Asta după ce vecinii lor norvegieni au mers pe mâna sud-coreenilor și au bătut palma pentru sisteme de rachete tactice K239 Chunmoo.
Astfel americanii au fost de acord să vândă Suediei 20 de mașini lansatoare, 35 containere (cu câte șase rachete fiecare) M31A2 Unitary, 35 M30A2 Alternative Warhead, 35 M403 ER GMLRS AW, 35 M404 ER GMLRS Unitary și 20 M57 ATACAMS, plus alte sisteme necesare, totul pentru o sumă maximă de 930 milioane de dolari.
HIMARSul american va lupta în Suedia umăr la umăr cu obuzierul de 155mm Archer.
Până aici nimic neobișnuit dar oare de ce americanii sunt de acord să vândă suedezilor rachete GMLRS ER, iar norvegienilor nu? Și de ce nu încearcă cele două țări scandinave să aibă o dotare cât mai uniformă măcar pentru că în caz de război vor lupta baionetă lângă baionetă în afară oricăror discuții și atunci de ce nu încearcă să ia unele decizii de achiziții în comun?!
GeorgeGMT


Uitati una dintre bube:
Cand eu v am spus ca NATO e destramat trebuiati sa credeti. Aceste lansatoare de rachete Himars si Chunmoo nu folosesc aceeasi munitie, adica in caz de 2 tari NATO, vecine nu pot sa ajute una pe alta.
Nu i prostie ?
Bună dimineața Ursule! Eu îmi beau cafeaua, un espresso scurt, mă ține câteva ore. Citesc presa. Apoi lucrez puțin, cam o oră, câteodată două, ce să fac daca reușesc încă mult mai repede să rezolv niște chestii care le-ar lua altora ore de ședințe interminabile?😉
Revenind on topic, oare cauza să fie Kongsberg plus Rtx, vs LM?🤔
Pai acolo NATO trebuia sa puna piciorul in prag.
Trump ca Trump dar cateodata are dreptate. Ce
valoare are NATO fara unitate?
Rusii au „invatat” pe tarile de est, nici acum dupa zeci
de ani tarile NATO nu stiu sa copieze ?
Uite acum ce cacofonie se petrece in directie in Ukraina
„…eu v am spus ca NATO e destramat…”
Bre, gargara din asta de rusi-israelieni emigrati din fosta URSS si constituiti in partidulete si afaceri „de familie” pe la voi p’acolo de decenii (a se intelege, unii dintre ei sunt inca in FSB)… e cam plictisitoare.
Eu vorbesc de unitate de munitii ; interschimbabile in caz de
razboi. Chestie logistica si tactica.
„So do I” 🙂
Cuvantul mai precis este uniformitate de munitii
ca FSB banuiesc ca sunt peste tot, mai multi in Romania.
Totusi in Romania se grabesc sa schimbe calibrele
in acele de NATO si schimband de ce nu uniformitate
la rachete de la lansatoare. Nu cred ca i asa complicat
sa existe o cerinta de uniformitate. In majoritate eu
disting o problema de software ca de exemplu o parte
din munitii sa pot fi folosite de purtatoare si de exemplu
eu vad ca PULS in special este cel mai flexibil la utilizare
cu munitii si cel mai seclus e Chunmoo dintre toate.
Eu mai vad ca dintre toti, Polonia a facut/cerut ceva in
domeniu cu JELCZ si pacat ca altii nu vad problema asta.
Scuzele mele daca n am fost inteles din prima data.
Himars + Archer + CV 90 + Leopard , acoperite de Gripen, fac o biocenoză care nu le va place rusilor !
Le primesc prin 2035 poate. Sa nu primeasca unele rusesti pana atunci…
ER GMLRS trase din Norvegia ar atinge baza navala de la Murmansk, Rusia. Pastreaza asul in maneca deocamdata.