era treabă de coreean să întrebe la tipii aia? Ei vin cu ideea asta cu 80% inclusiv motor de niste luni bune de zile.
Vb e gratis,dar chiar sa fi avut date că se preferă RM,la ce bun tot scandalul făcut de ei? Trolling pe net?
„Dar astea sunt mici detalii, iar lista ar putea continua…”
Continua lista. Chiar sunt curios sa stiu.
Incearca suspensia. Aici iarasi vorbim de stiinta/rezistenta materialelor. Deci ori te bazezi pe ce produc gagii de la Renk si ai tras apa, ori te bazezi pe ieftin si bun pana cand nu o sa mai fie nici ieftin si nici bun.
Inelul de alunecare/slip ring si cam tot ce tine de sistemul de distributia electricitatii. Aici iar domina in mare parte europenii.
Sa nu mai vorbim de intensificatoare de imagine. Aici ori te bazezi pe L3 si Photonis si ai tras apa, ori mergi cu irlandezii de la Elbit care se incadreaza usor ieftin si bun.
Multumesc pentru raspuns.
Alex TDSS (turret drive stabilization sistem)de la M1A2 Sepv 3 e asigurat tot de textron sau sa facut vreun upgrade de la altii ?
Nu
https://www.kearfott.com/products/line-of-sight-systems/
https://defense-solutions.curtisswright.com/system/files/2026-02/Turret-Drive-Stabilization-System-Brochure.pdf
Mersi,interesanti astia de la Curtiss&Wrigth,sunt curios ce foloseste elbit pe ut 30
si eu sunt
@Alex
Nu stim noi ce prevede contractul dintre Hanwha si aia, probabil era ok productia intr-o fabrica locala (adica din Romania) detinuta de Hanwha sau folosind parteneri locali ai lor pentru anumite componente, ceva de genu.
Oricum vrabia a zburat din mana, vorbim doar despre ce ar fi fost daca.
Senilele de la Redback sunt compozite din cate am inteles si am cetit si eu pe tarlaua netului, nu sunt integral din cauciuc. Parca am citit undeva ca nemtii vor sa puna si ei ceva asemanator pe Lynx, sper ca o vor face
Suspensiile la Redback sunt bazate pe un sistem hidro-pneumatic, diferite de alea cu bara de torsiune de sunt puse pe Lynx, sau ce zici tu acolo cu Renk, si sunt superioare ca asigurare a unei miscari mai line in teren accidentat si ca stabilitate pentru trageri din mers
Cat despre turele, UT de la Elbit, de o facem noi acilisa, are unghiuri de tragere de la -15 la +60 de grade, turela Lynx are de la -10 la +45 de grade, de ex. Turelele teleghidate (sau unmanned sa o zic pre limba lu aliatu strategic, cat mai e el de strategic sub Donald/Krasnov) zic eu ca sunt mai bune in conditiile actuale, cu drone de atac peste tot.
Nu stiu despre intensificatoare de imagine, deci pot fi de acord ca ai dreptate despre cine e miezu in domeniu, dar in acelasi timp banuiesc ca diferentele nu sunt totusi atat de uriase.
La fel de importante sunt dupa mine protectia activa si protectia anti-drone.
Una peste alta Lynxul e un produs „de firma” pe care nu l-a cerut nimeni si pe care nemtii de la Rheinmetall, cu spatele asigurat de Germania, asa cum e normal la tarile cu ceva coloana vertebrala, incearca sa si-l impuna pe unde pot, desi armata germana nu e deloc interesata de el, merg pe Puma cu toate problemele aluia.
Atata doar ca parerea mea e ca Germania e un stat (sau o natiune) inept dpdv al strategiei pe termen mediu si lung, fapt dovedit istoric, si nu-nteleg fascinatia unora pentru ei si pentru produsele lor. Sigur, sunt de multe ori de calitate dar sunt „overengineered” si uneori sunt mult supraevaluate doar pe baza de „renume” sau „firma” si nemtii sunt prea rigizi si blocati in niste vederi fixe si simpliste. Exceptiile doar confirma regula, iarasi la nivel istoric, in special strategic si ca viziune pe termen mediu si lung
Vezi si declaratiile sefului Rheinmetall despre dronele ucrainiene, ca sunt facute de gospodine in bucatarie, nu au aia fabrici ca Rheinmetall sau General Electric.
Adica omu e rupt de realitate, dronele alea asigura daca imi amintesc bine 60% din pierderile rusesti, au depasit artileria ca nivel de pierderi produse inamicului si cateva din alea (care costa cateva sute de dolari bucata) fac praf un obuzier PZH 2000 de cateva milioane de euro facut sa functioneze doar curat curatel ca intr-o farmacie, cu standarde clare si rigide despre cate obuze poate trage pe zi si cata mentenanta trebuie facuta la cate ore de catre ce ingineri super calificati in domeiul strict prevazut cu precizie germanica (din nou rupta de realitatea razboiului).
In curand o sa vedem roiuri de drone de atac autonome, ghidate de AI si invulnerabile la bruiaj, cu incarcaturi cumulative anti-tanc, capabile sa distruga orice blindat, si unii or sa vorbeasca in continuare de cum megafabricile lor pot produce blindate de calitate, cu transmisii si motoare superioare samd.
„Suspensiile la Redback sunt bazate pe un sistem hidro-pneumatic, diferite de alea cu bara de torsiune de sunt puse pe Lynx, sau ce zici tu acolo cu Renk, si sunt superioare ca asigurare a unei miscari mai line in teren accidentat si ca stabilitate pentru trageri din mers’
Think again bro: Its ground clearance and hydro pneumatic suspension system allows it to adapt to adaptably negotiate obstacles and minimize strain on the crew.
https://www.rheinmetall.com/Rheinmetall%20Group/brochure-download/Vehicle-Systems/B425e0725-LYNX-Armoured-Fighting-Vehicle.pdf
Este vorba despre ciucele astea: https://horstmangroup.com/
„Cat despre turele, UT de la Elbit, de o facem noi acilisa, are unghiuri de tragere de la -15 la +60 de grade, turela Lynx are de la -10 la +45 de grade”
Amice este important este unghiul de declinare negativa si in general el este determinat de inaltimea vehiculul. Astea sunt vehicule care au o inaltime de peste 3,5 metri nu nu un BMP 2 cu o inaltime cu de 2,5 metri unde ai un camp mort de tir la o distanta de 2-300 de metri. Aia pe verticala ce ai de gand sa faci? Te trezesti pe la Colentina 16 si vrei sa te apuci sa faci „plincking” la un balcon de la etajul 7?
„Senilele de la Redback sunt compozite din cate am inteles si am cetit si eu pe tarlaua netului, nu sunt integral din cauciuc. ”
Da bine compozit cuaciuc…otelul bate la cur chestia asta oricand si oriunde…Simple materials science bro.
In rest, frectie la genunchi.
@Alex
Daca trec si ei la suspensii hidro-pneumatice si senile compozite inseamna ca nemtii au invatat ceva din competitia cu coreenii in Australia.
Unde au pierdut, dupa teste suficient de lungi si serioase, nu dupa brosuri, pdf-uri si intelegeri pe sub masa.
E un pas mare inainte daca Lynxul „nostru” va fi echipat asa. Sigur, senilele din otel sunt mai rezistente dar se pare ca alea compozite sunt noul trend si cred ca avantajele sunt mai mari decat dezavantajele. E bine sa le poti folosi la nevoie pe ambele, oricum
Interesant e si ca in propria brosura Rheinmetall zice ca au testat Lynxul inclusiv cu turela UT si totusi ai nostri ca brazii au acceptat sa ia turela Lance nemteasca. Si care am inteles ca se face in Australia, ca asa e in contract, te pomeni ca vine taman de acolo, doar se asambleaza aici, daca tot vorbim de lanturi logistice.
Si turela aia costa cel mai mult, zic oamenii astia, cel putin jumate din pretul blindatului, si nu se poate face la noi, ca de, iar explicatii de ce nu se pune pur si simplu turela UT (care se face cat de cat la noi, chiar daca nu complet, evident) nu pare ca exista, spre intarirea teoriei conspiratiei.
Unghiurile de tragere zic eu ca conteaza totusi destul de mult, nu inseamna doar ca poti trage la et 7, inseamna ca poti trage la et 4 daca intri pe o strada mai ingusta si nu te plimbi doar pe bulevardul central. Inseamna si ca poti sa tragi mai sus in panta daca ajungi printr-o vale pe undeva intre doua culmi, inseamna ca poti sa tragi mai bine si dupa drone, care au devenit miezu zilele astea, inseamna ca poti sa tragi si la subsol, ori asezat mai bine dupa un adapost, daca vorbim de unghiurile negative
Italienii au pus macar turela lor pe Lynxul lor.
– Enhanced comfort via rubber tracks and independent suspension; arrive ready to fight.
https://www.hanwha-defence.com.au/redback-ifv
@Robi
din linkul tau
„The Redback’s composite rubber tracks and associated engineering reduce noise and vibration while offering superior ride quality for its crew and the soldiers it protects, allowing them to do their jobs when the time comes. This reduced vibration also protects and extends the life of mission critical systems.”
Din nou, din pacate vorbim despre pasarea din mana care a zburat, s-a ales Lynx si asta e, macar sa vina echipat cum trebuie.
Din pacate vine insa cu turela proprie desi puteam pune turela „noastra”, UT, care are niste avantaje totusi. Nu vorbesc doar de unghiurile de tragere superioare ci si de faptul ca e in buna parte produsa aici, se pot face reparatii si mentenanta mai usor, este similara cu ce avem pe Piranha V, deci pregatirea si instruirea operatorilor e comuna, unificata.
Faza cu turela chiar nu o pot intelege, am fi avut un Lynx chiar mult mai OK cu turela UT (si cu suspensiile si senilele noi, dupa lectia invatata in Australia)
https://primesourceco.com/latest-news/steel-vs-rubber-tracks/
Rubber par foarte proaste pentru tancuri,mli-uri si alte d’astea. Recunosc ca nu stiam lucrurile astea pana azi si chiar si acum am cel mult cunostinte superficiale din ce am citit de pe net. Dar se confirma ce spune @Alex.
Nu am cunostintele necesare sa stiu exact de ce dar mereu mi s-a parut suspect cum coreeni fac si bun si ieftin. If it’s too good to be true then it’s too good to be true.
Ca si tevile lor de artilerie care aveau ca durata de viata cam jumatate din alea americane/europene.
robi
Despre ce vorbim noi aici e vorba de senile compozite, nu sunt doar din cauciuc, din ce inteleg au insertii metalice, cred ca ceva in genul unei plase de otel acoperite de cauciuc, plus fibra de carbon, piese metalice etc
Rheinmetall au pus si ei senile similare pe Lynx dupa ce au vazut cum merge Redback in Australia.
Un Lynx cu suspensii hidro-pneumatice si senile compozite (cum dealtfel si par sa propuna in unele variante, dupa ce au pierdut in fata lui Redback), si cu turela UT Elbit de la noi ar fi fost cea mai buna varianta, tot nu-nteleg de ce s-a luat turela totusi inferioara (ca si capacitati, iarasi vorbim de unghiuri de tragere de ex) si mult mai scumpa a nemtilor (si facuta in Australia daca nu ma insel, daca tot vorbim de lanturi logistice).
Aici pare rau de tot a spaga si sabotaj, mai ales ca nemtii au venit singuri cu varianta asta la inceput, cred ca special pentru noi care eram singurii clienti potentiali ce veneau cu propunerea asta de turela (UT Elbit).
Apoi totul s-a dat peste cap si s-a mers pe varianta inferioara ca abilitati si mult mai scumpa ca pret, fara nicio implicare a industriei locale, cea a turelei nemtesti
Cele mai bune tevi de tun le fac probabil japonezii, zic eu, din ce am citit despre tunul de pe tancul lor Type 10. Sigur, si europenii sau americanii sunt in top
” nu sunt doar din cauciuc, din ce inteleg au insertii metalice”
Amice, ai vazut vreo data un cauciuc sectionat? Ai auzit de termenul „steel belted tire”? Ne este nimic mai mult decat o plasa de otel care ii da o anumita forma si rigiditate.
https://magnatyres.com/academy/anatomy-of-a-tyre/
cauciucu se dezintegreaza chimic datorita stresului termic ,il folosesti nu il folosesti tot tre sa schimbi granituri ,furtune ,cauciucuri, talpi de pantofi
e oarecum consumabil…
Daca se largeste cand esti in lupta iti cade.
@Radu2
Se vede clar ca e din cauciuc.
https://www.youtube.com/watch?v=lzZ-Z_OfgK8
„Rheinmetall au pus si ei senile similare pe Lynx dupa ce au vazut cum merge Redback in Australia.”
Probabil au vazut ca pretul e principalul criteriu.
Oricare ifv din astea 2 e ales e peste ce exista acum. M-as bucura la oricare macar sa treaca SAFE….
Ar putea fi o varianta ca ArmRo sa aiba in dotare si AS-21 Redback impreuna cu KF-41 Lynx : jumatate din KF-41 Lynx sa fie adaptate ca inlocuitoare pt MLVM si ele sa fie inlocuite cu cel putin 200 poate chiar 300 AS-21 Redback asa cum aveau de gand cei de la Hanwha planificarea pt ArmRo si Romania. 76 de MLVM sunt cam putine si blindatele shenilate care le vor inlocui ar trebui sa fie intr-o cantitate dubla cel putin.
KF-41 Lynx poate fi utilizat in ArmRo ca vehicul transportor blindat senilat modular si MLVM iar AS-21 Redback ca MLI.
Daca KF-41 Lynx si AS-21 Redback vor fi impreuna in dotarea ArmRo ele ar trebui sa foloseasca aceleas systeme de armamente, systeme de propulsie si de comunicatii, pt o mentenanta mai ieftina.
Nea diliutza bula-jean a cam dat cu dedicatie contractele din SAFE si a cam aratat pe fata ca si-a platit tainul la cei care ii ofera protectie.
Daca se vor lua in final in total 586 vehicule 8×8 de la GDELS macar 240 nu pot fi amfibii, adica Piranha 3? Pentru ca totusi ArmRo are nevoie de TAB-uri datorita geografiei Romaniei si retelei sale hydrografice.
Redback nu este cu nimic superior fata de Lynx, doar la greutate si senile composite. Lynx are protectie mult superioara, mai ales pe laterale, turela lancet este superioara celei de pe Redback care este facuta cu Elbit, de fapt turela a fost si motivul pentru care polonezi nu au mai cumparat Redback dupa ce lau testat, sa constatat ca turela are destul de multe bube… APS-ul Strike Shield de pe Lynx este superior celui de pe Redback, adica Iron Fist, Lynx poate suporta o greutate mult mai mare pentru imbunatatiri viitoare fata de Redback si multe altele si NU… nu sunt fan Lynx… si eu tot Redback vroiam, bine la inceput de tot eu as fi ales CV90 ,dar BAE au fost bulangii si nu au mai fost interesti dupa ce au fost publicate cerintele pentru program, deoarece la transfer de tehnologie/offset ofereau foarte putin, ei dorind sa fie fabricate in fabrica din Suedia unde chiar acum cateva saptamani au anuntat ca de la 300 si ceva de angajati, acum au peste 2000….. Sper totusi sa alegem K2 la tancuri si sa cumparam si Chunmo, poate si submarine KS3… ar fi frumos…..
„”” Lynx are protectie mult superioara, mai ales pe laterale, turela lancet este superioara celei de pe Redback care este facuta cu Elbit, „”””
De unde exact reies toate astea?
„””de fapt turela a fost si motivul pentru care polonezi nu au mai cumparat Redback dupa ce lau testat, sa constatat ca turela are destul de multe bube””””
Polonezii au decis sa cumpere un blindat amfibiu produs local, de aia nu au luat Redback (care nu e amfibiu, e mult prea greu pentru aia)
„””Lynx poate suporta o greutate mult mai mare pentru imbunatatiri viitoare fata de Redback si multe altele””””
din nou, de unde reiese asa ceva?
singura specificatie secreta a kf41 linx e transmisia puterii pe site la Rheinmetall ,si au motor Liebherr de 1100 de cai putere deci probabilitatea sa ia kile si sa asigure iesiri de putere electrica in plus fata de redback e mult mai mare ,dar na crezi ce vrei
Polonezi au testat Redback de iau sarit fulgii…… si nu au fost multumiti de turela, asta se intampla la scurt timp dupa ce au semnat marele contract pentru K2, K9, Chunnmo si avioanele FA 50.Treaba cu petarda de Borsuk e altceva. Cauta pe Google si Youtube si o sa vezi testele polonezilor si motivul refuzului de al mai cumpara si nu mai vorbii prostii.
Decizia a fost politica ! Va rog sa corelati politic cu :
-achizitia a doua fregate chele, fara relevanta militara(nici macar defensiva !)
-pierderea corvetelor care se faceau IN TARA si ar fi contat mult in Marea Neagra !
-amanarea perpetua a schimbarii si a productiei IN TARA a armamentului usor
– si ce armament, de anvergura, se produce IN TARA ?
Avand in vedere cele de mai sus , publicarea ofertei este o bomba dar nu cred ca daca se publica inainte ar fi fost o alta de decizia decat pt Lynx-ul germano-maghiar, cu toate avantajele de mai jos
1.Un total de 298 vehicule propuse, acoperind întreaga cerință a programului de înzestrare MLI pe șenile al României
2. Pretul este mai mic si produsul foarte bun !
3. F Important 80% (eram multumit cu 60%) asimilare IN TARA
4. F F F Important : 58 de unități în 2028 // 120 de unități în 2029, produse integral în România // 120 de unități în 2030, produse integral în România Adica din 2028 incepeam sa avem cu CE ne apara aici IN TARA !!! Iar in 2030 erau toate 298 in TARA !
Pai cu Rheinmetal va doresc sa aveti voi viata lunga ca eu nu mai apuc sa vad primul batalion de Lynx pana in 2030 – nici importat la cheie !
De fapt asta era of-ul meu > timpul ! Toate serviciile de informatii, dela englezi si germani la suedezi, estonieni si litoanieni (nu mai pun linkurile) prevad ca rusii vor fi apti sa atace inainte de 2030 ! Si n-o sa-i atace pe polonezi care-s pregatiti (si dreapta si stanga) si abia asteapta sa manance celoveci ! Iar legaturile germano-ruse sunt … f foarte imbarligate ! Sa dea Dumnezeu sa reziste ucrainienii mai ales in Sud, unde-i interesul mai mare al rusilor !
Oare Elbit-ul ar fi avut capacitate suficienta de producție, ca sa livreze la timp (pana in 2030) turelele pentru ambele programe P5 si IFV?
Nu cumva, pe lângă presiunea politica a germanilor, si acest aspect sa fi fost hotărâtor in alegerea Lynx-ului?
Mă gândesc, ca după saga Super Soim si Watchkeeper s-au tras niște concluzii.
Apreciez faptul ca ati pus in discutie aceasta problema fiind de fapt o problema de siguranta nationala. Diverse comentarii de aici sunt plauzibile si unii si altii comenteaza ca fiind negative, antinationale,tradatoare si in care elementele de talharie nu lipsesc. Cica SAFE si alte decizii sunt decizii politice, cat de nerod sa fii sa afirmi ca aceasta problema este politica, cand este vorba de aparare si siguranta nationala. Cat de mare dusman, ticalos si incapabil sa fii si mai da vina ca inca de pe vremea lui Ciolacu alt tradator, este luata aceasta decizie. Si chia asa sa fie cum iti permiti tu sa decizi soarta romanilor prin aceste hotarari criminale? Dar astazi va voi spune care este adevarul care priveste si aceasta talharie nationala. In spatele cestui individ exista numeroase relete infractionale si mafiote incepand de la Bruxelless pana pe malul dambovitei. Insa dintre papusarii lui Bolojan cei mai periculosi sunt liberalii pentru ca eu sunt din casa romanilor si ar trebui primii sa fie patrioti si luptatori pentru romani. Iata de fap adevarata fata a liberalilor de-a lungul vremii.
– Eliminarea lui Alexandru Ioan Cuza, aducand straini la conducerea tarii.Înnoaptea de 10/11 februarie a anului 1866, Alexandru Ioan Cuza a fost forţat să abdice şi să părăsească imediat ţara, de către membrii „Coaliţiei potrivnice” alcatuite in covarsitoare majoritate de liberali.
– In anul 1907 guvernul liberal prezidat de D.A. Sturdza. Îndată ce şi-au luat posturile în primire, generalul Alexandru Averescu, ministrul de Război, şi Ion I.C. Brătianu, ministrul de Interne, au elaborat planul acţiunii militare vizând înăbuşirea răscoalei cand au fost ucusi 11 000 tarani care mai intai si-au cerut drepturile calcate in picioare de conservatori si de liberali.
– La 14 decembrie 1918, Partidul Național Liberal, condus de Ionel Brătianu a luat conducerea tarii si a plecat la Paris la care s-au discutat noile granite ale tarilor printre care si Romania. Daca nu era regina Maria care a dus o lupta uriasa pentru intregirea neamului si a reusit. Daca era despre Bratianu care era mereu impotriva reginei astazi Romania era ciuntita.
– Afacerea Skoda a fost unul dintre cele mai răsunătoare scandaluri politico-financiare si istoria României, fiiind şi cel mai controversat si urias episod de corupţie din perioada interbelică. La baza lui a stat un contract pentru înzestrarea armatei române cu armament, în valoare de aproximativ 7 miliarde lei, semnat în 1930 de guvernul liberal Maniu cu Uzinele de armament Skoda din Cehoslovacia. Banii au fost furati.
-Inaintea celui de al doilea razboi mondial , Prin Pactul Ribbentrop-Molotov, Dictatul de la Viena, respectiv Acordul de la Craiova, România pierduse Basarabia, Nordul Bucovinei, ținutul Herța, Transilvania de Nord și Cadrilaterul si sunt trecute frecvent cu vederea moartea soldată a unui număr între 200.000 și 300.000 de soldati romani ucisi, altii zeci de mii dezarmati si trimisi in gulaguri. Liberalii nu au facut nimic.
– In ultimii 36 de ani talhariile si tradarile liberalilor sunt de rasunet international, mai ales in ultimele luni in frunte cu Bolojan si crima nationala SAFE, fenomen de tradare nationala, de neam si de tara. Acestea sunt cateva dintre activitatile liberalilor si a altor partide care ne aduc rusine, tradare,talharie, minciuna si manipulare impotriva romanilor. Milioane de romani nu stiu aceste evenimente istorice si altele, in consecinta voteaza niste tradatori si talhari. Imi asum cele precizate.
Ce bine denaturezi tu istoria ca sa iti iasa vrajeala.
1. A fost cea mai buna solutie după indepărtarea lui Cuza.
2.Trebuia ca liberalii sa. fie de vina atunci ca ai tu ce balmaji acum.
3. Regina Maria are meritul ei dar pe tot si nu cea mai mare parte.Au contat destul de mult si negocierile purtate de Bratianu si intr-o masura semnificativa prezenta armatei romane pe Tisa si in Budapesta, in Bucovina si pe Nistru.Altfel chiar era ciuntiti.
4.Maniu era taranist maestre.
5. Vezi cum era regimul in timpul rapturilor teritoriale din 1940 si vorbesti după.
6.Curios cum doar liberalii sunt susceptibili de talharii si tradare in ultimii 36 de ani.Daca ma tine memoria altul era partidul cu cele mai multe voturi.
Ai ce ai tu cu liberalii )
1 Cuza incepuse sa aibe apucaturi de Napoleon 3 si dorinta de a avea un print strain era una mai veche. Carol nici macar nu era initial in carti. A fost el, pt ca altii au refuzat.
2 Cu 1907 e multa maculatura comunista pe subiect, eu zic sa te mai informezi pe subiect. Nu tot ce scria in carti pe vremea lui raposatu era adevarat. Fara sa insemne ca nu a fost o represiune brutala.
3 Asta ca Bratianu nu se intelegea cu regina Maria nu stiu de unde ai scos-o, sunt inclusiv zvonuri ca a fost amantul ei.
4 Maniu nu a fost liberal.
Iar afacerea Skoda, pur romaneasca de altfel, cu spagi si tot tacamul, a adus totusi obuzierele cal 100 si 150 mm pe care le-am folosit destul de bine in razboi.
Te las pe tine sa descoperi ce iesea daca niste suveranisti ziceau ca nu ne trebuie si lasa ca mai bine nu luam si nu le aveam cand ne-au trebuit.
5 Liberalii nu au facut nimic in timpul dezmebrarii Romaniei Mari pt ca nu mai exista un partid liberal si asta inca din 1938.
A avut grija Carol 2. Exista doar FRN , a fost primul partid unic pe care l-am avut.
Cu 200000 de soldati morti in 1940 iar esti pe langa. Pierderi in retragere au fost in Basarabia.
Dar nici macar pe aproape ca numar.
Cu ce zic coreenii, cat de siguri sunteti ca asta e oferta pe care au trimis-o ?
Au spus, dar mi se pare destul de usor sa fi produs niste acte oficiale datate si parafate ca dovada cat se poarte de clara.
Dar nu au facut-o.
Mi-e sa nu fie ca vorba aia cu multi viteji. Nu cu ei, dar s-a mai intamplat ceva de genul asta si dupa ce am luat Patriot.
Erau scule bune dar pare cusuta cu ata alba.
Alecsandru Ioan Cuza a fost omul potrivit la locul potrivit în ianuarie 1859. În 1866 nu a mai fost, și pentru că fusese ales și recunoscut internațional doar pentru un mandat de 7 ani. Așa că după 24 ianuarie 1866, abdicarea lui Cuza era chestiune de zile, voluntară ori forțată…
Din punct de vedere tehnic ar suna mult mai bine …. Dar…
Germania și Franța au cele mai mari contribuții la bugetul UE, așa că banii SAFE vin in parte semnificativă de la ei, e normal sa vrea și ei să primească ceva înapoi. Germania și Franța sunt aici, în NATO și UE, Coreea e departe, sprijin militar în caz de nevoie vine de la Franța și Germania, nu de la Coreea și e normal că pentru asta sa vrea și ei ceva. Practic, că și în cazul bărcii turcești in MN, achizițiile la acest nivel au componenta tehnica, militara dar și geopolitica. Putem sa suplimentam K9 și atunci sa cerem localizare complex energetic și de ce nu, tunuri de la Hanwha, cu capabilitate de implementare rapida producție Redback la nevoie.
Mai lume bună…. Bă……!!!!!
Avem acum in fata ambele oferte și cel nemtesc și ce ofereau coreenii „ce-i simpatici…
Acum că nimeni nu mai poate și nu are drept să conteste… că oferta coreana e net superioara ….. Acum e cazul să tragem de mânecă…și să aflăm și noi plătitorii de taxe ….. motivația alegerii ofertei nemțești…..
PE cuvânt ….. Chiar ma așteptam din clipa în clipă că cineva sa vina cu o contestație ..cu ceva ….după tevatură asta și programul SAFE ….
Sincer mă mir că, coreeni nu au făcut o contestație …. Pt pierderea acestui program de înzestrare….. Mai ales că ei veneau cu un produs ce aducea o implicare net superioara fata de nemți …..
Comonalitate de piese …etc,etc,etc !!!!!
Eu aștept sa vina toți jegosiii din ministerul somnului și din partidele mafiote…..și sa de-a niște explicații în fața poporului….
După părerea mea este inadmisibil să dai cu piciorul la o oferta ca a coreenilor….
Doar prost, sau rău voit poți să fi…..
Hai ….cine vine sa ne explice pe cifre și exact (punct cu punct ) care a fost motivul care a stat la baza luării deciziilor….de au câștigat menții…..contractul de mli..
Totuși suntem o țară democratică…..
Cerem satisfacție , cerem sa vedem dc se duc bănuții pe ceva mai scump….
Eu sunt satul de jecmăneli, voi nu ????
Propun petiție …de secretizare totala !!!!
Pana la urma e un lucru bun din SAFE asta. Faptul ca altii vor face turela pt blindate 😉
Ca in bancul cu rusii – orice iau la pila iese AK, asa si cetatenii romani ( 😉 ) orice iau la pila iese cazan de tuica – fie cazan zburator, cazan pe senile sau cisterna plutitoare (aham – light cruiser Muntenia) 😉
Asta denota seriozitatea unor parteneri, ca vor sa livreze produse de calitate. 🙂
Ar fi bine să-ți iei medicamentele. Liberalii dinainte de Brătieni sunt alții față de cei de după Marea Unire care sunt total alții față de cei de după Revoluție.
1. Ionel Brătianu a fost unul dintre cei mai aprigi luptători pentru Marea Unire. La ordinul său Armata Română a încălcat armistițiul cerut de Antantă pe frontul cu Ungaria (inițial frontiera era pe râul Mureș, în inima Transilvaniei) și i-a împins pe unguri către Câmpia Panonică. La negocieri i-a evervat pe proprii săi aliați cu retorici despre cum România merita frontiera până la Tisa și tot Banatul, nu doar o parte. Din acest motiv, și pentru că a refuzat să garanteze respectarea drepturilor minorităților, a fost exclus de la discuțiile pentru Tratatul cu Austria de la Saint-Germain de Antantă. Da, și Regina Maria s-a luptat pentru Marea Unire, având multă carismă în rândul negociatorilor, dar fără Brătianu armata rămânea pe Mureș și nu intra în Budapesta.
2. Afacerea Skoda a fost întradevăr un scandal mare. La vremea aceea era întradevăr premier Maniu, dar el NU ERA LIBERAL. Era liderul Partidului Național Țărănesc, PRINCIPALUL ADVERSAR POLITIC AL LIBERALILOR. Național Țărăniștii erau, în fapt, două partide, cei din fostul Partid Național Român, format din Ardeleni precum Maniu, care doreau deschiderea României la investitorii străini, și fostele Partide Țărăniste din Vechiul Regat și Basarabia, care doreau interesele țăranilor prioritizate. În schimb, Partidul Național Liberal, adversarii lui Maniu, aveau politica economică „Prin noi înșine”, adică fără străini, doar prin capital și firme românești (care de fapt era o politică de prăduire coruptă și ineficientă a resurselor țării).
3. Liberalii nu au făcut nimic în ’40 pentru că soarta lor fusese decisă de puteri mult peste forța României și refuzul ultimatului ar fi dus la invazia din Est a sovieticilor, din Vest a maghiarilor și din Sud a bulgarilor probabil, ceea ce ar fi dus la mai mult decât pierderile din 1940. România în acea perioadă avea aliat doar pe Francezi, care, capitulând cu 4 zile mai devreme, au lăsat câmp liber inamicilor României, începând cu Moscova.
Marea crimă a Liberalilor a fost că au permis României să fie atât de slab înzestrată militar înainte de Primul și Cel de-Al Doilea Război Mondial, fiind mereu la mâna altor combatanți, aliați sau inamici. Masacrarea țăranilor în 1907 este întradevăr și ea un capitol negru în istoria noastră și în mare parte imputabil Liberalilor, dar mult din ce ai scris acolo sunt aberații. Decizii proaste în istoria noastră au fost luate de mulți guvernanți, Liberali, Conservatori, Țărăniști, militari, comuniști, Social Democrați, Naționali Liberali, Democrat Liberali etc. etc. etc.
Asta cu marile conspirații ale unei mari mișcări comune de-a lungul întregii istorii politice a României sunt glume proaste. PNL era partid de stânga în 1918 și partid de dreapta în 1921, partid anti-Carol II în 1930 și pro-Carol II în 1938. Iar partidul pe care scrie astăzi PNL nu are aproape nimic în comun cu cel ce exista în România înainte de 1947.
Contractul încheiat cu Australia pentru vehiculul de luptă pentru infanterie (IFV) AS21 Redback de la Hanwha Defense Australia este evaluat la aproximativ2,4 miliarde de dolari australieni (2,6 miliarde de dolari americani)să achiziționeze și să ofere asistență pentru 129 de vehicule . Proiectul include vehiculele, sistemele de instruire și asistența, unitățile fiind produse în Australia între 2027 și 2028
Detalii cheie despre prețurile Redback:
Valoarea totală a contractului: Contractul semnat la 8 decembrie 2023 este evaluat la 2,4 miliarde USD – 4 miliarde USD AUD, în funcție de serviciile de asistență incluse.
Cost per unitate: Acordul pentru 129 de vehicule, finalizat de guvernul australian , are un cost per unitate ridicat (peste 18,6 milioane USD), deoarece include producție locală extinsă, infrastructură, instruire și echipamente specializate, nu doar șasiul vehiculului.
.
Nu vad cum au reusit coreeni să înjumătațească prețul pentru România fără să scadă din calitate,
Am mai scris aici, pe rumaniamilitary, ca sistemul anglo-saxon de achizitii militare (SUS, UK, Australia, NZ si cred ca si Canada) include in pret ni numai pretul de achizitie, insa si componente de cost ulterior de operare, de regula pe intreaga viata normata a produsului
Yep, corect… părea mirobolant.
Poate au scos prețul turelei, că era ut30 și nu aia evoluată pentru Redback, deci nu o produc ei 🙂
Nu cred să fie un caz de dumping ca să câștige piața.
Greu de crezut oricum prețul ăla.
Nea Marius s-ar putea sa ne înșelăm oare….!?!?
Prețul coreenilor vine după multe calcule și ft multe calcule interne ale firmei în cauza ….
Poate coreeni chiar se bazau pe puterea lor de a aduce și produce local , la costuri rezonabile încât sa vina cu oferta asta.
Nu cred că ar fi scos din joben o oferta, fara a avea spate și sânge în instalație …..
Totuși să ne gândim că coreeni chiar caută să intre pe piata europeană (au făcut-o cu polonezii ….. si au dat dovadă de profesionalism….acolo ) și într-o lupta contra nemților pe programe așa de importante și așa bănet împrumutăm cum e la romanica……nu cred că promisiunile lor erau goale și lipsite de substanță…..
Ba cred contrariul….
Problema a fost șpaga ceruta de jupanii mioritici …… Și nu a mers mânăria…..!
Părere personală :S-ar fi făcut de tot râsul Europei daca nu ar fi putut să se țină de cuvânt …. Nu crezi….. ?
Sincer mai multă încredere îmi suflau coreenii decât nemții …. As fi băgat mâna în foc pt ei ….cum au făcut alții pt nemți… si acum suflă în iaurt…..dar mănâncă cu doua linguri rahatul…..!!!
Părerea mea …nu trage don Semaca , că is eu Lastarica……!!!!!
Exista sa faci dumping doar ca sa castigi o piata, tu mergand in pierdere pe contractul respectiv.
Pretul nu pare sustenabil, mai ales daca e sa comparam cu cat a costat in Autralia, si aia acum niste ani buni, deci ar mai fi de adaugat niste procente la pret de atunci…
Care piata, aia e problema ca nu o au
pai ar fi fost, daca noi am fi zis ca vrem de fapt vreo 1000 de masini, dar mai incolo, sau polonezii si altii de prin UE…
Ar fi fost singura premisa logica dpmdv.
Prospectu in urmatorii 10 ani la linx e 5-6000buc,restu e gargara
Ok , sa considerăm că veneau coreeni și făceau asta cu dumping ….românia tot ieșea în câștig…..!
Mai aveau k9 …comonalitate de piese , făbricuță începută …nu cred că le era imposibil un transfer de linie sau chiar cv nou ; pt a se ajunge cu 80% producție….
In comparație cu nemții care vin pe șestache cu maxim de 40%productie + produse mai scumpe …..și încă nu avem siguranța că tot ce au zis vor și face….. combinația e cel puțin dubioasa…… Pt lipsa de viziune și transparență a românilor decidenți….
Părerea mea de om simplu trecut nițel prin viață e că, chiar daca calculele coreene nu ieșeau la Început în favoarea lor …. ei (coreenii )aveau după aia mana libera să-și vanda în Europa produsele….. și In conjuncție cu ce mai aveau și în Polonia, aveau greutate și intrare slobodă in Europa , unde nemții și francezii făceau jocurile…..
Deci este imposibil sa credem că nu au existat calcule și gândiri care au stat la baza acestei oferte.
Australia e doar un reper și acolo cred că coreeni caută să deschidă,tot pt spargerea și pătrunderea unui munopul….
O firma emergenta ca cea coreana caută și calculează bine riscurile ….și nu cred că își permite să scoată din joben abureli , pt că vor fi taxați imediat (de ceilalți competitori )exact de firmele cu care intra în competiție …că sunt firme americane sau nemțești….nu contează…..
Cred sincer că, coreeni au căutat în România un partener pt a sparge monopolul nemțesc ,franțuzesc și american.
Fac afaceri bune de ani de zile cu polonezii… Chiar ft profitabile și am impresia că asta doreau și la noi …..
Dar „noi” avem scame în sânge …ne gândim la binele nemților și al Europei ….. Vai…..!!!!
Bani SAFE trebuie returnați în visteria europeană și cum buzunarul nemțesc fluieră ….. Noi băieți din ,am zis sa le dam caimacul………in detrimentul unei oferte ce avea oportunitatea sa ne scoată din anonimat și să ne de-a și un avânt serios….
Pe bune …nimeni nu vine la tine să îți ridice în țară nici măcar un chioșc de înghețată…. dacă nu are credința că se poate extinde….
Chiar daca la prima vedere îți face un preț prea bun de crezut ……
Preț de dumping precum spui …..
Se poate vorbi de o colaborare care ar fi extraordinară cu Coreia de Sud sunt f f buni in tot cea ce fac !ar fi păcat trebuie sa ne gîndim la Tara noastră nu la interese oameni competenți de la nivel de stat major au fost întrebați ?? PS O afacere cu C.S este ce mai benefica ! Mulțumesc
Asta -i topic de bagat unghia -n gat LOL ! Voi inca nu ati inteles ca atat timp cat Germania si Franta [in principal ] au pus banii jos , Romania nu putea sa cumpere din alta parte de la ei ? Asa se fac adevaratele afaceri …momesti guvidul mioritic cu bani si la productie iti intra tie in buzunar dublu sau triplu …plus ca-i bagi pe gat si alte produse si il faci dependent de industria ta . E simplu !Ba parca ati fi din Congo care sperati ca prin SAFE nemtii ar fi aruncat banii pe koreeni ! Hahahaha
Daca Romania dorea transportorul din Koreea fiti siguri ca putea sa il ia separat de SAFE cu contract pe mai multi ani
Înțeleg sarcasmul ……dar iartă-ma…..
O zici ca și cum trebuie și suntem obligați sa înghițim gălușca…..
Aia e , nu mai avem ce face ….decât să o servim rece!
Aia e… luați și dansați după muzica pusă …fraierilor !
Și să ziceți și saru-mana …să cădem în 4 labe și să ne mulțumim….. că luam ceva, de parcă nemții sunt salvatorii noștri… Muma lor de bandiți și aia și ai noștri…. !
O zici de parcă nu putem schimba nimic și vinovații se scuză din oficiu……
O spui de parcă MApN-ul e plin doar de băieți onesti, la fel și partidele….doar oameni ce țin cu Romania și interesul național….. Doar cetățeanul ce urmeaza sa plătească factura e imbecil și prost și hot și trădător ….
O zici de parcă e batut in piatra și nimic nu se poate schimba….
Muma lor …dar contestații oare nu o merge făcute pt toată curvăsăria asta …. ???????
Chiar suntem o țară anesteziata și fără pic de creier , fara pic de măduvă osoasă….
Așa de nevertebrate am devenit că și societate ??????
De o zi întreagă îmi vine să fac că și pițigoiul și mă întreb în sinea mea….. Oare nimeni nu răspunde , chiar nimeni ??????
……….…….…………………UAU 😱!……………………………….
Marian , tu esti cumva in ministerul apararii sau vreun decident care ar fi putut influenta ”licitatia ” ? Banuiesc ca nu pt. ca nici eu nu sunt Nu are rost sa te enervezi ca nu se schimba nimic cum am vrea noi . Aici sunt calcule la rece facute de gigantii indiustriilor de armament cu multa vreme inainte …doar au asteptat un moment prielnic ca noi sa nu ne mai inchinam la rusi sau americani
Si eu am zis cand luam avioane de vanatoare ca F-18 era mult mai potrivit pt. Romania decat F-16 si acolo nu ne-a dat nimeni bani dinainte sa cumparam ceva .Apoi imi place mai mult Black -Hawkul decat ce au francezii sau Airbus la elicoptere in aceeasi categorie si mi-ar fi placut sa fim la un nivel cu polonezii sa luam si Apache .
Mi-ar fi placut sa luam si niste Redback si niste Black-Panther pt. ca sunt masini foarte bune …dar atat s-o putut de la minister . Cineva o inghitit carligul si acum mergem cu nemtii si francezii pe linie de industrie , elicoptere , OPV-uri antiaeriana antitanc e clara manevra si directia de acum inainte .
Din momentul in care MLI-urile au aparut pe lista SAFE , castigatorul era evident …acu sa zicem multzam ca masinile nu-s asa rele si ca pot fi imbunatatite inca multi ani fiind noi si ca mai invartim si noi un surub la ele si la o adica putem sa dezvoltam industria cu un partener solid ori german oiri francez ca de aici vin multe elemente in industria coreana si chiar cea americana . Apoi can o sa intre si Ucraina pe piata , fii sigur ca nu vor face afaceri cu coreeni , poate nici macar cu americanii , locul nemtilor si a francezilor e deja asigurat in industria ucraineana iar noi daca mergem pe acelas standard avem in viitor mai mult de castigat decat daca luam produse de peste mari vsi tari ..
Daca eram in minister… Ieșeam pe post și dădeam in gat toată mânăria … Cu prețul propriei libertăți ….. !
Cam asta înseamnă să ai coloana vertebrala…daca mai ai idee senzația….????
Și tocmai pt că gândești că nu putem schimba nimic și lăsăm ciocul mic …. ăștia fac ce fac din tara asta… și îsi bat joc de noi ….pe banii noștri !!!!
Ei (partidele și hoții din ele și amicii lor ) nu pățesc nimic; ei doar se îmbogățesc în continuare pe cârca noastră , pt că tăcem mâlc și lăsăm capul plecat ….Daia!!!!!
Ia trageri de mânecă , ia dale un șut în cur….. Ia tainele maul …..
Sa vezi cum se schimba situația ….
He ,he …… Romanu la stat capra , până a devenit capra și acum are mentalitatea de turma…..și lasă câinii săi dicteze viața și buzunarul !!!!
Bravo !!!!
Fara supărare dar , hai s-o luam ipotetic nițel !
Cum credeți că ar fi reacționat francezul sau neamțul de rând ,
Cum ar fi fost dacă ar fi cumpărat armament scump din Romania , în detriment politic, dând cu piciorul la un deal care să aducă ce aduceau coreenii …
Ar fi ieșit în stradă cu torțe francezu?
Dar oare Neamțu de rând ar fi înghițit gălușca ????
Doar români pot și sunt nevoiți …..pt că noi avem ADN de iobagi și suntem anesteziați cu prostie pur dâmbovițeană!!!!!!
@ Marian , stai putin ca aici vorbim de treburi mult mai serioase . Europa isi construieste o armata proprie distantandu-se de americani si alte tari .Ori in contextul asta trebuie privite contractele de pana acum , mai ales daca intra si Ucraina in joc . In scurt timp s-ar putea sa vedem cum Europa devine o noua superputere , un soi de Statele Unite ale Europei ori atuncu tu poti sa cumperi de unde vrei ca tot mai eficient v-a fi sa faci parte dintr-o industrie la un nivel poate chiar peste celelalte daca treburile merg bine si partenerii nu se cearta cum au facut cu tancul sau cu avionul european .
Daca europenii se pun de acord si lucreaza eficient , Europa v-a deveni un nou gigant industrial si militar si probabil multe state arabe , sau asiatice care cumpara de la americani , in viitor vor cumpara de la europeni , aceasta e noua miza
Până o să ajungă Europa să aibă armata proprie o sa mai treacă minim minimoeum sutade ani …..
Până o să se pună Europa deacord …..cred că nu o să mai existe o Europa……
Te amăgești , deșii simți duhoarea și putoarea trădării mioritice , a interesului național.
Te vinzi cam ieftin …….prea ieftin….
Europenii sunt fărâmițați….interesele primează unei înzestrări coerente la nivel UE……
Că și exemplu,uitate la programul dintre Franța și Germania cu avionul de generația La….. Uitate la programul eurotanc…..
Programul asta SAFE, este o japca pe fața pt contribuabilul român și bani azvârliți direct în portofelul nemțssc …. Fara pic de transparență….și trebuie sa înghițim …..?
Pardon !!!!!
Hai să nu ne mai amăgim cu vrajeli….. Pt industria românească era mai bine de mers cu coreeni ……dar trădarea și buzunarul partidelor și interesele meschine ale unor jupani primează …..
Chiar nu înțelegi că prin alegerea nemțească Romania va face fix șuruburi , când am fi putut cu adevărat sa revitalizăm industria militara alaturi de coreeni ?
Viitorul o sa demonstreze că pasul ăsta a fost unul sinucigaș pt ce a rămas din industria militara românească…..
Atunci cine o sa de-a socoteală ?
Vă bucurați că luam linx …..că e mai bun decât ce avem acm …ok adevărat ….dar industrial …. Că despre asta era vorba…despre reindustrializarea României …..nu industrializarea Germaniei …..
Cu banii ăștia SAFE trebuiau aduși și făcut cat mai mult in tara …nu in alta parte…. Și culmea 40 este mai mic decât 80% cat ziceau coreenii pierzători …..
E de noaptea minții , parcă suntem anesteziați și degeaba …. Că ne place sa ne mințim ….. Deși adevărul ne iubește în fața
PS: mă repet …….ce ar face neamțul, francezul italianul ….etc,etc …?
Ce ar faceăștia mai breji dintre popoarele vestice, daca rolurile erau inversate …ce făcea cetățenii acelor tari daca ai lor decidenți dădeau cu piciorul , așa cum o fac ai noștri hoțomani
?????
Bă….cum dracu polonezii au avut viziunea sa lucreze și să ia și să facă afaceri profitabile cu coreenii și pe nemți ia cam lăsat în urmă ….și Romania cum da de o brumă de bani (împrumutați ) sare în brațele germane , care culmea ne și jepcsres pe fata, că pe prostii
@ Marian Daca te-ai uitat la politica din Polonia mai atent ai fi observat ca ei cerusera prin SAFE mai mult ca Romania , apoi a venit presedintele asta nou ” cica suveranist ” a zis ca nu mai face nimic prin SAFE ca face el niste invarteli cu jmecherii de la ei cu banii polonezilor si isi fac productie din banii polonezilor si aspoi i s-or spart ouale in cap . Tot ce au achizitionat polonezii de la coreeni sau americani etc AU FACUT PE BANII LOR ! Nu cred ca are rost sa iti tot repet ca prin SAFE cumperi nemtesc sau frantuzesc pt.. ca ei au dat banii ca vad ca nu pricepi . Vrei corean , american , rusesc , indian sau ce vrei , scoti banu ! Nu iei banii de la europeni sa-i dai la coreeni . E logica elementara ,asta-i realitatea si politica , poti sa te crizezi cat vrei ca nu o sa schimbi nimic .
pl sau ro, germania sau koreea, totul se cumpara cu bani imprumutati. nu cu banu jos.
posibil sa difere rata dobanzii, dar la fiecare achzitie adaugi banii pt dobanzi pe perioada imprumutului
in care scazi cat ar fi costat ocupatia ruseasca
presedintele polonez se credea american, sa imprumute statul polonezde la banca nationala poloneza, doar ca zlotu nu e dollar
Acum ca faptul e consumat, nu ne ramane decat sa ne gandim la coreanca la modul fuse si se duse. Realist vorbind, Nemtia e cel mai mare contributor la bugetul UE si trebuia sa isi ia partea leului. Ce sa mai la deal la vale, daca nu livreaza in grafic, in fiecare saptamana am sa-I injur pe aici.
Și te răcorește faptul că Germania și-a cerut tributul …muma lor de jepcsri ….
Te va răcorii că îi vei înjură , pt că banii tot din buzunarul tau vor pleca și vor ateriza in buzunare nemțești ….. 😉
Cu alte cuvinte copii nemților vor avea bunătăți , în schimb ai tai copii vor manca terci !
Ia ….pofta buna daca te mulțumești cu resturi !!!!
Ia zii tu mă Mariane cum iau nemtii caimacu și rămân eu cu zatu’. Eu zic să pui mâna pe kalasnikov și să mergi la meapeneu să le explici cum se face.
Îti simt sarcasmul dl o poștă distanță ……
Nu până demult și eu eram sarcastic….. Și încă unul mare ,dar am un presentiment și o să mai vorbim noi …… Că în viitorul nu prea îndepărtat , o să veniți și o să-mi împărtășiți cele spuse de mine !!!!
Când o să va ajungă suferința și cuțitul la os…. (Când funia o sa va strângă de gât la propriu ) o sa va vad și pe voi , pe voi toți…înarmați cu furci, cu secure și topoare….
Nu veți mai sta pasivi în spatele tastaturii ….veți da buna în piața Victoriei și pl la palat, la Cotroceni…..
Dar atunci va fi prea târziu…..!!!!
Mult nu mai este… Te asigur !!!
Când o să vedeți că copii voștri (țipă de foame) o să mănânce doar terci și ai nemților o să mănânce friptura …. sa vad daca o sa va convină situația….. Sa va vad atunci daca o sa mai răbdător la promisiuni și lucruri făcute pe au mână !
Acum prin mecanismul asta SAFE (la propriu ) nu facem decât să umplem buzunarele firmelor nemțești și prea puțin din acei bani ( împrumutați) o sa fie cu folos pt industria și firmele de stat……
Logica spune că ,atunci când o țară nu produce , ci doar asamblează și vopsește …. acea țară ușor dar sigur va da faliment !
Ok, super ….. tebuie înarmare, nimic de zis …. !!!!
De 30 de ani tăiem fabrici … și dăm la fier vechi , de 30 de ani ne tăiem craca de sub picioare…..
Acum că avem o portiță de a investi , noi facem exact opusul ….
Dar cu firmele și fabricile (care mai exista )de aici ce facem ….?
Le falimentăm una după alta ….că și până acum ; că așa se dictează…. !?!?!?
Apoi vin concernele și firmele mari și le cumpără pe 3 biștari găuriți…. !!!
Producem doar pagube …. Dar ne prefacem că totul e ok , atâta timp cât partidele și oamenii de acolo sunt fericiti și cu stomacul și buzunarul plin….
Daca asta e trendul , doar sa mimăm și nu investim cu adevarat …. Ci doar sa cumpărăm…. Atunci sa fiți siguri că ne vom duce în cap ….
Gata vin nemtii …..și vin cu vrajeli de genul 40% investiții ……
Și voi va culcați satisfăcuți….că gata , vin nemții și ne ridica din rahat și sărăcie …..și că o să prosperam și o să curgă mierea și câinii o sa umble cu covrigi in coada ….vai ce vise umede ….vai de noi…!!!!
Nu trebuie sa fi ecoanomist de profesie , că își dă seama și un analfabet ,care are 3 clase… că practic în stilul asta , inviți falimentul…. Inviți inflația si destabilizarea țării…. !!!!
Pe motivul asta , apar partidele ultranaționaliste precum aur , cu melodii naționaliste… Dar aceasi dorința ascunsa de a delapida banul public…..
Nimic nou ….doar Veta , cu alta pălărie și discurs nou la cromogen pt masele inepte….și anesteziate !!!
Dar Nu…… noi vedem cum că linxul e mai bun decad jderul …dorim și nu vrem să vedem situația putredă din spatele cortinei …..
Preferam somnul morții și înghițim promisiunile unora și altora
Dormim pe lauri falși …. Succes domniile voastre , veți avea un viitor roz…. !!!!
Nu mă mir că mulți caută să fugă din tara asta și se refugiaza în alte țări și nu vor să mai audă de romania….
Viitorul acestei țări este unul sumbru…. Datorita mentalității slugarnice și despoate a delăsării….
PS: suntem buni de luați exemplu de ….. AȘA NU !!!
Văd multe discuții/comentarii despre ambele IFV, și comparații cu Jderul… răspunsul simplu e ca oricare din opțiunile moderne sunt cu multe clase peste tehnica ruseasca. Pentru cei care încă proslavesc Rusia, să se uite să vadă ce e în Ukraina.
Oricare dintre produse sunt bune. Financiar, Redback ar fi fost cea mai bună ofertă. E greu de spus care sunt deciziile care au dus la Lynx, dar cred ca au legătură cu dorința noastră să revitalizăm mai multe locații, nu doar noile fabrici unde se vor face IFVs. Eu cred ca tine și de Fabrica de pulberi, și de Mangalia și de muniția Ahead. Dacă ne aducem aminte, pe șeful RM l-a luat gura pe dinainte dupe ce s-a semnat contractul cu fabrica de pulberi… Din pacate nu suntem nici Polonia (nici măcar Bulgaria – a se vedea ce fabrica de pulberi și muniție fac cu RM de 1mld) când vine vorba de armament și e mult de făcut aici…
Chiar dacă am plătit mai mult, atâta timp cât de fac la noi și ne alegem cu produsele și cu modernizarea unor fabrici.
Nu ne oprește nimeni să modernizăm altele prin bugetul anual. Nevoile sunt foarte mari însă poate vom avea ceva surprize plăcute pe care le așteptăm (SkyCeptor la Electromecanica, muniție de 155mm, tancuri K2, artilerie reactivă, etc)
Eu încă sper să avem și vorbele prin PESCO însă până atunci e mult de muncă in modernizarea NPR și dotarea cu armament a fregatelor. Aici cred ca o sa-i mulțumim pe Francezi prin radarele navale Thales și sistemele CMS Tacticos de care se discuta…
Este de muncă pentru toată lumea, doar să le vină ăstora mintea la cap și să se rezolve criza politică. Poate cu ocazia asta reușește și Nicușor să pună niște șefi la servicii, cred ca o să fie niște mișcări mai ample aici până se reîntorc PNL/USR la guvernare. PSD a greșit și o să piardă foarte mult pe mâna lor, ceea ce nu e rău.
Scuzați gramatica… răspuns de pe telefon și printre picături…
Nic numeste cand il lasa psd sa numeasca ceva acceptabil. momentan psd+haur au majoritate in parlament. vreti sefi care pe placul psd+haur?
Domnilor,
,,Peneliștii” de pe aici susțin că nu-i ,,bai” c-am plătit mai mult pe un produs nefolosit de armata germană. Oricum este mai bun decât ce avem.
,,Pesediștii” îi acuză pe bună dreptate de ,,taxă de protecție” oferită pe pielea contribuabilului onest.
Parcă revăd dosarul Bechtel când discuția era aceiași ,doar taberele erau așezate invers.
Tind să cred că PNL=PSD= aceiași mizerie, iar ,sinceritatea” lui Bolovan seamănă izbitor cu cea a lui Bombonel.
Grav este că Simion și ,,genialul conducător” Georgescu par la fel de ,,cinstiți” ca ciumeții galbeni-roșii dacă nu chiar mai ,,corecți”.
off topic…cred…Astazi sau incarcat pe camioane in Portu Constanta K2 Black Panther si un TULPAR de la Otokar destinatia nu se stie probabil poligon de testare sau directia Ukraina
plus ca mai erau si cateva bucati de FMTV-A2 pe containere rampa in configuratie de captractor de remorcat remorcii
BSDA 2026?
Probabil cu K2 erau si doua speciale 4×4
https://www.bsda.ro/
13-15 mai
Din câte știu eu, Germania este țara cu cele mai mari investiții in Romania. Poate știți voi ce loc ocupă Korea de Sud. Cea mai mare parte a exporturilor românești merg in Germania. Poate știți voi cam ce pondere au exporturile spre Korea de Sud. Poate Germania influența politic deciziile din România? Da. Indiferent cine este la guvernare. Germania este cel mai mare contributor la bugetul UE. Adică de acolo de unde noi tot luam bani moka. Nu mai stați cu mâna întinsă tot timpul si o sa puteți alege ce vreți voi.
E hai că, cam denaturezi ….
ce ia Romania pe gratis….?
Romania ca și alte țări UE contribuie și primește la fel ca și celelalte țări ….. Ba noi am fost de multe ori la coada vacii…..
Lasă gargara, Nu suntem cu nimic mai deosebit decât alții.
Culmea , alții chiar primesc și mai mult ….ex Polonia !!!!!
Ok Germania este într-adevăr tara cu investiții în România , dar și câștigul e pe măsură , ba chiar peste ………
Sa o spunem pe fata ….. Germania suge din Romania grupa mare….prin firmele nemțești care trimet capitalul făcut aici…… și dus este fara prea mari eforturi…..
Germania a mai influențat Romania și în trecutul nostru glorios ….. Îți mai aduci aminte deznodamantul ???????
Nu zic că ar fi mai bine sa ne dam cu estul sălbatic ….(Ferească sfântul)
Dar pe mana coreenilor parcă aș fi mers ….e un suflu nou , ce ar fi mers incercat mai îndeaproape și mai hotărât!
PS: Mă dar mai sunteți multi ăștia care preaslăvesc interesele altor țări și nu pe al propriei țări…?
Că mă ia pandaliile si capul….. la felul vostru slugarnic, de mielușei…… !
Încerci să îmi explici că ce …că Germania e șmecheră și noi mici și prosti și că în detrimentul asta trebuie sa fim alungite…sau ce…că sincer mi-a trecut timpul a înțelege toți cioflingarii …..
Pe bune îs satul sa aud Germania în sus..că fac și dregi …
Ia că nu e bun pt noi ….
O fi Linx-ul o mașinărie net superioara la ce avem acum , dat afacerea cu coreeni era net superioara la ce ne-au propus nemții tai ….. Net superioara la tot pachetul economico militar Romania avea de câștigat. Daca…..
Dar noi avem boi, ce ne conduc și alți boii ce pun botul …!!!
Dar precum zicea nea Marin miliardarul: ce boi …erau vaci …țuș cu capul in closet !!!!!!
Sunteți penibili, iar sunteți mouthpiece-ul Hanwha🤡 Sud-coreenii trebuie sa înțeleagă ca Germania e cel mai mare contribuabil la bugetul UE si implicit si la SAFE. Ar fi culmea sa dai contractul cuiva din afara UE. Si ce ma deranjează e ca ati dat-o pe aia cu „o sa fie fabricat Lynx-ul in Ungaria dom’le” cad de fapt ungurii sudează carcasa si o frezează/găuresc ( lucru care se poate face si la noi, vezi Piranha 5 si Cobra 2), in rest IMPORTĂ kit-uri din Germania. Anyway, voi ați văzut „blindajul” lateral al Redback? E o „coală” de tablă. In schimb Lynx are blindaj destul de baban pe lateral, unde mai pui ca tot pe lateral dar mai sus are prevăzute „buzunare” pentru blocuri de blindaj, asta arătând ca Rheinmetall s-a gândit la modularitate si la ușurința upgrade-urilor viitoare. La capitolul asta Hanwha a cam dat chix. Eu cred ca a cântărit faptul ca si Italia va cumpăra Lynx, acum daca e să-i excludem pe unguri, totusi Italia nu e neica nimeni. Redback cine are in UE? Eu zic sa nu ne kkm pe noi, totusi am ajuns să scăpăm de MLI-84M, in sfârșit.
😂🤣😂 V-am spus că e grift dar multi o lălăiau că nu și nu. Au dat bani cu dobândă că să vândă echipamente supraevaluate, la care tot ei vor face mentenanța și vor vinde muniția, bună afacere.
Puteți să vă imaginați o armata europeana unită fara să vă apuce râsul ? Csf ncplmsf, aici ajungi când crezi propaganda cu UE ce va deveni SUE, egalitate and shiet. Declarațiile politice sună frumos dar realitatea arată că fiecare trage jarul pe turta lui. 😂🤣😂
Okidoki…in speranta ca nu voi atrage un suvoi de spume, ci cel mult o discutie contradictorie bazata pe argumente logice, exista totusi posibilitatea ca varianta RHM e sa fie preferabila celei de la Hanwa.
De ce postez si sutin ideea susmentionata ? Nu neaparat pentru a ma convinge pe mine insumi (desi ajuta sa iti pui ideile frumos in scris … si in ordine) dar sa incerc sa ofer si o alta perspectiva, intrucat, la randul meu, reactia initiala citind oferta a fost una negativa „OMFG, spaga, tradare, securistii, teroristii, PLM STF” etc. samd. La o doua analiza insa, am ajuns sa intrevad si o alta posibilitate, respectiv per ansamblu, oferta RHM > oferta Hanwha. La a treia, mai-mai ca m-am convins …
Acum o sa incerc sa explic si de ce am in vedere aceasta ipoteza, respectiv pentru ca inca mai cred (si sper) ca „nu toti e spagari” samd. etc. iar cerintele de baza (respectiv capabilitatile tehnice ale produsului) sunt stabilite de profesionisti.
Cu un mic disclaimer, respectiv toate informatiile pe care le-am putut culege sunt exclusiv din presa/internet sources (ocazie cu care boscorodesc din nou opacitatea si secretomania exagerata a unor sfere inalte) si necunoscand prevederile exacte ale contractelor semnate sau ale contractului ce ar fi putut fi semnat cu Hanwha, facand abstractie de anumite specificatii tehnice ale celor 2 produse MLI pe care nici macar fabricantii nu le dezvaluie, dupa multa Cola, tutun si o picatura de vinars Murfatlar din rezerva strategica, am ajuns la concluzia din finalul paragrafului precedent (so maybe yeah, s-ar putea sa isi fi bagat coada si alcoolu’).
Daca vreti si sursele, let me know daca mi-au scapat, desi o sa incerc sa le mentionez, ca sa nu las impresia ca le scot din burta sau dintr-un AI prietenos cu accent rusesc …
Also, alt mic disclaimer- nu’s fan RHM, nici Hanwha hater, pur si simplu am incercat sa privesc problema dintr-o perspectriva care exclude conspiratii si interese oculte, mergand pe prezumtia bunei-credinte a factorilor decizionali implicati.
Warning: text wall incoming !
Nu criteriul celui mai mic pret trebuie sa domine intr-o atare achizitie strategica, ce are in vedere inzestrarea armatei cu mijloace de lupta realmente moderne (pe care probabil le vom folosi inca 20-30 ani de acum inainte) si absolut necesare ACUM militarilor romani. Personal apreciez ca number one ar trebui sa fie specificatiile tehnice/”calitatea” produsului. Sub, capacitatea de mentenanta, intretinere, posibilitatea de upgrade si personalizare (software si hardware).
Da, avand in vedere faptul ca sursa finantarii o constituie un imprumut ce trebuie rambursat, ar fi de preferat ca unul din criteriile importante sa fie si cel al localizarii sau mai precis spus al valorii produse/intoarse in economia romaneasca (intr-un fel sau altul); in egala masura ar trebui sa fie avuta in vedere si capacitatea de productie ulterior finalizarii produselor ce fac obiectul contractului sau mai pe romaneste sa putem produce ca sa vindem la altii (ori eventual sa producem pentru noi in caz ca dam de pestera lui Ali Baba sau Doamne feri ! nu merg mai departe cu ipoteza asta …).
Se mai adauga la „ciorba” o mana de diplomatie/strategie si politica externa (inclusiv cu componenta militara) si cateva fire de verdeata ce tin de lungimea si vulnerabilitatea lantului logistic.
Mergand pe elementele ofertei Hanwha, de avut in vedere urmatoarele:
1. „Solutie spectru complet” ofera si RHM; inainte sa se detoneze din oficiu cineva cu comentarii gen „da RHM nu a produs/lansat inca o varianta TEHEVAC, mortier sau mai stiu eu ce”, de avut in vedere ca nici Hanwha nu a produs inca asa ceva. Cel putin eu nu am gasit informatii in acest sens, respectiv vizand variante la Redback realizate/implementate, ci doar la care se lucreaza, inca in dezvoltare, pentru armata australiana. Chestie pe care o face si RHM cu Lynx-ul (stiu ca au produs cu mortier pentru Ungaria, nu stiu daca sunt construite/testate si alte variante ori daca sunt in curs de dezvoltare). Ambele mai au de lucru, ambele ofera garantii ca vor fi gata.
La capitolul „solutii complete” ambele oferte sunt absolut egale din punctul meu de vedere.
[cele doua echipe paseaza frenetic la jumatatea terenului]
2. 298 vehicule, toate prin SAFE, versus 238 prin SAFE si restul prin Doamne-Ajuta !.
[la prima vedere avantaj Coreea, echipa Germaniei scoate un atacant la incalzire si antrenorul se uita urat la arbitrul roman …]
3. si 4. (merg discutate impreuna), respectiv „Valoare totală a contractului de 2,8 miliarde de euro, rămânând în limita bugetului de 2,9 miliarde de euro aprobat” si „Prețul mediu per unitate de aproximativ 9,5 milioane de euro”.
RHM – 232 bucati diverse variante, în valoare totală estimată de 2.598,4 mil. EURO, prin accesarea mecanismului de finanțare SAFE. Suplimentar, diferența de 66 MLI și derivate va face obiectul unor contracte subsecvente ulterioare cu valoarea totală estimată de 738,6 mil. EURO (MAPN dixit – https://www.mapn.ro/programul_safe/index.php , click pe Lista proiectelor… pozitia 8); rezulta un pret mediu (aproximativ) pe unitate undeva la 11.190.909 (daca calculam toate blindatele sau 11.200.000 pentru 232 bucati).
[Deja Hanwha e calare in careul advers si nemtii au amutit prin tribune iar antrenorul se uita chiar foarte urat la arbitru, insa le nôtre comme le conifère, n-aude, n-a vede…]
Dar oare, asa o fi ?
Pe deoparte, fara sa contest pretul mediu anuntat de Hanwha per unitate (dupa atribuirea contractului catre RHM), ma intreb retoric ce am fi primit de aia 9.5 mil per cap de MLI furajat ? Contractul lor cu Australia, in urma caruia a si luat nastere Redback din dezvoltarea lui K21, prevede furnizarea/producerea a 129 bucati paianjen veninos, pentru care australienii au platit 2.4 miliarde dolari (aparent australieni – sursa: https://thedefensepost.com/2023/12/08/australia-hanwha-infantry-fighting-vehicles/ ). Guvernul australian vorbeste insa de alte sume (tot pentru programul lor LAND mama-masii, uite ici’ sursa – https://www.defence.gov.au/defence-activities/projects/land-combat-vehicle-system-infantry-fighting-vehicle), respectiv 4.5 mld. si 7 mld, insa nu am putut determina cu precizie daca asta e costul doar pentru Redback sau include si alte oratanii gen Boxer si APC-uri pe care vor sa le achizitioneze ori au in vedere si costuri de intretinere si alte acareturi (citam „The combined value of the acquisition and initial support contracts is approximately $4.5 billion dollars” incheiem citat :P); idem, alta sursa vorbeste de un pret pentru cele 129 de MLI-uri ca fiind intre 3.4 mld si 4.7 mld, insa astia US, corespunzator sumelor similare in AUD de 5 si 7 mld. – https://www.defensenews.com/land/2023/07/27/australia-selects-south-koreas-hanwha-in-military-vehicle-competition/).
Dar cum 2.4 < 4.5 < 7 miliarde, luand de buna prima suma si plecand de la ipoteza ca dolaru' e australian si nu american, convertind pretul mediu pe unitate rezultat din impartirea la 129 cu rata de schimb de azi A$1 AUD = 0.6151 EUR, mi-au iesit vreo 11.443.367 Eur/MLI ….
Ori au luat australienii o teapa de se rasuceste al nostru Vlad in pamant mai abitir ca Anna Shcherbakova cand baga piruete la Olimpiada ori varianta propusa noua nu are toate beculetele puse pe MLI-ul australian … ori, neavand cum sa cunosc detaliile tehnice reale ofertate de coreeni, este posibil si fi primit o oferta pentru o versiune MLI de statea mita in coada si asadar eu mananc spanac impreuna cu MAPN …
Pentru ca, desi nu neg ca pretul ar fi mai scazut daca sunt achizitionate mai multe unitati, diferenta e cam mare (de la 11 juma la 9 juma), in conditiile in care trebuie luat in calcul faptul ca parte din dotari nu sunt produse de Hanwha, ci de sau prin asociere cu firme israeliene. Nu stiu cat costa un Trophy sau Iron Fist APS sau un system Iron Vision (Redback are confirmat APS, neprecizat daca Trophy sau Iron Fist + sistemul viziune 360 – https://www.hanwha-defence.com.au/news/hanwha-defence-australia-signs-contract-for-land-400-phase-3-redback-vehicles), insa frecand menta pe net si citind aberatiile lui ChatGPT si prietenii sai, se pare ca doar Trophy sau Iron Fist ar fi undeva pe la 700k-1+ meleon. Iron Vision, naiba stie exact cat, insa avand in vedere ca un HMD cu functii similare ar fi (la un google search) vreo 400k USD, probabil si asta ar fi tot pe acolo, basca senzori in masina sa citeasca miscarile + camere + software + … desi rezonabil sa apreciezi de la 400k USD in plus pentru 1 sistem.
Turela de pe Redback, desi bazata pe un produs Elbit, nu este UT30Mk2 (produs la noi), ci una derivata din (atentie, ca-i o diferenta) MT30 (adica varianta manned), care impune alte necesitati, in primul rand blindaj corespunzator, sa nu crape echipajul – sursa https://www.australiandefence.com.au/defence/land/anao-releases-land-400-report (jos, jos de tot in pagina la sfarsitul articolului, scris tot cu font din ala mic mic folosit in retetele de medicamente la categoria reactii adverse, dar inclinat de data asta). Un model UT are cerinte mai light, interesul e scaderea masei turelei, protectia echipajului prin err .. eliminarea echipajului din turela, in cel mai rau caz daca e lovita iese un mission kill dar nu pierzi oameni.
De asemenea, ma astept ca modelul turela MT sa coste mai mult decat cel UT.
Undeva, ceva, cumva trebuie sa fie sacrificat pentru a te incadra in pretul acela, exemplu elocvent Otokar Cobra II, unde pentru a se incadra in pret si greutate fara sa sacrifice specificatiile importante (protectie echipaj, putere motor, manevrabilitate, capacitate portanta pentru a instala mai tarziu o turela ca lumea etc. etc.), "Baiazid iubeste !, Baiazid mai taie 10 cm !" … din masina … si numarul de ocupanti …
Unde mai umbli facil la dotarile dihaniei ? La blindaj, punem acum STANAG nivel 4 si lasa ca iei mataluta de la Plasan si Fii niste kit-uri addon pentru nivelul 6, cand iti mai trimite bunica-ta bani, cum ai facut cu Piranha III … sau in loc de KSAP armour, iti punem niste RoSpecialExportArmour si plimba-te sanatos boierule, vezi de ia si o geaca ca-i frig afara.
Apoi, mai scoti un senzor mai inlocuiesti niste opto-electronice … se poate.
Ce stiu sigur la oferta RHM este ca felina vine cu StrikeShield (APS de la RHM frumos integrat in blindaj) si turela proprietara e dotata standard cu o suita de senzori si aparate de-mi sclipesc ochii cand ma uit la pedefeuri (s-ar putea sa fie si de la vinars, nu bag mana in foc).
Asadar, concluzia mea este ca la pretul de 11.2 mil. per Lynx primim creme de la creme iar la Redback-ul de 9.5 mil. ar fi fost o varianta mai "light", asadar inferioara din punct de vedere tehnic celei germane.
[hopa, un hent mic corean dar le nôtre se face ca nu vede .. noteaza ceva in carnetel ?, nu se vede … ]
Nota, pentru cei care vor sa sustina (si daca pot argumenta cu date concrete, chiar va rog) ca Redback e o masina mai buna ca Lynx, chiar si in aceasta ipoteza in care insa deductia de mai sus e valida, adica primim o varianta coreeana "adaptata bugetului armatei romane", Lynxul iese in fata.
Repet, detalii tehnice concrete nu-s de gasit sau nu stiu eu Google Fu, dar din pamflete, reclame si altele mie mi se par similare in varianta "full option", sincer sa fiu.
Pe de alta parte, tehnic si RHM s-a incadrat in pretul SAFE, basca in 2.6 mld, asadar putand fi cheltuita diferenta pentru alte programe. Corect, 232 bucati nu 298, insa diferenta va fi data de la bugetul de stat, desi personal pana in 2030 ma astept sa apara si alte programe similare SAFE, eventual mai "light" si in dulcele stil romanesc le polenizam si pe alea.
[… se aude galeria, urla unii dupa Deutschland (probabil o gagica), altii cheama un UBER … dar atmosfera se incinge, fanii nemti dau de jos in sus un banner (cu un mesaj foarte important ce va fi dezvaluit la final de tot, nu de alta, dar daca m-am chinuit sa scriu romanul asta, macar sa fie citit pana la capat 🙂 ).]
5. "Livrare pana in 2030 cu plan etapizat" … si RHM trebuie sa faca acelasi lucru, respectiv sa livreze pana in 2030, altfel plateste penalitati de le sare basca (Ministrul MAPN dixit – https://www.youtube.com/watch?v=QIqtvh5C7N0 , undeva prin sesiunea de Q&A, am obosit si mi-e lene sa caut minutul exact).
Si cu siguranta le va face etapizat, nu cred ca a fost vreodata luata in calcul ideea de a scoate pe banda 238 MLI-uri in luna decembrie 2030.
[..meciul se muta undeva pe la mijlocul terenului, mai mult in jumatatea germana …]
6 si 7. "Tranziție la producție localizată si infrastructura disponibila imediata cu un partener din Romania" – check mark si pentru RHM, nu s-a anuntat ca vor fi produse X MLI in Germania si apoi Z MLI in Romania, s-a zis ca toate sunt loco, adica chiar 100%.
Ma rog, 100% din carcasa + asamblare bulendre + instalare turela care e produsa 100% nu in Romania …
Partener local .. well, RHM a achizitionat un producator local, so meet Rheinmetall Automecanica.
[s-au mai calmat lucrurile, ne apropiem de pauza, miuta la mijloc de teren]
8. "Localizare inițiată la aproximativ 72,7%, cu un plan de atingere a până la 80%, inclusiv componente critice"
[Fu***i, l-au scapat fundasii din vedere pe Hai Sati Vand si era asta sa inscrie, noroc cu un fault tactic executat cu sange rece nemtesc, prin alunecare cu fabrica de munitii de 35mm, inclusiv AHEAD; coreeni cer cartonas rosu, le nôtre n-aude, n-a vede, meciul continua]
Din perspectiva exclusiva a gradului de localizare, oferta coreeana este mai buna, insa nu este suficient de buna per ansamblu (detaliez in concluzii).
9. "Configurație tehnică avansată, inclusiv o arhitectură de turelă de nouă generație, integrarea completă a sistemului de rachete antitanc Spike LR2 și o comunalitate ridicată cu obuzierul K9 „Tunet” și turela Piranha V" – RHM bifeaza cam tot, fara K9 si turela Piranha V.
La 54 bucati K9, ne descurcam si fara comunalitate ridicata cu MLI-ul (probabil motor, transmisie, senile ?). Avem deja mentenanta aici, luam motoare de rezerva in plus.
Turela Piranha V se fabrica aici, deci de piese de schimb nu ducem lipsa.
Cat priveste Lynx-ul, pentru 298 de masini, vei face stocuri de piese corespunzatoare, daca nu ai fabrici prietene la un tir supraincarcat-distanta. Piesele "de consum" aproape sigur vor fi produse aici – suspensii, furtune, frane, si altele asemnea supuse uzurii accelerate. Daca nu te descurci loco cu mentenanta, pui motorul la pachet si mars cu el la producator.
Inconvenient, dar nu deal breaking.
[s-a terminat prima repriza, le nôtre fluiera pauza si pe toata lumea, trecem la reclame in studio]
10., 11. si 12. "Lanț de aprovizionare local constituit cu peste 30 de companii românești din domeniile producției, componentelor și tehnologiilor de apărare, 1,3 miliarde de euro în investiții directe și transfer de tehnologie, impact economic mai larg estimat la 14,4 miliarde de euro și crearea a peste 9.000 de locuri de muncă"
La capitol declarativ si estimativ, stam bine, pariez ca si RHM poate face sau a facut deja declaratii similare, intrucat va fi nevoit (daca deja nu a inceput sa lucreze) sa isi faca un lant de aprovizionare local, chiar si fie doar pentru componente low-cost / low-tech.
Investitii directe au fost si vor fi, idem transfer de tehnologie (vezi fabrica de pulberi, cea de munitie samd). In toate, inclusiv locatia pentru asamblarea/producerea Lynxului va fi nevoie de investitii si transfer de tehnologie.
Impact economic estimat, frectie Diana pe picior de lemn. Vreau sa vad ceva asumat/semnat, nu estimari. Oricine poate face estimari la modul acesta, cu atat mai mult cu cat nu este prezentat un studiu serios ce ar sta in spate. Hanwha e la inceput de drum, abia acum isi creeaza un nume si da din coate sa se afirme, bravo lor. RHM e un gigant care a impanzit Europa si are prezenta cred ca pe toate continentele, intr-o forma sau alta.
Sincer, "firma" in cazul asta, conteaza, chiar daca nu constituie o garantie. RHM si MSC sunt colosi, prezenta lor intr-o maniera consistenta (1 obiectiv masiv, exploatat comun – Santierul 2 Mai) + un lant de obiective RHM – Lynx, fabrica munitie, pulbere etc, – cred ca este de natura sa asigure o crestere a locurilor de munca, fara doar si poate.. cate ? .. pai sa vedem cate estimeaza si ei, nu ?
[incepe repriza a doua]
13. "Angajamentul de a aloca producția a până la 200 de sisteme terestre pentru programe globale României"
[fanii germani afiseaza bannerul frecat o repriza intreaga, urale, ovatii, multime in delir, multumesc celor care au avut rabdare pana aici :)]
Conform minunatiei de pdf/powerpoint/ce-o fi, prezentat de Adevarul (aspect mentionat (parca) si de ministrul apararii in conferinta), RHM si-a asumat obligatia de a produce la Medias, pentru export, un numar egal de Lynx (Lincsi ?!?) cu cel achizionat de Romania … adica 298 … la export … la pretul ala nasparliu de 11.200.000 (link https://adevarul.ro/economie/safe-romania-pachet-de-83-miliarde-de-euro-2525776.html) .. din care scadem turela 🙁 sau poate ii maritam cu UT30Mk2 … dracu stie.
[pasa neasteptata a nemtilor din proprie jumatate, un lung de linie pana in preajma careului coreean, se inalta si pune superb stop pe piept Santierul 2 Mai, laterala scurta catre Fabrica de munitii care suteaza necrutator si 1-0. Le nôtre comme le conifère acuza o durere acuta in spitz ca mai sunt 30 minute si fluiera sfarsitul meciului]
Concluzie:
Daca se are in vedere ca in realitate achizitionam un veritabil ansamblu ce include atat bunuri, investitii pe termen lung cat si angajamente de securitate, nu doar din ratiuni tehnice si financiare, ci si politico-strategice (spuneti-i cum vreti: lobby, pupin****, atentie, pesches etc), alegerea nu mai pare a fi o tradare de neam si tara.
Germania este alaturi de noi in Europa si NATO, si da, trebuie sa strangem relatiile, chiar daca asta implica sa cumparam si prietenie/buna-vointa. Idem si pachetul cu Franta, si acolo se poate critica alegerea elicopterelor H225 + Mistral, fara probleme. Ii vrem pe ambii alaturi in caz ca …
Suntem in Europa, e bine, insa suntem in Europa si eu am gramada de investitii in curtea Romaniei, e si mai bine.
Coreea, tara prietena dar e prietena la mii de kilometri si nu este in vreunfel aliata cu noi.
Specificatiile tehnice sunt ultimul racnet – catalogul Neckermann pentru blonde si masini de lupta mai 2026. Pretul e ok, mai ales avand in vedere inzestrarea confirmata a blindatelor.
Iar daca la pretul acela de 9.5 mil, asa cum presupun, specificatiile Redback-ului sunt inferioare Linx-ului – fara APS, blindaj mai slab etc. – atunci situatia este cat se poate de clara. Prefer un pic mai putine MLI-uri, insa dotari top, decat echipament cu compromisuri in speranta ca odata si odata, vor fi bani si pentru upgrade la nivelul la care trebuia sa le cumparam.
Acolo unde pierde RHM – la localizare si daca vreti, numar de masini platite prin SAFE -, o compenseaza prin amploarea obligatiilor pe care si le asuma, nu doar in legatura cu Lynx, ci si restul de investitii asumate, fie ele contracte prin SAFE sau nu – fabrica publeri, fabrica munitii, santierul 2 Mai. Mai ales santierul … daca (re)numele nu convinge, atunci trebuie analizat si faptul ca nu este profitabil pentru RHM sa preia un santier naval (fie si 1/2 cu MSC), sa produca 2 nave + 2 barcute pe steroizi, sa bage bani in dotari si sa-l inchida in 2030. Pierderea financiara ar fi sesizabila iar prejudiciul de imagine devastator.
Ce am pierde din punct de vedere economic, ar fi compensat de stabilitate, cresterea implicarii RHM in Romania (care ar genera beneficii pe termen lung) si strangerea relatiilor cu Germania (si Franta, vive la France !).
Ce este nasol, este lipsa de transparenta si claritate a autoritatilor, care da nastere la tot felul de speculatii (inclusiv ale mele), cand totul ar putea fi atat de simplu.
Nu iti cere si nici nu iti furnizeaza cineva informatii detaliate depre un blindaj de exemplu, dar spune in pisicii masii ca are blindaj ceramic ultima generatie si altfel sta situatia. Zi ca unul are APS, altul nu are, in caz contrar lumea va gandi ca ambele erau cel putin la fel de bune si iarasi s-au facut combinatii fanariote pe pielea romanului …
Mi-ai facut pofta de vinars asa de dimineata ;))
Mai este un aspect legat de producție de luat in calcul; orice mașină are o durată de folosință estimată în ani. Dacă produci tot lotul în 4 ani ce faci după ce termini cu muncitorii? Eu cred că este mai logică strategia aleasă cu RM pentru că ne asigură producția și după 2030.
Foarte multe persoane se uită la acel 80% din Redback promis să fie produs în România; eu am serioase dubii că ar fi reușit. Timpul este prea scurt ca să reușească omologarea pentru fiecare componentă. Mult mai probabil grupul motor, suspensia etc ar fi ajuns pe bucăți și doar asamblarea s-ar fi făcut aici. Ar mai exista o formă de calcul noi punem 80 de șuruburi ei tunul, motorul, cutia de viteză, senilele etc la final noi am pus 80% din componente…
Imi plac argumentele tale.
@Zekspir
Bre, mai aveai puțin și scriai o nuvelă
Putea-i să mă convingi mai repede, 3-4 paragrafe erau de ajuns. 🙂
shakespeare in love, l-a lasat nefasta si i-au ramas cuvinte nefolosite. Poate cineva sa faca un rezumat, ma tem ca i-a scapat si ceva inteligent, desi nu cred KISS
Cel mai frumos comentariu ever. Mi-ai ”luminat” dimineața! Mulțumesc @Zekspir
Apreciez mult comentariul tau…o analiza mai rece si cat mai putin bazata pe emotie este foarte binevenita.
I’ve long been amazed that the forum administration allows entire monographs to be published for free! I’m so envious of you! How does that work? (smiley face)
Oricum cu 232 de Lynx nu se face primavara in RoArmy. Raman 66 de MLI neacoperite din cele 298 care si asa nu sunt suficiente-vezi cazul Poloniei. Se gaseste loc si ptr. Hanwha. Mie-mi pare rau ca ptr. Mangalia nu au fost contactati si alti constructori de nave-civile si militare-cum ar fi Fincantieri si…Hanwha.-fostul DSME..Mi-e neclara bagabonteala cu armamentul de infanterie-e cadou ptr. Predoiu Sig Sauer sau sunt obligatii ferme fata de Beretta?
Daca tin eu bine minte Beretta nu era spârla unora din PSD?
@mihai
Nu se face primavara dar trecem iarna :). Nu ma astept ca Jderul sa fie casat, ci tras incet-incet pe linia a doua, pentru ca la un moment dat (dupa 2030 probabil) sa ajunga in rezerva stategica inca vreo 5 anisori.
In plus, configuratia Piranha V, permite utilizarea lor (in caz de nevoie) si ca MLI-uri (cu bubele de rigoare, vezi lipsa integrare rachete anti-tank).
Cat priveste santierul, aici problema e delicata rau. Olandezii au deja radacini aici si nu vor sa se extinda (ajung in competitie cu ei insisi), FIncantieri/italienii iarasi nu au niciun interes, santierele lor sunt mari si pozitionate fain-frumos la Mediterana iar distanta pana in Balcani nu-i asa mare, deja au amprenta/influenta in zona.
Nemtii pe de alta parte, recte RHM is in partea ailalta de continent, cu iesire la alta balta, vor sa joace tare si sa se afirme ca abia ce au intrat in bussiness iar santierele achizitionate in Germania au comenzi in derulare, mai greu cu proiecte noi aditionale.
Hanwha … nu a dat semnal ca ar fi interesata sa extinda partea navala in Europa inca si cel putin cu coreeni noi avem deja o experienta neplacuta – Daewoo.
Surpinzator, pentru santier ar mai fi fost o optiune otomanii, care desi sunt la un zvarle-bat de noi, sunt interesati sa joace pe piata UE. Tot respectul, dar daca tot e sa dau un ban, as cumpara (inca) made in Germany …
Armamentul de infanterie imi miroase si mie un pic ciudat. Singurii care se incurca cu calibrul 6.8 sunt SIG … Pe de alta parte, cerinta pe 6.8 a fost legata de conversia armelor DMR/Sniper si a mitralierelor, NU si a armei de asalt infanterie (care ramane 5.56). Teoretic, poti rezolva un kit de genul asta, insa necesita investitii si timp pana cand iti functioneaza sistemul ca uns.
Imi pare a fi dedicatie pentru SIG, dar daca dau oamenii licenta si transfer de know-how + tehnologic iar celelalte oferte au preturi apropiate (chiar daca sunt mai mici, insa fara o diferenta considerabila), nu am nimic de comentat.
Ce deosebește România de Polonia ?
1. Coerența .
2. Interesul național .
3. Patriotismul .
Cazul Rheinmetall îmi aduce aminte de afacerea SKODA ! Consecințele vor fi dureroase.
Sper din tot sufletul ca istoria să nu se repete.
În rest , numai de bine.
ce mai freamat, ce mai zbucium, patriotii prooccidentali si proeuropeni isi doresc transfer de tehnologie. Cei mai multi cred ca asta inseamna ca ti-ai luat niste blugi noi. Altii cred ca ai cumparat o instalatie sofisticata si scumpa si scoti specialistii care invata sa apese pe buton.
Nu frate, nu, tehnologie e ceva f complicat, iti trebuie scoala serioasa si inca ceva ani de experienta sa intelegi ceva. Si cind ai inteles deja apare ceva noi.
Cu cine vreti sa faceti asta, cu calugari, cu arseni, orezi, demografia e la pamint, emigratia in floare, fara limba nepaleza muriti de foame!? Va place sa va uitati la poze cu tancuri, avioane colorate, sa ziceti pe asta il vreau!
Sigur ca ati fost din nou fraieriti, o meritati din plin, ma bucur ca nemtii mei v-au tras-o, desi nu stiu daca le va ajuta nemtilor prea mult, sunt in cadere libera.
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/auto-transporturi/ultima-ora-anunt-pentru-romania-gigantul-rheinmetall-care-tocmai-a-lansat-o-oferta-pentru-un-santier-naval-german-transmite-ca-damen-mangalia-este-prea-mare-si-vrea-sa-cumpere-doar-o-mica-parte-22437161
Să fie o țeapă în lucru,odată văzuți cu sacii în căruță?
Au spus de la început că va fi împreuna cu MSC (partea civilă)
https://www.linkedin.com/posts/rheinmetall_preluarea-%C8%99antierului-naval-din-mangalia-activity-7457074486241185792-OTaz?utm_source=share&utm_medium=member_ios&rcm=ACoAADmH8kwBCgQ5FVo0ghZoH5kCcbWsXd9IEQw
Am mai scris cred ca nu iau in serios oferta coreeana. In patru ani jumatate este cu totul imposibil sa fabrici aici motoare, transmisii etc, in conditiile in care noua industria asta orizontala ne lipseste cu desavarsire.
OK, putem fabrica automobile dar nu vehicule grele. Nimeni aici nu mai fabrica motoare diesel grele, transmisii etc, iar pentru restul nu cred ca ar fi nici timp si nici suficinenti bani pentru investitii.
E reclama gratis pentru ei
de acord cu tine. prea optimiste prognozele lor (am.mai scris: faci fabrica, muti linii de fabricatie, transfer de know how, recrutare de personal, training muncitori, tehnicieni, manageri, certificari si fabricatie in max 3,5 ani, petru doua produse chair SI cu grad ridicat de comonalitate, e nereamist). si celor de la RM le-a luat timp destul sa faca fabrica la unguri si daca se bazeaza oe acelasi model de business (greenfield) nu vor avea nici ei succes (se pare insa ca la noi vor folosi doar brownfield ca si model de afacere si vor face split intre diferite facilitati, subcontractori si furnizori asta permitandu-le sa mai scurteze din timpul.necesar pornirii productiei)
pai George, Tesla a construit fabrica Tesla din China in 7 luni, iar in octombrie 2019, 2 luni mai tarziu scoteau in serie masinile produse, ca peste 2 ani rata de productie in septembrie 2021 sa fie 56 000 masini pe luna
ori una e una si alta e alta?
Hai ca macar e marfa noua, 2 postaci pro RHM care se chinuie sa sufle-n teava de esapament nemteasca sa umfle caracteristicile tehnico-tactice.
Prosti coreenii ca nu s-au orientat si ei cu postacii.
e articol aici ca psr sa nu fie spamat de bocitoare
uite-l, a si sarit de cur in sus 🙂
Ca tot e blog militar, intereseaza pe cineva o comparatie cu cele 2 variante dpdv caracteristici tehnico-tactice?
Adica militara, nu COMERCIALA.
Isi mai aminteste careva ce inseamna alea sau citesc doar hipsterii- bossii, pardon, cu 12 clase si mobilu in dinti?
relevanta caracteristicilor tehnico-tactice in achizitiile militare in afara de SUA este care ?
Nu stiu de ati sarit asa, ca ars… Comentariul este foarte pertinent.
Explicati dumneavoastra cum este cu varianta TEHEVAC (a, scuze, pe aia a reusit RM sa o elimine din cerinte), cum este cu protectia balistica all around, cum este cu protectia balistica in podea, cum este cu turela si munitia armamentului principal pe Lynx, cum este cu integrarea SPIKE LR2 pentru care RM a cerut bani in plus (ca idee, Redback o are integrata si omologata din 2021), cum este cu confortul trupei imbarcate in timpul rularii, cum este cu eficienta ei combativa la desantarea din Lynx vs. Redback, cum e cu achizitia tintei si angajarea ei in mars, cum e cu vibratiile si stresul exercitat pe componente, cum e cu fiabilitatea in timp… Slava Domnului, sunt foarte multe de discutat. 2 ani de testare in Australia au generat ceva materiale pe net… Credeti ca cei care ne-am exprimat o preferinta expresa pentru Redback pe aici am facut-o pentru ca suntem fani K-POP!?
poate imi explici si mie cum e cu politica si economia si programele de achizitii militare in Australia
https://pyneandpartners.com.au/
Chiar sunt curios dacă o comparație s-a făcut – și încă pe baza unor teste reale – nu din birou, analizând ce scrie producătorul în broșuri. E valabilă întrebarea ta și în cazul armamentului individual.
Dacă eram eu decident, păi forjam câteva exemplare din fiecare până le găseau toți dracii, apoi le și făceam praf cu teste balistice…
Ați putea să ne detaliați de exemplu amprentele termice ale celor două ifv-uri.
pai eu stiu probabil o sa aflam peste vreo 30 de ani cand o desecretiza americanii selectia de la OMFV
cred ca Rheinmetall nu-si va putea onora contractele in veci. Va lua cei 30% la incheierea contractului, cel putin asa era pe vremuri. Sefii isi vor lua bonusuri de milioane. Cu o parte din bani vor cumpara niste ateliere prin Ro sa dea impresia de localizare. Dupa un timp se va vedea ca nu pot fi respectate termenele, vinovate fiind atelierele din Ro unde lucreaza ca portar Calugaru si cu Reis. Atunci se va incerca vinzarea lor dar statul roman le va sustine. Si asa domnu Arsenie si Sorin vor deveni sefi de sala.
Ar fi grozav (pentru reputația ta, mai ales) să te focusezi a comenta strict pe chestii tehnice. Că umorul, ironia, satira sau hazul – nu’s chiar la îndemâna oricărui neamț…
Nea Neamtule, ma surprinde ca tu, care ii stii cel mai bine pe nemti, spui asta.
Credeam ca macar seriosi au ramas.
Nemtii nu erau nici cu tepele, nici cu fushereala.
Xv, nemtii au 25 de milioane de pensionari si 30% din populatie are radacini straine, ca mine. Politic, verzii au distrus industria din care huzura poporu..consecintele se vad peste tot. Ge care producea cele mai grozave trenuri din lume importa trenuri de mare viteza, vorba vine, de abia ating 200, cind nu sunt defecte, de la spanioli.
Gw nu mai e ce a fost odata!
E o meserie grea, șef de sală. Nu voi putea fi niciodată șef de sală – mă onorezi poleindu-mă astfel!
Totuși, am cochetat cu ideea să experimentez ce e aia să fiu ospătar, sau măcar picol. Un prieten care are o cârciumă în apropierea casei – pe care l’am rugat dacă ar vrea să accepte să mă joc astfel – mi-a și zis că da, pot veni oricând, atât că am lăsat eu pe tînjeală… poate voi face asta într-o zi dar știi cum e, mereu apar diverse chestii care îți răpesc timpul – știi ce zic. Mă interesează cum clienții interacționează și tipologia acestora, dialogul cu ei, toot… bine, nu e genul de local în care vin chiar toți nemții. Mai sunt și din ăia, normal; însă-s din cei despre care prietenii mei de etnie nemți spun că se numesc „nemți de mătase”.
Hai și matale. În țara ce o disprețuiești atât de mult, deși te-a făcut om. Hai, vino. Poate mă prinzi pe tură, Neamțule, să te cinstesc cu o halbă!
Problema la nemtalai nu e calitatea,mai ales pe mecanica,acolo sunt top de top,motoru pe Lynx e de la Liebherr ,aia produc motoare pt utilaje miniere,excavatoare etc,au experienta cat cuprinde cu medii grele de lucru,la transmisii e Renkul,la fel,top,nu la calitatea produsului e buba la ei,la ei politicul si legaturile bolnavicioase ale politicului cu Moscova si nevoia de energie ieftina venita pe filiera asta e problema si nici nu au mari sanse sa iasa din dependenta asta + principalul partid de opozitie acum nr 1 in sondaje e un partid pro moscovit pe fata,care declara clar si raspicat ca vor reluarea colaborarii totale cu Moscova.AIci e problema la nemtalai
Si mai e ceva,chiar daca nemtalaii ar fi de buna credinta ,mare transfer nu pot sa iti faca,pt ca sunt nr 1 pe piata europeana de mult timp,au furnizori vechi si stabili la care nu vor renunta in favoarea unora din Romania si aici pe buna dreptate,nimeni nu isi va da la o parte un furnizor stabil si serios pt un necunoscut cu multe semne de intrebare ,mai ales dintr-o tara ca a noastra unde seriozitatea nu e pct-ul nostru forte.
in schimb coreenii erau dispusi la mult mai multe pt ca aia vreau sa intre pe piata asta puternic si sunt dispusi la colaborari si la schimburi mult mai avantajoase,doar ca niste genii de la noi,au hotarat sa introduca IFV in programul Safe si a iesit o porcarie tipic romaneasca,nemtii au dat mai tare din coate si au luat grosul programului,francezii plang si aia ca se simt defavorizati si au primit extrem de putin fata de nemtalai,italienii se simt si aia defavorizati ca le-am promis arma de asalt si uite asa e un circ total si fara rost care putea sa fie evitat usor daca statul asta isi stia cu adevarat prioritatile si mai ales care sunt partenerii de incredere si cu care ai aceeasi viziune geostrategica.La noi e un circ total
Iti dai seama ca totusi mli e altceva decat 100% automotive, cred, ca doar de alea ai pomenit, nu vb de „ursulet” sh vs Cielo.
poate realizezi si tu niste lucruri simple,ca nu poti avea o industrie militara puternica fara a avea industrii civile puternice ,iar nemtalaii stau extrem de bine pe industriile civile care conteaza militar,stau excelent la mecanizare,stau excelent la siderurgie,Umbrarescu cumpara de la SMS Group liniile de turnare si laminare,stau excelent pe petrochimie,stau decent pe electronica,drept urmare scot produse extrem de bune militar,
Doar prostii cred ca poti produce produse militare de calitate cand pe civil esti o varza murata si de aia muscalii si fanii lor sunt socati si se uita ca boii la poarta noua cand toata gargara din pliante cand e pusa in fata realitatii se duce pe apa sambetei si mirificul tanc si mirificul avion sunt egale cu zero.
Bre, nu mai suntem in comunism sa coordoneze statul industria, povestea asta frumoasa „industrie autohtona puternica” e pt tarile mari, la noi dupa cum probabil stii, s-a privatizat aproape tot.
Statul poate creea conditii favorabile pt investitii straine prin diverse masuri legislative, fiscale samd.
Dar nu poate dirija ce fac firmele straine, ca alea au propriile strategii, sunt banii lor la mijloc, ei hotarasc ce fac cu ei.
Acu ca vad ca esti in tema cu siderurgia, ai avut siderurgia grupa mare aici, pe langa Galati, erau Hunedoara, Resita, Targoviste, erau si mai mici gen Calan, din ce tin minte si Braila. Mai urma si Calarasiul, ditai uzina.
Siderurgie energofaga, de-aia a si disparut, cel putin unii profi de la ASE ziceau ca e catastrofal de proasta, lucrand in pierdere.
Si a si fost vanduta, ce au facut privatii cu ea e alta poveste, dar statul nu avea nici bani pt investitii mari, nici piata de desfacere, era o spirala din care ieseau pierderi permanente.
Ca face Umbrarescu nush ce, bravo lui, s-o fi apucat si Casuneanu de fabricat cine stie ce, in ritmu asta hei-rup, te apuci de carausie, ajungi la sosele si te bagi si la tehnica militara.
E vb de antreprenori oportunisti, nu specialisti in industrie militara, dar cata vreme functioneaza, e ok.
Asta inseamna capitalism pana la urma, face care are bani, nu neaparat ala care stie.
https://www.youtube.com/watch?v=mofvAwLjlL0
https://www.youtube.com/watch?v=pOLGX7hIswI
Răzvan, eu ziceam de teste profesionale. Firește că aceste prezentări îs bune pentru discuții pe un forum; dar totuși armamentul unei țări europene nato ar trebui ales numai pe baza unor teste reale, făcute pe bune. Nu că ar trebui divulgate public detaliile rezultatelor, dar nici genul ăsta de mister nu e deloc ok – ba chiar ofensator este pentru orice cetățean plătitor de taxe (și de armament), ca mine bunăoară.
https://www.youtube.com/watch?v=V5MYhFET9vQ
Il vreau si p’asta pe Lynx, „commonality” and stuff, dar na… bazaru’ e deja inceput cu coreenii…
https://www.youtube.com/watch?v=3koQahO-zqo
Borsuk: Poland’s Homegrown IFV That Floats
https://www.youtube.com/watch?v=CEHHhQ1uLxQ
– https://www.youtube.com/watch?v=3koQahO-zqo
Nu e mai bine să-l iei pe Piranha, decât se le mai plătești la doicilandezi integrarea?
La 1 bilion 72 de bucăți, ar fi o afacere bună.
Părerea mea, hâc…
ceea ce nu a putut sa le faca hawnha adica localizare aproape totala ,la RBSL
La loc comanda! Ăsta e linkul corect.
– https://www.youtube.com/watch?v=0ghx1zufkpk
Părerea mea, hâc…
Bai nene, asa ceva.
Din atatea commenturi eu inteleg asa:
1. vai de capul nemtilor, noroc cu alogenii care ii salveaza si dupa se dau mai nemti decat nemtii si devin cei mai infocati sustinatori anti-imigratie si ai AfD
2. inginerii cetateni ai RSR > inginerii suedezi
3. inginerii cetateni ai RSR > inginerii Republicii Romania (dupa 1989)
4. inginerii suedezi > inginerii Republicii Romania (dupa 1989) – si asa ajungi la constructele latrinelor.
5. Totusi intreb si eu: ce a produs mirobolant industria aeronautica a RSR, industria de aparare par eqzamplu a RSR care sa fie validat in continuare si sa fi fost exportat in afara de AK-urile facute pe genunche si vandute la pret de rebut?
6. Realizari marete – pe VALUTA FORTE – in timp ce populatia era infometata:
ROMBAC, IAR99, IAR93 si tampenia de proiect IAR 95.
Ah si tot a ramas la sicret de stat si injinerii nepereche se codesc sa spuna cat a costat programul IAR 99?
Licenta de motor, proiectare, fabricatie a 20 de amarate de celule si clar dotate cu laserul lui Coanda.
7. suedezii nu s-au mai laudat cu atatia academicieni, doctori, ingineri de renume galactic si au facut si ei neshte avionase prin vremurile celea…Clar nu la nivelul celor iesite din Bucegi.
Asta e ma baieti, cand nu starpesti comunismul din om, acesta are sansa peste ani si 2 generatii sa revina cu povesti de el unico especial ombelico del Romania.
Asa ceva…sa produci in anii 80 aparate de zbor cu tehnologie anii 60 si sa le zici ca erau de top si chiaburii aia din Vest nu le-a vrut domne la export dar ele erau bune de tot.
Dijaba ai cel mai smecher produs daca nu ai client pt el 😉 dar nah, ce sa stie injinerii…
Ei au zis saru’mana conasule catre taranul sau caprarul pus secretar PCR pe institut si faceau precum Jean Constantin in „Toate panzele sus”.
De aia PTSD si traume revizitate la senioritate ca au inghitit atatea in perioada traita in RSR, acum totul in RO e schrott.
Ce nu se intelege despre memorie: nu este o minune inginereasca care sa copieze informatia fidel ca pe un harddisk ci la fiecare rememorare creierul reface din piesele si momentele pe care el=creierul le-a considerat esentiale si importante de retinut pentru supravietuirea individului in viitor din acea experienta/ acel moment in timp 😉
Nu e de mirare sa existe multi oameni care dupa 40 ani zic ca au fost cei mai buni colegi si angajati caci asta a retinut creierul lor desi s-ar putea sa fie way off cu realitatea.
Nu ma credeti? mergeti la judecatorie intr-un caz de divort, sa fie cu partaj si copii.
Sa vezi acolo ce rememorari au ambii soti 🙂
am inceput proiectare avioane ls 22 de ani. Am muncit pina la 65 si jumate. La 99 nu cred ca am lucrat mai mult de patru ani. Vorbesc despre el pe aici ca e subiect actual si se potriveste cumva in profilul blogului si a fost cumva pt mine un proiect luat de la zero si in care am avut mina libera, lucru f rar in inginerie. Nu am pretins niciodata ca ar fi cel mai grozav avion. Citeste-mi cartea si vei vedea cit de tare am criticat acele produse si ingineria de atunci.
Reis, ca esti analfabet functional nu trebuie sa mai dovedesti. Nici ca-mi rastalmaceti vorbele nu e o noutate.
1. Nu am laudat niciodata industria si sistemul comunist de atunci, din contra. Daca era asa de bine nu as fi plecat!
2. Da, profesorul Tipei a fost o mare exceptie care a incercat sa ne invete sa gindim, sa visam. Si tocmai pt ca a fost o exceptie merita amintit.
3. Singura tara unde imaginatia tehnica e pretuita e USA.
4. Voi nu sunteti in stare nici sa vopsiti niste IAR99!
In rest special pt tine, Ana are mere!
Să fii serioși, plățile acestea sunt din șirul plăților începute de Fănică Babanu (și Sfânt) către Înalta Poartă. Atât și nimic mai mult.
Preturile articolelor militare, în special a tehnicii grele, sunt sărite din orice bun simț și lofică economică.
Prin comparație, o navă comercială de 20.000tdw, construită în Japonia costa mai puțin decât un pluton de patru MLI fie ele și coreene!!!!!
Afacere porcească tipic pupincurismului românesc. Reedback.ul corean era de ultimă generație, cu șenile de cauciuc și multe alte fente, cu o protecție a echipajului superioară Linx unguresc. Că se fac în ungaria, care în caz iminent cu România, adio piese de schimb. Nu mai vorbesc că, serviciile lor de securitate le pot monta un soft care să le permită să le oprească pe toate de la distanță. Să facem coteț de găini în ele. Dar, antiromânul Bolojan, ungurul vopsit în român, ne-a tras-o iar, pe sistemul mutării statuii lui Mihai Viteazul și înlocuirii ei cu statuia lui Ladislau, sau cum dracu se scrie. CORUPȚIE tipic românească. Unde a făcut Bolojan, zis Cap de porc, singura vizită în afara țării ? În Germania, evident. Și atunci ce ne mai mirăm ???
Căline, vezi că blogurile cu Georgescu sunt în altă parte, nu aici!
Părerea mea, hâc…
Turela vine din Germania, restul se face in Romania. Ce vine din Ungaria?
PAPRIKA…
La ce foame de IFVuri e in Ucraina, s-ar putea face si cu RHM Linx 41 dar si cu Hanwa Redback, banii pt RHm din SAFE si banii pt Hanwa din banii pregatiti pentru licitatia care era inaunte de SAFE. Uitam prea repede ca se bugetasera fonduri pentru programele de inzestrare a Armatei ina inainte sa apara programul SAFE, erau pentru anu acesta daca nu ma insel atat pt IFVuri cat si pt arma de asalt , pirania si altele. asa cum s-a facut si la COBRA II. Acuma le-au trecut pe SAFE pe acestea, dar asta ar insemna ca acei bani care erau deja pregatiti pentru 5% din bugetul nostru au disparut odata cu SAFE si cu motiunea si cu balacareala din politica. Prea multe fumigene ca sa trimita lumea dupa tigari…memoria pestelui din acvariu care se crede in ocean…
PS: da stiu , nu sunt bani, acum chiar nu mai sunt, dar cand au fost??
PSS: mare pacat ca ratam de atatea ori din toate pozitiile, uneori chiar si cu poarta goala: avem atatea oporunitati, se roaga (eufemistic) de noi atatia producatori si noi strambam din nas, ridicam din sprancene si apoi dam cu flit la ocazi rarisime cu care nu ne vom mai intalni.
Romania ajunsese la deficit de aprox. 9% din PIB, asta inseamna peste 30 mld. euro / an.
SAFE (aprox. 16 mld pana in 2030 si perioada de gratie 10 ani) ne permite sa continuam sa achizitionam armament reducand presiunea pe deficit. Ar trebui sa reducem deficitul cu cel putin 20 mld. euro/ an ca intram in tintele de deficit maxim ale UE.
„au fost bani” cu pretul imprumutului accelerat al statului roman pentru a acoperi tot felul de cheltuieli.
Si de ce trebuie acoperit deficitul luand banii de la Armata cand altele sunt gaurile care secatuiesc bugetul de stat? In conditiile in care avem atatea razboiaie si conflicte in desfasurare, ar trebui facute investitii in proiecte de armament, care in timp sa aduca venituri la buget, asta in conditiile in care s-ar face cu statul, dar e loc si pentru parteneriate strategice stat-privat si de ce nu sa apara chiar si investitori privati care sa primeasca facilitati de la stat pentru a produce/asambla la noi in tara ca ar fi unde sa se mai investeasca in societati care mai au putin si falimenteaza sau construirea de la 0 a acestora. Piata de desfacere ar mai fi, acum e momentul daca nu o fi trecut deja.
este atat de mare, incat trebuie luat de peste tot. Daca imparti aia 16 mld. din SAFE, presupunand foarte optimist ca ii accesam pe toti, la 5 ani, rezulta cam 5 mld. anual, deci mai trebuie taiate alte peste 15 mld anual de altundeva.
Ca sa insanatosesti bugetul si economia, trebuie taiat de la cheltuieli nu de la investitii, ultimele putand crea activitate economica, locuri de munca care sa iti aduca mai multi bani la buget… Ori, chiar si cu compensatie industriala, achizitiile militare sunt predominant cheltuieli.
In tara in care bamavezi audi si mertz sunt pe toate drumurile, noi strambam din nas si spunem ca la armata sa luam Kia si Hyundai, vandute tot la pret de nemtoiace. Clar nu v-a priit zaibarul.
https://www.facebook.com/photo?fbid=122208545246902462&set=a.122159720312902462
Las si eu un comentariu, de fapt mai mult un gand rostit cu voce tare.
Citesc multe din comentariile si analizele pertinente referitoare la capabilitatile Lynx vs Redback. Desi mi-ar place sa cred ca in MAPN, exista capacitatea si s-au facut asemenea analize pertinente, cumva am dubii si daca imi e permis sa glumesc, pare ca alegerea a fost mult mai simpla si „like for like”: aveam de inlocuit „jder” si cu ce poti sa inlocuiesti mai bine ca si cu „lynx”… sunt destul de sceptic caci MAPN-ul a facut o analiza complexa, ci mai degraba a fost o analiza de suprafata (tipic romaneasca) combinata cu factori externi… e un pic distractiv cand speram si ne inchipuim analize adnaci din partea lor, pe cand probabil totul a fost foarte simplist gandit…